Заев: Мицкоски да каже дека е против бојкот

Коалиција ЗА европска Македонија вечерва ја продолжи камапања за рефереднумот.

Централниот собир се одржа во Куманово.. Градоначалникот Максим Димитриевски и премиерот Зоран Заев повикаа на масовност на референдумот. 

Време е за вистински патриоти за оние кои преземаат акција, кои го почитуваат минатото, но нивниот поглед е фокусиран во иднината. Време е да донесеме подобар живот во Македонија. Време е на 30 септември да донесеме одлука со која ќе се гордееме, одлука за идните генерации, порача вечерва пред кумановци претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев на трибината Излези За европска Македонија.

Тој рече дека го решиле спорот со Грција и дека се зајакнал македонскиот идентитет и македонскиот јазик, кој се впишува во ризницата на светските јазици, но нагласи дека е потребно да се понесе одговорност за европска Македонија. 

- Граѓаните ќе го имаат последниот збор, граѓаните ќе одлучат, ќе изберат за иднина, за европска Македонија. Членството во НАТО и ЕУ носи нови инвестиции, нови работни места, посочи Заев, додавајќи дека невработеноста ќе се намалува и посочувајќи примери од земјите од регионот кои влегоа во НАТО.

Платите, додаде, ќе растат, а младите ќе останат. 

- Да ги повикаме нашите роднини и пријатели да се вратат во Македонија која ќе биде безбедна држава, просперитетна, рече Заев.

Додаде дека ова е историски момент, оти одлуката на 30 септември е поголема од партиите и дека е време да се остават кавгите настрана и да се види светлината на Европа.

Тој им се обрати и на младите и рече дека на 30 септември одлучуваат за нивната иднина, да одлучат помеѓу светлина и темнина, иднина или изолација.

Обракајќи им се на кумановци, Заев истакна дека Куманово отсекогаш било храбро, историско и прогресивно, борбено и истакна дека сите треба да се одважат во овој нов историски момент. Тој го повика раководството на ВМРО-ДПМНЕ јасно да го изрази својот став за референдумот.

- Стоиме пред подвигот, кој не признава калкулантство и неодговорност. Тоа не е лидерска особина. За иднината на Македонија треба да се разговара, но нема разговор со оние што немаат став. Нека се изјасни Мицкоски и водството на ВМРО-ДПМНЕ дали се за бојкотирање или го повикуваат народот јасно и гласно да излезе и да го даде својот глас. Нека има јасен политички став и нека биде различен. Скриениот повик за бојкот, за иднината на Македонија не е достоен за дебата, рече Заев.

Тој ги повика и членовите на ВМРО-ДПМНЕ да ја почитуваат определбата за ЕУ и НАТО и да гласаат на референдумот затоа што, рече, тоа ќе значи перспективна Македонија. Тоа рече е наша заедничка должност оти заедничка ни е Македонија. 

Заев истакна дека државата тргна напред и веќе враќање назад нема. Референдумот е последниот чекор и на дофат ни се НАТО и ЕУ.  Одлуката на 30 септември, нагласи, ќе не обезбеди во најмоќната европска заедница, во најсилниот воен сојуз и посочи дека верува во народот на Македонија. 

Пред присутните на градскиот плоштад се обрати и градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски кој ги повика граѓаните да дадат поддршка на 30 септември. Истакна дека во Куманово со средства на ЕУ во вредност од 4,5 милиони евра беше реконструирана канализациската мрежа во градот. 

Грчко МНР: Членките на ЕУ да соработуваат за реализирање на европската перспектива на Западен Балкан

Грција ги охрабрува земјите од регионот да останат посветени на патот на реформите, а паралелно ги повикува членките на ЕУ да соработуваат за реализирање на европската перспектива на Западен Балкан во корист на регионот, но и на Европа.

Велат од Министерството за надворешни работи на Грција во однос на европската перспектива на земјите од Западен Балкан, jави дописничката на МИА од Атина.

Додаваат дека Грција цврсто ја поддржува европската перспектива на Западен Балкан, „перспектива што почетната точка ја имаше на Самитот во Солун во 2003".

-Овој став, како што вчера истакна грчкиот премиер Киријакос Мицотакис на Европскиот совет во Брисел, останува една од основните и непроменети оски на грчката надворешна политика. Грција ќе продолжи да ги поддржува соодветните напори на земјите од регионот да ги исполнат потребните услови за интеграција во нашето пошироко европско семејство. За постигнување на оваа цел, ги охрабрува да останат посветени на патот на реформите кои само позитивно можат да влијаат на нивниот тек кон нивно приближување до Европската унија, но и на животот на нивните граѓани. Паралелно, ги повикува земјите- членки на ЕУ да соработуваат за реализирање на европската перспектива на Западен Балкан во корист на регионот, но и на самата Европа, соопштуваат од грчкото МНР. /МИА

Рускиот премиер Медведев во Белград

Русија е подготвена да и ја пружи целата неопходна поддршка на Србија во зачувувањето на територијалниот интегритет, порача рускиот премиер Дмитриј Медведев, обраќајќи се во српското Собрание.

Тој истакна дека му е драго што по 10 години повторно се обраќа во српскиот парламент. Од тогаш нашите односи не се променија, оцени Медведев, кој вечерва ќе се сретне и со претседателот Вучиќ. Тој пред посетата на Белград изјави дека Русија ги гледа тековните процеси и притисоците на Приштина,  поради тоа што како што оцени, таму на власт дошле ултранационалисти. Неопходно е внимателно да се следи што се случува, бидејќи очигледно е дека Балканот и понатаму останува турбулентен регион, изјави тој за „Вечерње новости“.

Новинарска проекција и прес на филмот „Врба“ пред повеќе од 80 медиуми од светот (видео)

Денеска, во Аудиториумот Парко дела Музика, каде се одвива третиот фестивалски ден на Римскиот филмски фестивал, за време на новинарската проекција на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски беше преполно.

На прес скринингот присуствуваа повеќе од 80 светски медиуми, меѓу кои и најрелеватните италијански медиуми. На проекцијата, покрај новинарите присуствуваа и студенти од факултетите по Историја на уметност и од Факултетите за драмски уметности од Рим. Салата беше преполна до последното место. 

Веднаш по новинарската проекција, беше одржана конференија за печат на која присуствуваа режисерот Милчо Манчевски и трите хероини од „Врба“, актерките Сара Климоска, Наталија Теодосиева и Камка Тоциновски.

„Луѓето се исти, без оглед каде и кога живеат. Она што нам ни беше важно е да проговориме за човечките дилеми, болки, разочарувања и радости... од аспект на еден обичен човек, женски човек. Врба можеби не е моето омилено дрво (ако подобро размислам, повеќе ги сакам тополата, чемпресот, липата и медитеранскиот бор), ама врбата е поблиска како симбол со она што го кажува филмот. Жална врба - ова се три тажни приказни со среќен крај“, изјави Манчевски.

Трите актерки Сара, Наталија и Камка, блеснаа во полн сјај на средбата со новинарите, одговарајќи искрено и непосредно на прашања врзани со нивните ликови од филмот.

Вистински куриозитет е што на крајот од пресот новинарите ја почестија филмската екипа со френетичен аплауз.

И по завршувањето на проекцијата на Врба, се случи долга тишина, па аплауз, што е необично за прес проекции.

Официјалната гала светска премиера на „Врба“ е закажана за вечерва во 22.30 часот, а половина час претходно филмската екипа од филмот ќе помине на црвениот килим.   

Врба е во официјалната програма на фестивалот помеѓу други 32 филмови, од кои вкупно 24 се играни, останатите 9 се документарни филмови. 

„Врба“ е шестиот долгометражен филм на Милчо Манчевски. Во филмот игра млада актерска екипа: Никола Ристески, Сара Климоска, Наталија Теодосиева, Ненад Нацев, Камка Тоциновски. Во останатите улоги се Петар Мирчевски, Благој Чоревски, Ратка Радмановиќ, Ана Костовска, Лазе Манасковски, Катина Иванова, Кире Ѓоревски, Адем Карага, Јелена Јованова-Периќ и други. Музиката ја потпишува Кирил Џајковски, дизајнер на продукција е Дејвид Манс, директор на фотографија е Тамаш Добош, а продуцент на филмот е Јане Ќортошев. Филмот е во продукција на „Банана филм“ и е македонско-унгарско-белгиска копродукција, со учество и на Албанија.

притисни ентер