Една недела жалост поради смртта на Анан

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи Анан.

,, Тој во исклулителна мерка со својата положба , слава и однос во светот, придонесе за угледот на нашата земја.” , с енаведува во соопштението од претседателскиот кабинет. Знамињата ќе бидат на половина копје во целата држава.

Анан беше на чело на  Обединетите нации од 1997 до 2006 година , а за хуманитарната работа , заедно со ОН е добитник на Нобеловата награда во 2001.

Лидерите од целиот свет до семејството на Анан и до Обединетите нации упатија пораки со сочуство . 

Средба Заев – Сореиде: Поддршка за интеграциите и за политичкото лидерство

На средбата е изразена силна поддршка за покажаното политичко лидерство во нашата држава што е посочено како добар пример и за целиот регион и како значаен придонес во стабилизацијата и безбедноста на регионот.

 Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски и министерот без ресор задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми денеска се сретна со Ине Ериксен Сореиде, министерка за надворешни работи на Кралството Норвешка, придружувана од Арне Санес Бјорнстад, амбасадор на Кралството Норвешка за Македонија.

На средбата, како што соопшти владината прес-служба, е изразена силна поддршка за покажаното политичко лидерство во нашата држава што е посочено како добар пример и за целиот регион и како значаен придонес во стабилизацијата и безбедноста на регионот.

Констатирано е дека со храбрите политики и политиките на дијалог и пријателство со соседите од страна на премиерот Заев и на државата, отворени се претходно блокираните перспективи на  Македонија во интеграциите.

Кралството Норвешка, како што е пренесено, ги поддржува интеграциите на Република Северна Македонија во НАТО, поради што во норвешкиот Парламент веќе е ратификуван Протоколот за членство на нашата држава во НАТО.

Изразено е и охрабрување земјава да продолжи со потребниот реформски процес, што за Македонија значи бенефит во квалитетот за живот на граѓаните и е важен за европските интеграции.

-Благодарни сме за големата поддршка на нашиот искрен пријател, Кралството Норвешка, за принципиелната улога во процесот на надминување на политичката криза во државата и за поддршката во интеграциските процеси и во реализацијата на членството во НАТО. Денес, Македонија е земја со НАТО и ЕУ перспективи, реформите ги носиме во дијалог со сите засегнати страни и со опозицијата, имаме рекорден број на странски инвестиции, пораст на платите, намалување на невработеноста. Покажавме со договорите со соседите, посебно со Преспанскиот договор, како се можни, низ искрен дијалог, решенија на чувствителните билатерални прашања и продолжуваме да имаме конструктивна и стабилизирачка улога во регионот. Гледаме можности до крајот на годината да станеме 30. земја членка на НАТО, во октомври да добиеме датум за почеток на преговорите со ЕУ и 2019 година да ја завршиме и како успешна економска година и на сето ова сериозно сме посветени во политичките чекори, рече премиерот Заев.

На средбата беа потврдени добрите пријателски односи помеѓу Македонија и Кралството Норвешка, констатирано е дека Норвешка и досега многу и помага на државава во значајни проекти за граѓаните, како во делот на животната средина и во таа насока се разгледани можностите за унапредување на соработката во повеќе области, меѓу кои и животната средина и одбраната. 

Димитров: Со разбирање и меѓусебна почит можат да се решат сите прашања со Бугарија

Убеден сум дека со Бугарија споделуваме крупни заеднички цели.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров смета дека земјава со Бугарија дели големи заеднички цели и оти ќе најдат начин со меѓусебно пријателство и почит во решавањето на прашањата поврзани со Договорот за пријателство, како тоа за Гоце Делчев, таквите цели да не бидат загрозени.

-Убеден сум дека со Бугарија споделуваме крупни заеднички цели. Како соседи што потпишаа Договор за пријателство, кој допира и до многу деликатни и емотивни прашања за двете страни во смисла на историјата, убеден сум дека ќе најдеме начин низ почит кон другиот и пријателство да не ги загрозиме овие важни цели, рече министерот Димитров одговарајќи на новинарско прашање дали се реални заканите од бугарска страна за блокирање на процесот на добивање датум за преговори доколку не биде постигнат договор околу Гоце Делчев.

Тој додаде дека се надева оти за прашање ќе има прилика да разговара уште во текот на утрешниот ден во Софија, каде ќе присуствува на состанок на Црноморската иницијатива.

-Убеден сум дека македонскиот успех во смисла на европската интеграција е многу важен и за соседна и пријателска Бугарија и ќе најдеме начин тие не само да не бидат пречка, туку да бидат и промотор како што впрочем беа и минатата година во Советот за општи работи и неодамна на последниот што се одржа во Луксембург, рече Димитров, на прес – конференцијата по средбата со министерката за надворешни работи на Кралството Норвешка Ине Ериксен Сореиде, која е во посета на земјава.

Ериксен Сореиде, зборувајќи, како што рече, како претставник на држава која не е членка на ЕУ смета дека дијалогот меѓу двете земји треба да продолжи и натаму. /МИА.

Спречен терористички напад во Русија, џихадистот убиен при апсењето!!

Рускиот ФСБ спречило терористички напад од ИСИС , џихадистот е убиен при апсењето.

Во текот на операцијата ниту еден припадник на полицијата не е повреден.

Руските специјалци ги неутрализирале припадниците на терористичката организација ИСИС кои подготвувале терористички напад во Саратов.

-Федералната служба за безбедност на Русија спречи терористички напад во Саратов планиран од страна на член на меѓународната терористичка органзација ИСИС на место на кое има голема концентрација на луѓе, наведе во своето соопштение ФСБ.  

Државјанин на Русија набавил оружје, средства за првање експлозии и организирал лабораторија за синтетизирање на експлозивните средства во гаража. Мажот работел по инструкциите на ИСИС.

Терористот при апсењето давал отпор и бил убиен.

притисни ентер