Трамп имаше средба со семејствата на Американци убиени од илегални мигранти

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера се сретна со семејствата кои ги загубиле најблиските од страна на илегални имигранти во САД.

Средбата е одговор на критиките во јавноста за праксата во некои случаи да се раздвојуваат децата на илегалните имигранти од нивните родители, додека да се завршат истрагите или процесот на депортирање.

„Се собравме денеска да слушнеме од американските жртви на илегалната имиграција. Ова се американски државјани кои се трајно разделени од нивните сакани кои биле убиени од илегални имигранти – криминалци. Медиумите ги игнорираат овие семејства. Нашата прва должност е да им бидеме лојални на граѓаните на САД. Нема да запреме додека границата не биде безбедна и додека не ставиме крај на имигрантската криза“, изјави претседателот Трамп за време на средбата.

Тој воедно ја повика јавноста да ги прима вестите од границата меѓу САД и Мексико со доза на резерва, особено откако неделникот „Тајм“ на насловната страница го обвини Трамп за разделувањето на децата од нивните мајки.

Се покажа дека во случајот кој беше посочен од страна на „Тајм“, девојчето на насловната страница воопшто не било разделено од нејзината мајка, која пак неколку пати илегално влегувала во САД и го понела девојчето на пат од Хондурас кон САД спротивно на волјата на нејзиниот сопруг и ги оставиле своите три други деца зад себе.

„Медиумите ја пренесуваат едната страна, но никогаш не ја пренесуваат вашата страна“, додаде Трамп, обраќајќи им се на семејствата чии блиски биле убиени од илегални имигранти.

Се проценува дека вкупно околу 2.000 деца биле разделени од нивните родители на границата.

Дали Вучиќ му помогнал на Груевски, прашуваат две српски партии

За бегството на Никола Груевски во Унгарија вчера и денеска информираат сите српски медиуми, а според ТВ Н1, Министерство за внатерешни работи на Србија соопштило дека Груевски нема српско државјанство или пасош.

За бегството на Никола Груевски во Унгарија вчера и денеска информираат сите српски медиуми, а според ТВ Н1, Министерство за внатерешни работи на Србија соопштило дека Груевски нема српско државјанство или пасош и дека се проверуваат информациите дали до Унгарија одел преку територијата на Србија.

Српската опозициска партија Движење на слободните граѓани (ПСГ) на Саша Јанковиќ и Граѓанскиот блок 381 денеска побараа Владата на Србија и Српската напредна партија (СНС) да одговарат која е улога на Белград во бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, оценувајќи притоа дека Србија под власта на СНС станала „безбедна зона” за богатите луѓе кои во своите земји бегаат од правдата.

-Дали (претседателот на Србија Александар) Вучиќ му помогнал размислувајќи и за себе, дали незаконски и наредил на разузнавачката служба БИА тајно да го прифати Груевски и да го спроведе преку Србија зашто сака да создаде пракса која утре и нему ќе му треба, прашуваат од ПСГ и Граѓански блок 381 во соопштението до јавноста.

Наведуваат и дека советникот на принцот на Абу Даби, шеикот Мохамед бин Зајед, Мухамед Дахлан, кој е на меѓународна потерница, има добиено државјанството и орден на Србија, а потоа ја има закупено поранешната претседателска вила на Дедиње.

Граѓанскиот блок и ПСГ додадаваат во соопштението дека Србија му дала азил на поранешен романски пратеник Себастијан Гици за кој е распишана меѓународна потерница за перење пари, примање и давање мито, уцена и злоупотреба на класифицирани информации.

-Движењето на слободни граѓани нема да дозволи, по промена на власта, луѓето кои денес на секој начин ја уништуваат Србија, да ја избегнат одговорноста, се вели во соопштението на ПСГ и Граѓанскиот блок 381 кои го објави опозицијскиот весник „Данас". /МИА

Заврши собраниската расправа за Предлог законот за отпис на камати за наплата на долгови

Се предлага отпишување камати за наплата на долгови за услугите опфатени со законот за кои постојат решенија за извршување издадени од суд заклучно со 25 мај 2006 година, трансферирани кај нотар или извршител.

Собранието денеска на продолжение на 65. седница ја заокружи расправата за Предлог законот за отпишување на камати за наплата на долгови кои произлегуваат од услуги од  комунални дејности, телефонија, мобилни и кабелски оператори, радиодифузна такса, одржување заеднички простории, наводнување и одводнување на земјоделско земјиште, по скратена постапка.

Се предлага отпишување камати за наплата на долгови за услугите опфатени со законот за кои постојат решенија за извршување издадени од суд заклучно со 25 мај 2006 година, трансферирани кај нотар или извршител.

Според законот, право на отпис на  камата  ќе оствари секое физичко лице – должник  кој ќе изврши уплата на главниот долг и трошоците (судски, нотарски, адвокатски, трошоци на извршување) на постапката во рок од  12  месеца од денот на објавување на Одлуката донесена на Управен одбор на доверителите кои ги отпишуваат каматите за наплатата на долговите  кои произлегуваат од предвидените услуги.

Пратениците ја завршија и расправата за Предлог законот за измените и дополнувањата на Законот за нотаријат, со кои, како што стои во образложението, ќе се надминат констатираните слабости на постојниот закон, содржински ќе се преуредат и допрецизираат законските одредби за кои поради нивната недореченост во праксата  имаше различно толкување.

– Со овој закон новина е тоа што учесникот во постапката пред нотар има право на слободен избор на нотар со цел да се влијае на  спречување на појавата на нелојална конкуренција и да се спречи поголема концентрација на предмети кај одреден нотар. Новитет е и тоа забраната на нотарот да договара и наплаќа спротивно од нотарската тарифа, рече пратеничката од СДСМ Лидија Тасевска.

Со предложените измени на Законот за извршување, за кои исто така се расправаше,  треба да се олесни, поедностави, поевтини и зголеми  ефикасноста при остварување на правата на граѓаните и правните лица и сите учесници во постапката пред извршител.

Законот ќе предизвика и целосна ревизија на Тарифата за награда и надомест за работата на извршителите и ревизија и усвојување на подзаконски акти.

За трите закони, како што информираше потпретседателот на Собранието Горан Мисовски, ќе се гласа дополнително.

300 евра субвенции за вградување уред со плин во возилата

Наместо црвена налепница – возење на плин. Ова е опцијата за оние чии автомобили се постари и повеќе загадуваат.

 Ќе се делат субвенции во висина од 300 евра за набавка и вградување на плински уреди. Опфатени ќе бидат околу 1200 возила, па средствата најверојатно ќе се делат по принципот прв дојден – прв услужен.

Министерството за економија подготвува измени во Законот за возила. Целта е да се поттикнат возачите да го заменат бензинот со други деривати кои испуштаат помали количини на штетни гасови.

Власта изминативе денови најави низа мерки со кои ќе се справува со аерозагадувањето. Но невладините алармираат дека сериозно се потфрлува во справувањето со ПМ10 честичките. Прашуваат зошто во новопроектираниот буџет не била презентирана ставка за животна средина.

„Во 2016 година се собрале над 183 милиони евра во даноци поврзани со животната средина. Секој денар ќе се употребуваше исклучиво за подобрување на квалитетот на животната средина? Ни лани, ни оваа година собраните средства не ги користите наменски, туку за долгови на општини, за полнење дупки во буџетот. Средствата имаат точна намена – подобрување на квалитетот на животната средина.“, велат од Коалицијата О2.

На посебна седница во Владата денеска се заседава токму за проблемот со енормното загадување. Вчера Заев најави дека ќе се исполни барањето на невладините и за прв пат ќе се воведе посебна програма во Буџетот за животна средина.

„Најголемата работа за загадувањето на воздухот што е актуелна, е решавање на гасификацијата во земјава, тоа го знаеме сите. И другите извори на енергија кои што треба се повеќе да ги имаме, како фотоволтаици на куќите и слично. Затоа што преку 91 процент од загадувањето во Скопје доаѓа од загревањето на домовите.“

Од годинешниот Буџет кој изнесува 3,4 милијарди евра, за ставката животна средина отпаѓаат 0,4 отсто или околу 13,5 милиони евра. Граѓанските организации и тогаш негодуваа и бараа средствата да бидат минимум 2,5 отсто од вкупната државна каса.

притисни ентер