Дресен најбрз на спустот во Кицбил

Германецот, Томас Дресен е победник на спуст трката од Светскиот куп (СК) во алпско скијање, што се одржа денеска на легендарната патека во австрискиот ски-центар Кицбил.

Дресен (24) до својот прв триумф во кариерата во СК, стигна во време од 1 минута и 56,15 секунди.

Покрај Германецот, место на пиедесталот изборија и Беат Феуц од Швајцарија кој заостанаа 20 стотинки односно домашниот, австриски скијач, Ханес Рајхел кој имаше 41 стотинка послабо време од победникот.

Лидерот во Генералниот поредок во спуст, Норвежанецот, Аксел Лунд Свиндал трката во Кицбил ја заврши на осмото место, па сега има вкупно 452 бодови, само 20 повеќе од Швајцарецот, Феуц.

Во Севкупниот генерален пласман лидер е Австриецот, Марсел Хиршер со 974 бодови,пред триото Норвежани, Хендрик Кристоферсон (800), Аксел Лунд Свинал (666) и Кјетил Јансруд (665)./МИА

Битиќи: Искреиравме мерки кои тежат 550 милиони евра

Во БДП е 5%, тоа се мерки кои решаваат проблеми,но гледаат и во иднината. Излези и гласај за МОЖЕМЕ!

-„Добро е чувството да зборуваш на мајчиниот јазик ,а никој да не ве гледа чудно. Ова се вредностите на СДСМ. Разликата е голема. Дали беше возможно ова пред 3 години?

Ќе зборувам за вредностите на социјалдемократите – таму тежи разликата која им ја нудиме на граѓаните: Еднакви можности, праведност и правичност, социјална правда и солидарност

Верувајќи во овие вредности успеавме и во време на пандемија од коронавирусот најдовме начин да помогнеме на секој еден граѓанин."-истакна претседателот на Комисијата на финансии во СДСМ, Фатмир Битиќи, на централна трибина на коалицијата „Можеме" во Скопје.

-„Ако на почетокот на кризата ВМРО-ДПМНЕ тврдеше дека не сме спремни да одговориме на кризата , ние го поврдивме спротивното. Тие тврдеа дека 100 илјади ќе останат без работа. А ние, за жал, но соопштивме дека 15 илјади луѓе останале без работа."-посочи Битиќи.

И не само тоа, тој истакна дека сега во време на криза невработеноста кај нас падна на 16.3% ,нешто што не се случило ниту во една земја. Како и дека изминатиов период беа искреирани мерки кои тежат 550 милиони евра, во БДП е 5%, тоа се мерки кои решаваат проблеми ,но гледаат и во иднината.

-„Во 12 години, не задолжија 2.4 милијарди, или 23% од БДП а притоа ни оставија 25% невработеност, 18% од државата без канализација, без вода и со кал. Тоа е режимот, тоа е двојката ВМРО-ДУИ. Тоа е нивниот патриотизам ,за разлика од нашиот.-посочи Битиќи.

Битиќи се осврна на мерките наменети за приватната потрошувачка, тоа се околу 70 милиони евра, нешто што никогаш не се видело е да 330 000 луѓе имаат придобивка од една мерка, тоа се платежните картички за 750 корисници. Во исто време 220 милиони евра се исспланираа за новата развојна економија. Тоа е време на криза, кога треба да се мисли на сите.

-„Нудиме нова програма која се заснова на роботика, ИТ, дигитализација, а од друга страна имаме понуда на реиндустријализација, не зборувајќи за четвртата индустриска револуција, за странски консултанти, а ние имаме овде дома стручни и способни луѓе. –истакна Битиќи.

Тој на крајот посочи дека ако доследно ги применуваме вредностите за кои зборуваме и во реалноста ќе бидеме тоа што сме..

На 15 јули, опцијата е да гласаме за коалицијата МОЖЕМЕ или проектот ОБНОВА кој ќе не однесе во Белизе или Будимпешта. Заокружуваме број 3!

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Спасовски: Исправивме многу неправди за три години

Прва работа по формирањето на Владата ќе биде расчистување со груевизмот во праводуството што ги бранел криминалците, да излеземе на гласање и да заокружиме 3, за сигурна правда. 

Покажавме дека знаеме да се бориме за правдата и сруживме режим. Исправивме многу неправди, овозможивме луѓето слободно да се изразуваат, вработуваат, да ги остваруваат своите права што им следуват по закон. Следува расчистување и во правосудството кое работи според нарачки од груевизмот, се некои од пораките на носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски, на вечерашната централна граѓанска трибина на коалицијата Можеме, во Скопје.

„Денеска бев во моето родно Куманово, имав многу средби и со млади луѓе, ми остави впечаток еден говор на еден млад човек, кој рече -`се ова што го бараат моите врсници е базирано на слобода. И сега ми одѕвонува во мислите. Сработивме и на полето на правдата и полето на правичноста.

Денес нема одлука некој како Томче Кежаровски, да го ставите во затввор за напишан текст – тоа никогаш повеќе нема да го дозволиме.

Правда е да го решите прашањето на 12.000 стечајни работници да земат по 8.000 денари за егзистенција.

Правда е текстилните работнички наместо 6.000 илјади плата, да земаат 14.500 денари.

Правда е и да не ви се закануваат и уценуваат - да добиете работно место какво што заслужувате, а не преку партиска книшка.

Правда е и да не ве апсат со пиштол во уста како Љубе - и тоа никогаш повеќе нема да се случи" посочи Спасовски.

Тој рече дека денес е правда и да не се носат одлкуки по принципот „Ало судија" и неправедно да се разрешуваат судии како што се случи со Виолета Дума.

„Но ќе се случи разрешување на сите судии кои работат со нарачки од остатоците од груевизмот. Ред дицсиплина и правда е еден од нашите столбови на којшто се обврзуваме.

Мора да има ред во институциите, во администрацијата, мора да има и дисциплина, да се почитуваат законите" рече Спасовски кој додаде дека правдата се зацврстува со донесениот Закон за јавно обвинителство што стапи на сила, а за којшто режимот претставен преку Мицкоски правеше `се што е можно за да не се донесе.

„Сите криминалци да одговараат беше нашата цел и со овој закон успеавме во тоа. Првата работа што ќе ја направиме - ќе ја испитаме имотната состојба на секој судија и јавен обвинител, колку имале и колку имаат. Правда е и да бидат разрешени судии по автоматизам кои намерно застаруваат предмети. Ќе има и ревизија во работењето на 5 проценти од судиите, по случаен избор – како и на кој начин пресудиле, дали правдата била пресудна или се јавиле Михајло, Филимена, Груевски или некој друг од режимот", најави Спасовски.

Тој повика да излеземе на изборите на 15 јули затоа што се носи важна одлука.

„Изборите се безбедни. Секој знае дека оваа коалиција Можеме, предводена од СДСМ, е сигурниот иден победник на 15 јули, но работата не е завршена сега, ќе биде завршена на во 21 часот во среда, да излеземе сите заедно и да гласаме за Можеме и број 3, за победа" порача Спасовски од граѓанската трибина вечерва во Скопје.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Јанушев од Берово: Заев и СДСМ жестоко ќе паднат

Народот е цврсто решен да победи и да се ослободи од тригодишната  тортура

Три ипол години живееме во време на криминал, корупција, уцени, закани, тортура од страна на Заев и СДСМ кон сопствениот народ. Но, доста е! Сите заедно сплотени почнувајќи од овде од Берово ќе издвојуваме голема победа за Македонија. Победа за почеток на обновата на нашата држава, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на ИЕ 3 Игор Јанушев на вечерашната средба со беровчани.

Ги слушам овие од СДСМ како продолжуваат бесрамно да лажат. Љупчо Николовски бега од мене и не сака да се соочиме на дуел. Па ја праќа Шехпаска и ја слушам како лаже. Нели ве убедуваше ви ветуваше дека ќе го отвори граничниот премин. Па пред некој ден се обидуваше да ја излаже целата македонска јавност дека таму се работело, или готово било и не знам што. Но, вие сите видовте дека тоа се само манипулации. Па како они вложиле во здравството. Не знам со кое лице не знам како можат да продолжат тоа да го зборуваат. Се фали како тие вработувале. Да. Ама кого? Само нивните золви, снаи и луѓе од нивните семејства. Сите ќе одговарате за криминалот кој го правевте. Или неуспехот на Николовски со зелената нафта. Преѓеска еден човек, земјоделец ми вели ми дадоа 971 денар за зелена нафта. Не ја зел, ми вели. Немам потреба тоа е потценување. Не можам да орам ни половина ден со таа нафта, вели земјоделецот. Затоа драги беровци тие ќе паднат. И тоа нивното можеме ќе биде минато свршено време и никогаш повеќе нема да го слушате, порача Јанушев.

Тој пред беровчани вети дека токму Христијан Мицкоски кој ќе биде премиер ќе ја сече црвената лента кога владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе го направи граничниот премин Клепово.

-Се обврзуваме дека од првиот ден ќе започнеме да ја работиме документацијата за Коридорот 8а. На секој млад што ќе сака да се занимава со земјоделие, ќе му овозможиме 20 илјади евра неповратни средства за опрема и механизација. Затоа заедно сплотени, да излеземе на 15-ти јули, масовно референдумски и да си го вратиме достоинството , да бидеме горди македонци, заврши Јанушев.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер