Шампионот Вардар сигурен на гостување кај Кристијанштад

Актуелниот македонски и европски првак Вардар продолжува со победите во Лигата на шампионите.
Вечерва вардарци славеа тиумф на гостувањето во Шведска кај Кристијанштад со 26-23 полувреме 15-10.
Иако вардарци лошо го отворија мечот и во 6.минута губеа со три гола разлика (2-5), сепак во продолжението направија серијата 7-1 па во 17.минута водеа со три гола (9-6), а на полувремето црвено-црните заминаа со пет гола предност (15-10).
Во второто полувреме избраниците на Раул Гонзалез рутинирано ја одржуваа предноста се до финишот на мечот кога беше јасно дека ќе остварат нова победа па шветскиот првак само го ублажи поразот на три гола (26-23).
Уште еднаш на голот одличен беше Арпад Штербик кој забележа 17 одбрани, додека во нападот Борозан,Кристопанс и Дибиров постигнаа по 7 гола.
Покрај овој меч денеска во А групата одигра и средбата Барселона – ППД Загреб која заврши со победа на шпанската екипа со 32-22.
На табелата лидер е Вардар со 11 бодови, пред Барселона која сега има 9, а по неа следуваат, Рајн Некар Левен 8, ПИК Сегед 7, Нант 5, ППД Загреб 2, Висла 1 и Кристијанштад 1.
Останатите натпревари од групата ќе се играат утре.
Вториот македонски претставник во Лигата на шампионите Металург својот меч од оваа рунда ќе го одигра утре во СЦ „Борис Трајковски“ каде од 17 часот ќе го пречека составот на Чеховски Медведи./MИА

Бабунски: Со верба во себе можеме да бидеме успешни со Пјуник

Тренерот на Вардар, Бобан Бабунски ги искажа своите први импресии после вчерашната ждрепка во УЕФА која го додели Пјуник за противник на „црвено-црните“ во првото квалификациско коло од Лигата на Европа.

- Нема слаби противници, знаејќи го квалитетот на ерменските интернационалци Хамбарџумјан и на Барсегјан кои беа и се главни играчи во Вардар, нашиот противник сигурно ќе го има нашиот респект. Треба да ја гледаме нашата игра и идеја која ја спроведуваме на овие подготовки, и потоа да ја играме на двата натпревари. Од играчите ќе барам да бидат максимално подготвени, и да веруваат во своите квалитети како би ја минале првата пречка во Европа, вели Бабунски во изјавата за клупскиот сајт на „црвено-црните“.

Вардар на првиот дуел ќе гостува во Ерменија на 12 јули во Ереван, седум дена подоцна е реваншот во Скопје.

Емре Џан на медицински тестови во Торино пред потпишување на договор со Јувентус

Италијанскиот фудбалски шампион Јувентус објави на Твитер дека играчот од средниот ред Емре Џан допатувал во Торино.

Се очекува за многу скоро време 24-годишниот германски фудбалер да потпише договор со „Старата дама“.

Последниот клуб на Џан беше Ливерпул. Тој за „црвените“ играше во периодот 2014-2018 година. Од почетокот на овој месец го напушти „Енфилд“ како слободен агент. 

Здружението на кошаркари дава поддршка на предлогот за намалувањето на бројот на странски играчи

Здружение на кошаркарски играчи изразува целосна поддршка на финалниот предлог на Македонската кошаркарска федерација во однос на намалувањето на бројот на странски играчи.

МКФ предложи намалување на странците од шест на четири со задолжителен настап на тројца Македонци во игра за следната сезона во Македонската кошаркарска прва лига.

- Сметаме дека раководството на Федерацијата презема еден важен чекор за подобрување на статусот на домашните кошаркари, како и на македонската кошарката во целост. Сакаме да го поздравиме ваквиот потег, но и да потсетиме дека остануваат и други чекори кои според нас се неопходни за подигнување на квалитетот на сениорските лиги и подобрување на условите за тренинг и натпревари. Ваквите промени, се надеваме дека ќе ги поттикне Прволигашите да почнат посериозно да инвестираат во младите играчи, и ќе превземаат низа мерки како би го олесниле процесот на нивно усовршување и спортски напредок, се вели во соопштението на Здружението на македонски кошаркари. 

притисни ентер