Црвена Звезда ја совлада ЦСКА, а Олимпијакос подобар од Фенербахче

Кошаркарите на Црвена Звезда направига големо изненадување со победата над ЦСКА Москва, додека Олимпијакос славеше триумф над Фенербахче. Ова се двата најинтересни исходи од синоќешните средби одиграво во ракмите на 15. коло на кошаркарската Евролига.

На средбата во Белград, екипата на Црвена Звазда го совлада актуелниот шампион ЦСКА со 78-67, со што на московската екипа и го нанесе само третиот пораз сезонава.
И вицепрвакот Фенербахче загуби, и тоа на гостувањето во Атина кај Олимпијакос со 71-62.
Победа на домашен терен оствари и Басконија која со 101-88 го совлада Макаби Тел Авив со 101-88, додека на преостанатите два натпревари каде се радуваа гостинските кошаркари беа постигнати овие резултати, Анадолу Ефес - Реал Мадрид 78-80 и Армани Милано - Жалгирис 70-78.
Останатите три дуели од 15. коло ќе се играат денеска, а двојките се: Уникс Казан – Панатинаикос, Галатасарај – Бамберг и Барселона – Дарушафака.
Табела: ЦСКА Москва 12-3 (победи-порази), Реал Мадрид 10-5, Олимпијакос 10-5, Басконија 10-5, Панатинаикос 9-5, Фенербахче 9-6, Дарушафака 8-6, Црвена Звезда 7-8, Анадолу Ефес 7-8, Барселона 6-8, Жалгирис 6-9, Бамберг 5-9, Уникс Казан 5-9, Макаби Тел Авив 5-10, Галатасарај 4-10 и Армани Милано 4-11. 

Лопетеги останува селектор на Шпанија до 2020 година

Хулен Лопетеги уште две години ќе остане на селекторското место во Шпанија, соопшти тамошниот фудбалски сојуз.

Поранешниот голман на „црвената фурија“ ќе продолжи да работи до следното Европско првенство.

- Ние напорно работиме две години. Сега ја продолжуваме истата приказна, изјави Лопетеги.

Пред да ја преземе селекторската функција, работел како тренер во Порто, Реал и Рајо Ваљекано, а беше и предводник на младите шпански селекции до 19, 20 и 21 година.

за Порта, но исто така и како младински селектор, младински избор на Шпанија (У19, У20, У21), другиот тим на Реал Мадрид и Рајо Валекано.

Во пресрет на Мундијалот во Русија, селекторскиот договор го продолжија и селекторите на Германија Јоаким Лев и на Белгија, Роберт Мартинез.

Ловрен: Подготвен сум да го сопрам Роналдо

 Дефанзивецот на Ливерпул Дејан Ловрен изјави дека е подготвен да го чува најдобриот играчи во светот, Кристијано Роналдо и да придонесе за победата на својот тим над Реал Мадрид во финалето на Лигата на шампионите во Киев.

Хрватскиот стопер често беше критикуван за пропусти, но со голема доза на доверба го чека мечот со Реал.

- Иако имаше лоша сезона во Примера, Роналдо постигна 30 голови, го почитуваат и е еден од најдобрите светски напаѓачи. Пред мене е предизвик, ама јас сум подготвен да го запрам, изјави Ловрен за британските новинари.

Ливерпул оваа сезона во Лигата на шампионите прими 13 гола, додека Роналдо постигна 15, погодуваше речиси на секој меч, освен на последниот против Баерн Минхен.

Финалето Реал Мадрид - Ливерпул ќе се игра в сабота (26 мај) на Олимпискиот стадион во Киев. 

Вест Хем го промовира Пелегрини

Мануел Пелегрини од денеска и официјално е нов менаџер на премиерлигашот Вест Хем.

Чилеанецот и клубот од Лондон постигнаа договор за тригодишна соработка.

Сите детали биле договорени вчеравечер, по што двете страни го потпишале договорот, објавија англиските медиуми.

Пелегрини на клупата на Вест Хем ќе го наследи Дејвид Мојс кој си замина по само шест месеци, откако клубот сезоната ја заврши на 13. место.

Претходните две години чилеанскиот фудбалски стручњак го предводеше кинески Хебеј. Во Премиер лигата пред четири години со Манчестер Сити го освои шампионскиот трофеј.

притисни ентер