Во 60 година од животот почина легендарниот италијански атлетичар Пјетро Менеа

Легендарниот италијански атлетичар Пјетро Менеа почина денеска во Рим во 60-та година од животот.


 

Менеа влезе во историјата на светската атлетика со победата во трката на 200 метри на олимпијадата во Москва пред 33 години и светскиот рекорд во оваа дисциплина што важеше цели 17 години.
 
притисни ентер