ОН предупредува : ќе снема вода во 11 светски метрополи

11 големи градови во светот ќе останат без вода за пиење , меѓу кои и Лондон , Истанбул , Москва , Пекинг...
Обединетите Нации објавија извештас според кој проблемот со недостиг на вода за пиење не треба да ги загрижува само жителите на Кејптаун , туку проблемот го има низ целито свет .

Според истражувањата во 2014 , во 500 најголеми градови во светот ќе снема вода за пиење . Според сегашната проекција на Обединетите Нации , на глобално нивоќе се зголеми побарувачката за вода за 40 % во 2030 година , а нема да се задоволи барањето поради климатските промени , растот на популацијата и човечките активности .
Меѓу најзагрозените градови каде итно мора да се преземат мерки е Сао Паоло во Бразил со 21,7 милиони жители и резерви на вода од 15 проценти под нормалата .
Потоа е милионскито Бангалор во Индија , каде водата воопшто не е за пиење , иако ја има од околните езера.

И Пекинг , главниот град на Кина е на листата , бидејќи 40 % од водата е загадена и не е за користење во домаќинствата .

Главниот град на Египет , Каиро има сличен проблем со предвидување дека во 2025 година ќе остане без вода.

Џакарта се соочува со издигнување на нивото на морето , што предизвикува слатките води да станат солени .

Москва има проблем со водоводниот систем , кој се потпира во 70 % од површински води , што во најголемо количество се загадени .

И Истанбул со неговите 14 милиони жители е на оваа листа . Од почетокот на 2014 градот се соочува со недостиг на вода за пиење , за во 2016 да биде прогласен за град под стрес поради 1 700 кубика вода по човек .

Проблемот е веќе присутен во Мексико сити , каде само 20 % од жителите имаат секој ден вода за пиење од водовод .

За Лондон предвидувањата се дека во 2025 ќе има проблем , а во 2040 градот ќе се соочи со сериозен недостиг на вода за пиење.

Водоводниот систем во Токио е зависен од површинските води и затоа градот наскоро може да има проблеми . Но Јапонците веќе ја предвидоа иднината и го обновија целиот водоводен систем , за да имаат загуба само од 3 % .

Мајами на Флорида ќе има проблеми со загадувањето на водата од каде се снабдува целиот град и тоа преку загадениот Атлантски океан , од каде водата продира директно во резервоарот за вода. 

Сакале да најдат совршено место за ,,Да” , а потоа доживеале ужас

Момче и девојка од Флорида биле на патување од соништата во Мексико , каде сакале да се венчат , но доживеале хорор.

Френк и Џенифер Масабки барале идеално место каде ќе се венчаат , но наместо романтика , биле нападнати , ограбени под закана со оружје и серионо претепани. Џенифер за малку ќе била силувана и заработила скршен нос , поради што понеколку дена завршила на операција. Откако успеале да побегбнат , отишле целите крвави во полициска станица во Мексико Сити.

Нападот почнал во такси , кога се качиле да се повозат низ градот за да најдат место за венчавка . По извесно време , во возилото влегле двајца вооружени , ги ограбиле и ги натерале да им дадат контакт во САД , за да се јават и да добијат откуп за нив.

Неколку часа ги држеле во заложништво и ги тепале. Кога се нафрлиле врз Џенифер за да ја силуваат , Френк успеал да се одврзе , избегал , а криминалците тргнале да го бркаат . Прво ја врзале Џенифер , но и таа некако се одврзала. Се качила на дрво, таму се скрила  и чекала да дојде Френк со полицајците.  

Откако дале изјави во полицијата , веднаш се вратиле на Флорида и биле сместени во болница.

Велат дека најмногу им помогнало тоа што биле во одлична физичка кондиција и што разбирале шпански , па знаеле кои се намерите на напаѓачите.

,, Конечно сум задоволна од своето тело”- актерката на 52 години се разголи

Актерката Брус Шилдс во својата 52 години позира во бикини.

Актерката и модел Брук Шилдс снимаше нова кампања за костими за капење и докажа дека изгледа се подобро. Ѕвездата на култниот филм ,,Сината лагуна “ успеала со текот на годината да ја задржи формата. Со височина од 182 сантиметри , импресивно затегнати стомачни мускули и долгите нозе, Брук беше првиот избор за поваа рекламна кампања.

Таа во изјава за магазинот Пипл вели дека конечно успеа да постигне самодоверба и дека сега е посигурна во себе отколку кога имала 20 тина години. ,, Со текот на времето успеав да постигнам самодоверба низ својата работа , моите страасти , мрежа на женски модели , но и мајчинството.

Во 52 година конечно се чуствувам гордо на самата себе. Можам да кажам дека се чуствувам сигурно во својата кожа , сакам да го покажам своето тело , а не да го кријам.”

Мајка во затвор – ја принудувала ќерка си да се мажи

Мајка од Британија е осудена на четири и пол години затвор поради тоа што ја принудувала ќерката на брак.

Жената од Бирмингем , на околу 40 годишна возраст ја принудувала својата 17 годишна ќерка во септември 2016 да оди во Пакистан и да се мажи. Девојката останала на 13 годишна возраст бремена од мажот , кој имал тогаш 29 години , што за мајката било прифатливо.

За Британското правосудство ова е прв случај решен во корист на злоупотребеното девојче. Судијата патрик Томас рекол дека девојчето било продадено за пасош.

Идентитетот на мајката и ќерката не се открива.

притисни ентер