Отворени игрите во Пјонгчан – Олимпискиот дух го обедини Корејскиот Полуостров

Со спектакуларна церемонија на олимпискиот стадион во Пјонгчанг денеска беа свечено отворени 2З. Зимски олимписки игри (ЗОИ).
Јужнокорејскиот град Пјонгчанг во наредните две седмици на светот ќе му понуди олимпизам кој и овојпат е повеќе од спорт. И 23-те Зимски олимписки игри се со сериозни политички импликации па со тоа носат специфика што ќе најде место во аналите на светскиот спорт. Ќе учествуваат речиси 3000 спортисти ,а Македонија ке ја претставуваат само тројца.

Со преполовен руски олимписки тим, а заеднички состав на северна и Јужна Кореја стартуваа 23-те зимски олимписки игри во Пјонгчанг. Можеби не во толкава мерка како пред 40-ина години, во времето на студената војна, кога светскиот спорт беше жртва на политичките пресметки па се случуваа бојкоти од двете страни на железната завеса но и овојпат олимпизмот не е имун на дневната политика. Со аргументација за наводен системски допинг, по игрите во Рио, и во Пјонгчанг руските олимпијци ја чувствуваат жестината на немилосрдните антидопинг агенции и лаборатории. За русите тоа е голема лага и атак врз спортистите, а за остатокот од светот оправдани казнени мерки.

Оптоварени со оваа жестока пресметка, домаќините се обидоа да го амортизираат ударот врз игрите демонстрирајќи добра волја и зрелост, па формираа заеднички олимписки тим со спортистите од Северна Кореја што во моментов е на врвот на листата на оние што му се закануваат на светскиот поредок односно неговата безбедност.  Јужна Кореја за игрите ќе потроши 13 милијарди долари што делува прилично поразумно во однос на 50-те милијарди што ги потроши Русија пред четири години во Русија.

Јужнокорејците ја потенцираат рационалноста и со главниот стадион на кој ќе се одржат само четири настани, односно отворањето и затворањето на овие и на параолимписките игри во март по што ќе биде демонтиран како никогаш да не постоел со што ги прави овој настан уникатен.

Македонија во Пјонгчанг ќе ја претставуваат тројца спортисти чиј настап се оценува како симболичен односно според старото кубертеново правило важно е да се учествува. Ако е за утеха македонското знаме ќе се појави на Емпајер Стејт Билдинг во Њујорк вечерва околу 23 и 30 како дел од ласерската проекција на сите знамиња на учесниците на игрите со што  американците сакаат да дадат  свој придонес за почетокот на олимпијадата во Пјонгчанг.


Ниту фановите не и веруваат на Ники дека е во врска со Еминем (ВИДЕО)

Ники Минаж објави дека е воврска со Еминем , иако популарниот рапер уште молчи.

Ники Минаж на својот Инстаграм објави ивидео во кое рапува дека е во врска со Еминем. Откако е објавена нејзината песна ,, Big Bank” , Ники на Инсаграм го спомна Еминем , по што еден од фановите ја праша дали е бво врска со него.

На тоа Ники одговори потврдно , што предизвика бројни реакции не само кај фановите , туку и во музичкиот свет. Повеќето се скептични и сметаат дека станува збор за рекламен трик за промоција на нејзината нова песна , уште повеќе поради тоа што Еминем не се огласил на оваа вест.  

На аукција најстарите вина на светот – цена и до 20 000 евра

На аукција во Франција утре ќе се најдат три шишиња жолто вино ,,Арбоа” од 1774 година.

Тоа се смета за најстаро сочувано вино на светот.  Аукциската куќа ,, Jura Encheres” по шише проценува дека вредат меѓу 15 000 и 20 000 евра. ,,Експертите во 1994 го дегустирале ова вино и му дале оценка 9,4 од можни 10 поени,рече аукционерот Филип Етјеван пред наддавањето што ќе се одржи утре.

Слични вакви шишиња на аукција во 2011 достигнаа 57 000 евра. Виното  “Vin Jaune” во шишиња од 87 центилитри се произведени од винарот Анатол Версел ,а грозјето е собрано од лозјата што му припаѓале на кралот Луј XVI.

Од тогаш виното е чувано во визба во амлото место Арбоа на границата со Швајцарија. На аукцијата во местото Лон ле Суниер , што се наоѓа во близина на визбата, ќе се продаваат вкупно 102 вина од регионот Арбоа , меѓу кои и од поново производство  , од 1811 година.

Стјуард направи забава за паметење (ВИДЕО)

Стјуард им приреди забава на патниците на Рајан Ер на летот од Џенова до Борнмут.

Стјуардот Паоло , откако со колегите им подели освежување на патниците , на неколку минути пред слетувањето заигра на пената на Бритни Спирс ,,Toxic”.Настапот го почна со соблекување на палтото , а потоа продолжи да игра до крајот на песната. Патниците , пријатно изненадени , го снинмаа невообичаениот настап.

,, Забавата ни ја најавија преку микрофон . Не можев да поверувам . Тоа се моменти што не ги гледаш од прва рака , туку само на интернет. На сите им се допадна , на крајот сите аплаудиравме .”изјави една од патничките.

притисни ентер