Се појави снимка на која Тарантино го оправдува силувањето на 13 годишно девојче (видео)

Во јавноста се појави контроверзно интервју во кое холивудскиот режисер Квентин Тарантино се обидува да го оправда својот колега, обвинет за силување на 13 годишно девојче.
Откако Ума Турман проговори за вмешаноста на Тарантино во автомобилската несреќа на снимањето на филмот „Kill Bill”, во која за малку ќе го изгубела животот, во јавноста се појави и снимка од интервју во кое може да се чуе како познатиот режисер се обидува да најде оправдување за Роман Полански, кој во 1977 година е обвинет за силување на 13 годишната Саманта Гејл.

Откако е прогласен за виновен за сексуален однос со малолетно лице, Полански ја напушти САД и побара засолниште во Франција.

Многу познати холивудски личности и ден денеска се на страната на Полански, вклучувајќи го и Тарантино, кој во 2013 година во емисијата на Хауард Стерн го бранеше својот колега.

На снимката, која се појави во јавноста оваа недела, може да се слушне како Тарантино тврди дека Гејл во тоа време доброволно излегувала на состаноци со Полански (режисерот тогаш бил во своите четириесетти), и доброволно се впуштила во сексуални односи со режисерот.

„Полански не силуваше 13 годишно девојче. По закон, да тоа е силување. Но, тоа не е иста работа. Да, имаше секс со малолетничка, но тоа не е силување“ – изјавил Тарантино.

„Кога го употребувате зборот “силување“ за мене тоа е еден многу насилен чин. Но, користењето на тие зборови може да се сведе на денешната употреба на зборот “расистички“. Се користи за се и сешто, а не е поврзано со многу работи за кои се употребува“ – додал тој.

На прашањето дали Полански го наговорил девојчето на однос, режисерот одговорил дека “таа самата тоа го сакала“.

„Зборуваме за американскиот морал, не за европскиот. Таа, тоа го сакала“ – заклучил Тарантино.Ниту фановите не и веруваат на Ники дека е во врска со Еминем (ВИДЕО)

Ники Минаж објави дека е воврска со Еминем , иако популарниот рапер уште молчи.

Ники Минаж на својот Инстаграм објави ивидео во кое рапува дека е во врска со Еминем. Откако е објавена нејзината песна ,, Big Bank” , Ники на Инсаграм го спомна Еминем , по што еден од фановите ја праша дали е бво врска со него.

На тоа Ники одговори потврдно , што предизвика бројни реакции не само кај фановите , туку и во музичкиот свет. Повеќето се скептични и сметаат дека станува збор за рекламен трик за промоција на нејзината нова песна , уште повеќе поради тоа што Еминем не се огласил на оваа вест.  

На аукција најстарите вина на светот – цена и до 20 000 евра

На аукција во Франција утре ќе се најдат три шишиња жолто вино ,,Арбоа” од 1774 година.

Тоа се смета за најстаро сочувано вино на светот.  Аукциската куќа ,, Jura Encheres” по шише проценува дека вредат меѓу 15 000 и 20 000 евра. ,,Експертите во 1994 го дегустирале ова вино и му дале оценка 9,4 од можни 10 поени,рече аукционерот Филип Етјеван пред наддавањето што ќе се одржи утре.

Слични вакви шишиња на аукција во 2011 достигнаа 57 000 евра. Виното  “Vin Jaune” во шишиња од 87 центилитри се произведени од винарот Анатол Версел ,а грозјето е собрано од лозјата што му припаѓале на кралот Луј XVI.

Од тогаш виното е чувано во визба во амлото место Арбоа на границата со Швајцарија. На аукцијата во местото Лон ле Суниер , што се наоѓа во близина на визбата, ќе се продаваат вкупно 102 вина од регионот Арбоа , меѓу кои и од поново производство  , од 1811 година.

Стјуард направи забава за паметење (ВИДЕО)

Стјуард им приреди забава на патниците на Рајан Ер на летот од Џенова до Борнмут.

Стјуардот Паоло , откако со колегите им подели освежување на патниците , на неколку минути пред слетувањето заигра на пената на Бритни Спирс ,,Toxic”.Настапот го почна со соблекување на палтото , а потоа продолжи да игра до крајот на песната. Патниците , пријатно изненадени , го снинмаа невообичаениот настап.

,, Забавата ни ја најавија преку микрофон . Не можев да поверувам . Тоа се моменти што не ги гледаш од прва рака , туку само на интернет. На сите им се допадна , на крајот сите аплаудиравме .”изјави една од патничките.

притисни ентер