Како финскиот модел на образование го посрамоти дури и тој во САД?

Една од најдобрите земји во светот кога станува збор за образованието е секако Финска, а се чини дека дури и САД би можеле да научат нешто од нив.
Зошто нивниот систем на образование е најквалитетен прочитајте во продолжение на текстот.

1. Не натпревар, туку соработка

Финска на време сфати дека натпреварите меѓу училиштата и децата, влијаат лошо врз учениците. Соработката го чини спротивното и наместо анимозитет, настануваат пријателства. Тоа е една од причините зошто во Финска не постојат приватни училишта. Секоја академска институција во земјата се финансира од јавниот фонд, а учителите се тренираат поединечно, а што е најважно родителите веруваат во државната институција.

2. Учителството е една од најценетите работи

Во Финска вработените во просветата не се малку платени како во САД. Всушност, нивната работа многу повеќе се почитува со оглед на тоа дека Финците сметаат дека квалитетното детство е најважниот темел за понатамошниот живот. За да станат учители или наставници, кандидатите мораат да имаат завршено мастер студии и да положат одредени државни, и што е најважно, персонализирани тестови.

3. Финска ги слуша истражувањата

Во САД, резултатите од студиите кои покажуваат што најмногу им оди во корист на учениците, а што не – најчесто завршуваат во нечија фиока. Во Финската таквите истражувања прво ги сослушува Министерството за образование и култура и веднаш реагира, па со време гледа дали промената се исплатела. Нормално, досега биле секогаш во право.

4. Финците не се плашат да експериментираат

Добрата работа во слушањето на истражувањата е во тоа што не се воздржувате да покажете заби. Во Финска учителите се охрабруваат да направат свои мини-лаборатории во кои можат да истражуваат заедно со своите ученици, на кои таквиот начин на учење им е далеку поинтересен од теоријата.

5. Времето за игра е светост

За разлика од САД каде времето за играње се повеќе се скратува, финскиот закон наложува дека детето после 45 минути час мора да има обврзувачки 15 минути одмор. Подоцна студиите покажале дека децата кои имаат 15 минути одмор после секој час, имале далеку подобри резултати во училиштата од децата кои ја немаат оваа привилегија.

6. Што е тоа домашна задача?

Благодарејќи на заемната доверба меѓу училиштата, учителите и родителите, децата добиваат многу малку задачи кои треба да ги направат дома. Родителите и училиштата претпоставуваат дека учителите целосно ја завршиле со предавање лекцијата и заеднички сметаат дека додатното ангажирање е непотребно. Времето дома е наменето за семејството каде единствените лекции кои треба да се учат се оние животните.

7. Предучилишно образование

Скоро 97 отсто од децата до седум години имаат предучилишно образование. Децата веќе се подготвуваат за училиште и завршување на задачите. Во Америка пак, од родителите се очекува да платата за раното образование, со што поставуваат нееднаквости поради кои детето би можело да има проблеми подоцна.

8. Факултетот е бесплатен

За разлика од американските студенти издвојуваат илјадници долари за колец, Финците не плаќаат ништо. За диплома за основни студии, мастер и докторски студии, образованието е финансирано од даночниот фонд на граѓаните и Владата.


Турнејата на „спајс грлс“ неизвесна

Враќањето на „Спајс грлс“ на сцена ќе чини 150 милиони фунти. 

Секоја од девојките ќе добије по 30 милиони фунти, доколку Викторија Бекам се согласи на тоа.

Засега Бекам ја отфрли понудата, па турнејата може да пропадне.

Како што пишуваат медиумите, причините со во изборот на менаџерот, но и во успешната кариера на Викторија.

Сепак девојките веруваат дека Викторија ќе се предомисли и дека во септември ќе имаат настап.

Секси соновник: Дознајте што значат вашите еротски сништа

Еве неколку типични секс соништа и кое е нивното значење:

Барање место за секс

Ако сонувате дека со вашиот партнер барате место за секс, тоа значи дека ви недостасува интимност или дека во вашиот сексуален живот постои монотонија. Ако при вашето трагање чувствувате мачнина, тоа значи дека сте загрижени за иднината на врската.

Секс со непозната личност

Ако сонувате дека имате секс со непозната личност, тоа значи дека во животот ви недостасува возбуда. Вашиот ум ви препорачува да се релаксирате и да бидете спонтани.

Секс со забранета личност

Овие соништа најчесто предизвикуваат голема непријатност кога ќе се разбудите, но овие соништа не ви покажуваат дека и во реалноста посакувате да имате секс со таа личност, туку едноставно дека таа личност ве заинтригирала.

Или дека љубовниот живот моментално ви е досаден, па посакувате да воведете нешто возбудливо.

Секс со бившиот/ата

Овие соништа се прилично чести и се резултат на потсвесното споредување на сегашната врска со претходната. Ако сте сингл, тоа значи дека имате некои неразрешени работи со бившиот партнер.

Секс на јавно место

Овој сон има двојно значење. Првото значење е дека потребно ви е пријателите или некој близок од семејството да го одобри вашиот партнер. Второто значење е дека потајно посакувате и вие да имате некој од квалитетите и способностите на партнерот.

Тројка

Соништата во кои имате секс во тројка најчесто означуваат дека самодовербата ви е намалена и дека нешто ви недостасува во емотивниот живот.

Хомосексуален секс

Соништата за секс со некоја личност од истиот пол воопшто не се ретки. Ако сте жена, тоа значи дека вам ви е потребно повеќе нежност во животот. Ако сте маж, тоа значи дека потребна ви е акција.

Ако сонувате дека изневерувате или ве изневеруваат

Овие соништа ги прикажуваат вашите стравувања дека партнерот ќе ги изгуби емоциите кон вас.

Секс со позната личност

Сонот каде вие имате секс со некоја славна личност најчесто значи, дека во вашиот партнер ги барате идеалните карактеристики кои ги има таа славна личност. Покрај тоа, може да значи дека потајно посакувате луѓето повеќе да ве ценат.

Ако не гледате како изгледа партнерот

Ако лицето на партнерот со кој имате сексуален однос во сонот не се гледа или е матно, тоа значи дека сакате вашите таленти да бидат препознаени и да го покажете својот потенцијал.

Многумина погрешно го полнат мобилниот телефон - ова е правилниот начин!

Нека батеријата на вашиот мобилен телефон подобро работи и подолго трае.

Можете да верувате во ова и не морате, но едно е сигурно – експертите од  Battery University научно докажаа дека ако ги следите овие совети батеријата на телефонот ќе ви трае подолго и ќе го сочува најголемиот дел од својот капацитет и по голем број на полнења.

Според истражувањето кое го објави спомнатата компанија, Литук – јонските и литиум – полимерските батерии, кои најчесто се користат во современите мобилни телефони, уреди и гаџети не се отпорни на „стрес“, а некои од секојдневните навики токму тоа им го прават на батериите – „ги стресираат“. За време на голем стрес батериите губат капацитет и стануваат со пократко оперативно време.

За да подолго имате квалитетна батерија следете ги следните совети:

1.Ако сте ја наполниле батеријата, исклучете ја од полначот – ќе заштедите малку пари кои би ги потрошиле за струја, ќе дадете придонес за зачувување на планетата и батеријата ќе ја изложите на помал стрес

2.Полнете ја батеријата кога ќе стигнете не чекајте да се испразни.

3.Прекинете го полнењето пред да биде 100 отсто наполнета – ќе и учините услуга на батеријата.

4. Не го изложувајте телефон на голема топлина, но ни претеран студ – дури и Apple во iPhone упатството им препорачува на корисниците во текот на полнењето да ја извадат заштитната маска и футрола за да материјата полесно се ослободи од вишокот топлина.

притисни ентер