Гијом Мисо повторно најпродаван онлајн автор во Македонија

Гијом Мисо е најпродаван автор во 2017 година, според топ 20 листата на најпродавани книги што ја објави онлајн-книжарницата КупиКнига.мк.
Таа соопшти дека трета година по ред книгите на овој француски писател им се најпродавани.

За минатата 2017 година првото место на Мисо му припадна за книгата „Девојката од Бруклин“.

На второ место меѓу најпродаваните е книгата „Светското зло и беда -наследството на 13 династии на илуминатите“ од авторот Робин де Рајтер, а на третото место повторно е Гијом Мисо со делото „Апартман во Париз“.

Само четворица македонски автори се на оваа листа - Венко Андоновски, Александар Алексов, Коста Петров и Олга Синадиновска.

По трите наведени наслови, следни на листата топ 20 на КупиКнига.мк се:

4. „1984“ - Џорџ Орвел

5. „Буквар: читаме и пишуваме латиница“ - Венко Андоновски, Олга Синадиновска

6. „Запишано во ѕвездите“ - Паринуш Сание

7. „Тајна задача: љубов“ - Џули Џејмс

8. „Т.е. љ.у.б.а.м. - тоа е вистината“ - Александар Алексов

9. „Никој не рече дека ќе биде лесно“ - Коста Петров

10. „Ако не постои утре“ - Гијом Мисо

11. „Десет илјади љубовници“ - Едит Равел

12. „Гордост и предрасуда“ - Џејн Остин

13. „Во еден момент“ – Гијом Мисо

14. „Станарката на замокот Вајлдфел“ - Ен Бронте

15. „Те нема никаде“ - Јелена Бачиќ Алимпиќ

16. „Ноќ и ден“ - Вирџинија Вулф

17. „Дигитална тврдина“ - Ден Браун

18. „Пакет книги“ - Џозеф Марфи

19. „Менсфилд парк“ - Џејн Остин

20. „Бегалка: Исчезнатата Албертина“ - Марсел Пруст

КупиКнига.мк е прв македонски портал за електронска трговија со книги кој е, всушност, агрегатор на понудата од речиси сите издавачки куќи во Македонија и регионот.

Во моментов во понудата на КупиКнига.мк се повеќе од 54.000 изданија на македонски, српски, англиски и на албански јазик од најразлични жанрови. /МИА

Седуммина полицајци повредени во насилните протести пред Собранието

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори.  

Екипа на Итната медицинска помош интервенираше вечерва поради повредени лица во насилните протести што се одржаа пред Собранието. Возилото е се уште на местото на протестите, но засега нема информации за број на повредени граѓани.

Медицинскиот тим интервенирал по барање на полицијата.

Македонската полиција со солзавец растера насилни демонстранти пред Собранието кои протестираа незадоволни од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска во Псарадес.

Демонстрантите фрлаа кон полицијата шок-бомби, пиротехнички средства и камења. Полицијата возврати откако дел од нив ја турнаа заштитната ограда и се обидоа да влезат во Парламентот.

Протестот беше организиран преку социјални мрежи. /МИА

Утре променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Времето утре променливо облачно на повеќе места ќе дува засилен северен ветер. Попладне ќе има нестабилност со локален пороен дожд и грмежи. УВ индексот ќе изнесува 7. Минималната температура од 11 до 18 а дневната највисока температура на воздухот

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со повремено засилен северен ветер. Температурата од 16 до 31 степен.

Во вторник се очекуваат повремени врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни со грмежи, особено попладнето. Во среда како и во следните два дена ќе биде  сончево со мала до умерена облачност, попладне со услови за појава на краткотраен дожд. Дневните температури ќе бидат во пораст, освен во вторник кога  ќе опаднат за неколку степени. /УХМР

Протест пред Собранието против Договорот со Грција

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи.

Насобраните граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда, пред која е поставен полициски кордон.

Дел од учесниците во протестите фрлаат камења и факли кон полицискиот кордон. 

Тие укажуваат дека граѓаните се тие кои одлучуваат за својата и иднинатата на државата. 

Учесниците во протестот извикуваат пароли „Македонија, не го даваме името“ и пејат патриотски песни.

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас.

На церемонијата присуствуваа високи претставници на ЕУ, на ОН и бројни новинари. Двајцата премиери меѓусебно се нарекоа пријатели, оценувајќи го потпишувањето на договорот како историски ден. /МИА

притисни ентер