Фасцинантно откритие на длабочина од 8.000 метри (видео)

Маријанскиот ров претставува најдлабокото место на нашата планета, но дури и таму, место на кое не допира сончевата светлина, животот успева да опстане.
Благодарејќи на малите роботизирани подморници, научниците успеале да уловат неколку риби на длабочина од 7.966 метри, за да ги анализираат по прв пат.

Истражувачите се надеваат дека анализите ќе откријат како овие риби успеваат да преживеат на тие длабочини, а научниците од Универзитетот во Вашингтон спровеле и анализа која открила што последно јаделе овие риби.

Рибите од видот Pseudoliparis Swire, наречени се по Херберт Свајер, офицер на бродот HMS Челинџер, кој прв го открил Маријанскиот ров.

Ривите инаку живеат на длабочина каде притисокот е 1000 пати поголем отколку на површината на морето, а научниците тоа го споредиле со чувството слон да ви застане на палецот.

Најголемата длабочина на која ги пронашле изнесувала 8.178 метри, што е за 20 метри над границата која се смета дека е можно нормално да функционираат ќелиите.

Една од предностите на животот на тие длабочини е што нема природни непријатели.

Четиригодишно дете си го уби братчето, мислело дека пиштолот е играчка

Четиригодишно дете во Вирџинија случајно си го убило своето две години помладо братче. Пукал во него со пиштол кој мислел дека е играчка, наведува американската полиција.

Тајлер Апонте не дишел кога бил пронајден во својот дом во округот Луиз во Вирџинија со рана од куршум во градите, пренесе „Индепендент“.

Итната помош се обидела да го реанимира двегодишното дете , го однесла во болница но докторите и покрај сите напори не успеале да го спасат малото дете.

Во времето кога се случила оваа трагедија мајката на двете деца била во куќата. Полицијата сега  води истрага за целиот случај.

Фото: Ким повторно гола

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан уште еднаш ги остави своите фанови на социјалните мрежи без текст. Ким на Инстаграм објави фотографија на која е потполно гола.

На овој начин, со провокативна фотка,  популарната старлета ја започна промоцијата на својот нов парфем. Нејзините обожаватели се повеќе од задоволни со новата гола фотка.

Инаку новиот парфем на Ким се вика „ KKW Body“

Форд ГТ продаден за 1,8 милиони долари, продажбата под истрага

Неодамна на една јавна аукција е продаден моќен автомобил Форд ГТ за неверојатни 1 815 000 000 долари, што е цена четири пати повисока од основната цена на овој супер автомобил.

Проблемот е во тоа што првите сопственици на овој модел од лимитираната серија од 2017 година, при купувањето на автомобилот потпишале договор  со Форд дека не смеат да го продаваат автомобилот во првите две години.

Минатата година вакво нешто сторил и познатиот „кечер“ и актер Џон Сина, брзо по купувањето на автомобилот тој го продал по што Форд го тужел за 500 000 долари поради непочитување на условите од договорот.

Актерот одговорил со контра тужба, па сега случајот „се провлекува“ по американските судови.

Минатата недела во Индијанаполис на аукција е продаден уште еден ГТ модел , и сега Форд ја истражува целата оваа ситуација.  

Во прашање е автомобил со сериски број 48 од 250-те  произведени во 2017, со само седум минати километри. Автомобилот е со сребрена боја  црни линии и темен ентериер.

Основата цена на овие супер автомобили од Форд е околу  450 000 долари.

притисни ентер