Во Македонија 147 илјади луѓе боледуваат од ХОББ

Во Република Македонија 147.000 луѓе боледуваат од хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ).
Под мотото „Многуте лица на ХОББ“, утре ќе се одбележи Светскиот ден на ХОББ, а целта е подигнување на свеста, информирање на јавноста за манифестациите, можните последици и превентивните и тераписките можности, со што би овозможиле навремено дијагностицирање и подобрување на грижата за пациентите.

Податоците за амбулантски и хоспитално лекувани болни од ХОББ на Клиниката за пулмологија и алергологија покажуваат тренд на зголемување во последните четири години (2014 година - 3.195 амбулантски и 523 хоспитално лекувани, 2015 - 3.737 амбулантски и 586 хоспитално, 2016 - 4.320 амбулантски и 610 хоспитализации, 2017 - 3.587 амбулантски (20 отсто од сите прегледи) и 654 хоспитализации (што претставува 42 отсто од сите хоспитализирани пациенти).

Во рамки на Клиниката ќе се организира работилница за пациентите со ХОББ, на која ќе им бидат поделени брошури со информации и совети за подобра контрола на болеста, како и едукација за правилно користење на инхалаторната терапија, со цел да се намали честотата на влошувања на болеста, а со тоа да се продолжи и подобри квалитетот на живот на пациентите.

Светскиот ден на ХОББ се организира секоја година од страна на глобалната иницијатива ГОЛД, во соработка со здравствените работници и пациентите со ХОББ во повеке од 50 земји. Клиниката за пулмологија и алергологија секоја година учествува во ова глобално случување, со организација на различни настани од едукативни предавања за пошироката јавност, работилници за пациентите и стручни дискусии.

ХОББ претставува прогресивна но истовремено и превентивна и третирачка болест на белите дробови, која доведува до отежнато дишење, наклонетост кон влошување на респираторните симптоми и низа пропратни сериозни болести. ХОББ е една од најчестите заболувања во светот. Претставува главен растечки здравствен проблем и постепено се искачува на трето место како причина за смрт кај возрасната популација.

Пушењето претставува главна причина за ХОББ. Други ризик фактори се аерозагадувањето, професионалната изложеност на штетни гасови, прашина, хемикалии, генетски фактори, неконтролирана астма итн. Најчестите симптоми на кои се жалат пациентите се отежнато дишење, гушење, недостаток на воздух, кашлица со искашлување на секрет, придружени со слабост, губење на апетит и телесна тежина.

Во Македонија 640 илјади лица се пушачи, односно 37 отсто од населението. Многу случаи на ХОББ можат да се спречат со избегнување на пушење или рано прекинување со оваа навика. Постојат повеке програми со цел контрола на пушењето. ХОББ е заболување кое не може да се излекува, но со современиот третман можат да се олеснат симптомите, да се подобри квалитетот на живот и да се намали ризикот од смрт. Третманот опфаќа прекин со пушење, медикаментозен третман, физичка активност и кислородна терапија.

Според податоците на СЗО, 328 милиони луѓе боледуваат од ХОББ, што претставува 5-10 отсто од светската популација, и тоа 168 милиони мажи и 160 милиони жени. Според последните истражувања на студиите, околу три милиони луѓе годишно умираат од ХОББ. Најголем процент од нив (повеќе од 90 отсто) се случуваат во слабо и средно развиентите земји.  /МИА

Ева Лонгрија се пофали со новата фигура (ФОТО)

Актерката Ева Лонгрија пред седум месеци го роди синот Сантијаго , но за време на бременоста прекумерно се здебели.

Станува збор за вишок од дваесетина килограми, поради што се најде на удар на јавноста. Затоа актерката почна со диети и вежбење кои очигледно дадоа резултати.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hey y’all, stay tuned for what’s to come! So excited for this upcoming collab @fabfitfun 👗 ✨

A post shared by Eva Longoria Baston (@evalongoria) on

Таа денеска се пофали на социјалните мрежи со новиот изглед и совршената фигура , каква што ја паметиме од серијата ,,Очајни домаќинки” .

Такви беа коментарите на фановите , кои коментираа дека се вратила старата Габриел Солис.

Откриена нова месечина во нашиот Сончев систем

Научниците пронашле нова месечина во нашиот Сончев систем

Новооткриеното небесно тело се нарекува Хипокамп , според античкото животно кое било дел риба , а дел коњ. Хипокамп лебди околу планетата Нептун и е најмала месечина на оваа планета.

Има дијаметар околу 34 километри , а со ова откритие се потврдени 14 месечини околу Нептун. До ова откритие е дојдено преку снимките од сателитот Хабл на НАСА.

Ова небеско тело било снимено уштње 1989 , но не му било дадено значење , зашто има мал дијаметар. Потоа во 2004 уште еднаш е забележано , но повторно се мислело дека не станува збор за месечина , туку за друго небесно тело.

Актер платил за лажен расистички напад врз себеси – заврши во затвор

Американскиот актер Џаси Смолет , кој тврдеше дека бил жртва на расистички напад, за што ги обвини проврзаниците на Трамп, денеска е притворен.

Афроамериканецот , кој себеси се декларира јавно за хомосексуалец , е притворен зашто го лажирал нападот за да си ја унапреди актерката кариера.

Како што објави полицијата од Чикаго , Смолет (36) се предал утрово во 5 часот , откако вчера против него е покренато обвинение за лажна пријава. Во текот на денот ќе биде сослушан во судот во Чикаго.

Ѕвездата на серијата ,,Империја” , која се емитува на телевизијата Фокс , на двајца браќа им платил 3 500 долари за да лажираат напад над него, зашто не бил задоволен со својата плата.

Кон крајот на јануари , Смолет поднесе тужба во која навел дека две маскирани лица го нападнале во центарот на Чикаго , го навредувале расно и поради сексуалната ориентација. Потоа наводно и физички го нападнале , му врзале јаже околу вратот и го посипале со некаква хемиска материја. Тие наводно му кажувале дека се приврзаници на претседателот Трамп.

Браќата сега признале дека Смолет им платил за нападот , а најдени се и снимки од безбедносните камери на кои се гледа како браќата го купуваат материјалот за нападот.

Телевизијата Фокс излезе со соопштение во кое наведува дека ги разгледува опциите во врска со серијата.

притисни ентер