Кралицата Елизабета прв пат дозволи друг да изврши нејзина должност

Принцот Чарлс, британскиот престолонаследник, во неделата ја водеше церемонијата за Денот на сеќавање во Лондон, место својата мајка, кралицата Елизабета II и положи цвеќиња за жртвите од Првата светска војна.
Прв пат кралицата дозволи друг човек да ја изврши таа должност иако беше на свеченоста, но ја следеше од балконот на министерството за надворешни работи со својот сопруг принцот Филип.

Принцовите Вилијам и Хари потоа положија венци на меморијалот Вајтхол, во средиштето на британската престолнина. Потоа пред жртвите се поклонија и премиерката Тереза Меј и шефот на опозицијата Џереми Корбејн и претставници на Комонвелтот.

Сите претходно оддадоа чест со минута молчење.
Во текот на 65 години на власт, кралицата само шест пати не учествувала во тие свечености, два пати за време на бременст и четири пати кога била во странство.

Портпаролката на Бакингамската палата рече дека кралицата сака да биде покрај војводата од Единбург, а тој ќе биде на балконот. Принцот Филип се пензионира во август на возраст од 95 години.

Денот на сеќавање на жртвите од војната се одбележува секоја година во недела најблиску до 11 ноември.

Повеќе од милион Британци настрадале во битките од Првата светска војна.

Фото: Српскиот џет сет на свадбата кај синот на Боба и Брена !!

Многу познати личности од јавниот живот беа присутни на свадбата на синот на Боба и Брена, Филип Живојиновиќ и пејачката од Гранд Александра Пријовиќ.

Кумови на Филип и Александра се кошаркарот Милош Теодосиќ и пејачот Аца Пејовиќ.

Меѓу 850 гости присутни на  џет сет свадбата одржана во „Белекспо центарот“ на Нов Белград  беа  браќата на Филип, Стефан и Виктор, мама Брена директорите на Гранд Саша Поповиќ и Жика Јакшиќ.

На елитната свадба   продефилираа и атрактивните пејачки на Гранд , Милица Тодоровиќ, Катерина Грујиќ  и  Милица Павловиќ.  Од младата гарда на Гранд  беа присутни и Николина и Саша Капор.

Свадбата на синот на Брена и Боба не можеше да мине и без Кебе, Маринко и  Никола Роквиќ, Саша и Дејан Матиќ  секако во друштво на своите сопруги.

Во ексклузивниот Белекспо центарот“  се појавија Јована и Жељко Јоксимовиќ, политичарот Млаѓен Динкиќ,  легендарниот Кики Лесандриќ.

Меѓу присутните беа и спортистите нашиот Перо Антиќ и српските тенисери Виктор Троицки и Илија Бозољац.

По една деценија повторно авто-трки во Кочани

По пауза од десет години, повторно ќе се вози традиционалната авто-трка во Кочани. 

На патеката Пониква, близу Кочани, следните два дена ќе се одржи втората трка од домашниот Шампионат на ридско-брзински патеки.

На патеката долга 6,4 километри учество ќе земат 25 домашни натпреварувачи, а се очекува и присуство на странски возачи. 

Официјалното отворање е закажано за в недела од 12:30 часот, а стартот на натпреварот е предвиден во 13:00 часот.

По успешниот старт на Водно, организаторот се надева дека ќе го врати сјајот на најатрактивниот спортски настан и во градот Кочани.

До крајот на натпреварувачката сезона во домашниот шампионат остануваат уште две ридско –брзински трки, во Крушево и на Водно. 

Гостите во шок: Љубовницата во венчаница влетала во црква (видео)

Млад пар организирал свое интимна венчавка во Бенонија, град во Јужна Африка, а никој не можел ни да се замисли дека веста за нивната свадба ќе стигне до светските медиуми.

Имено, свадбата течела според добро осмислениот план, а младенците уживале се додека одеднаш не се појавила љубовницата на младоженецот. Тоа што ги запрепастило многумина од гостите е фактот што таа се појавила во црквата облечена во бела венчаница.

Моментот кога анонимната жена влегла во црквата бил забележан од камерата, и на снимката се гледа како младоженецот се обидува да ја смири тензијата за церемонијата да се заврши докрај.

Сепак, присутните гости многу се вознемириле, некои врескале, што може да се слушне на снимката која на твитер ја објавил музичкиот продуцент од Јоханесбург, ди-џеј Нкокхи.

  

притисни ентер