Скандал без преседан: Индијците им покажале на Американците руска подморница?

Москва се сомнева дека индиските власти им одобриле на претставниците на морнарицата на САД пристап до руската нуклеарна подморница која е во составот на индиската морнарица.
Танјуг наведува дека станува збор за “скандал без преседан“.

Инцидентот според наводите на „Комерсант“, се заканува сериозно да ги закомплицира преговорите за втората нуклеарна подморница и останатите проекти во областа на воено-техничката соработка меѓу двете земји.

Тоа за рускиот весник го потврдиле неколку извори во руските државни структури наведувајќи дека индиските партнери неодамна направиле неколку “непријателски акти спрема Русија“, пренесува „Тасс“.

Првиот таков потег, како што се наведува, се случил кога делегација на морнарицата на САД го посетила носачот на авиони Викрамадитија (во сопственост на индиската морнарица) поради што руските официјални претставници упатиле протесна нота.

После некое време, како што изјавил висок воен извор за „Комерсант“, американска делегација ја посетила подморницата „Чакра“.

Според извори на весникот, специјализирани руски структури им подготвуваат одговор на своите индиски партнери.

„Во тек се многу тешки разговори, имаме многу прашања“ – навел еден извор.

Весникот пишува и дека во текот на претстојната посета на заменикот на рускиот премиер Дмитри Рогозин на Индија во декември, покрај претходно најавените договори за руското оружје, тема ќе бидат и овие инциденти.

Нуклеарната подморница INS Чакра (Проект 971) во составот на индиската подморница е од 2011 година.

САД: Се преврти брод, има жртви

Најмалку 11 луѓе денеска го изгубија животот кога брод со 31 лице се преврти и потона во езерото недалеку од градот Бренсон, во американската држава Мисури.

До превртувањето дошло поради силната бура, а на бродот имало и деца, изјавила официјалните лица, а пренела агенцијата „Ројтерс“.

Седум лица се згрижени во болница после несреќата на вештачкото езеро Тејбл рок.

Нуркачите и понатаму трагаат за можни жртви.

Приведени 12 странски државјанки во локал во Желино

При контрола во угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово - Скопје, во село Желино ноќеска полицијата привела 12 странски државјанки.

Како што е наведено во полицискиот билтен, ноќеска во периодот од 23:00 до 02:30 часот полициски службеници од СВР Тетово извршиле контрола во Угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово - Скопје, поточно во село Желино, сопственост на З.С. од село Желино.

Во објектот биле затекнати 12 лица-странски државјанки, од кои 11 лица од Албанија и едно од Косово кои биле приведени во Полициска станица Тетово за понатамошна постапка. /МИА

ИК на ВМРО-ДПМНЕ бара техничка влада по пржинскиот модел пред секои избори

Реализирање на веќе договорените концепти за финансирање на партиите и формирање техничка влада по пржинскиот модел пред секои избори се ставовите на кои останува опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Ова беше потврдено на синоќешниот состанок на Извршен комитет на партијата, на кој се анализираше актуелната политичка ситуација и прашањата што се дел од меѓупартиските разговори со власта на претседателско ниво.

„Само на овој начин избирачите ќе имаат гаранција дека власта нема да го злоупотреби нивниот глас, односно дека опозицијата ќе има можност соодветно да дејствува при сите обиди за можен фалсификат и нема да се дозволи повторување на локалните избори. Обидите на Зоран Заев да ја манипулира јавноста со измислени образложенија дека некој бара амнестија за некаков криминал беа оценети како несериозни“, се вели во соопштението на партијата.

Во врска со формулацијата на референдумското прашање ИК на ВМРО-ДПМНЕ смета дека за да се согледа јасно волјата на граѓаните мора да се почитува законот што предвидува недвосмислени прашања.

ИК му даде целосна и недвосмислена поддршка на партискиот лидер Христијан Мицкоски да ги застапува ставовите на партијата во натамошниот тек на лидерската средба.

„Македонските граѓани заслужуваат власт која вистински ќе се води по европските принципи за почитување на Уставот и законите, особено за важни прашања поврзани со носење на одлуки за иднината на државата како што се македонските интеграции во Европската унија и НАТО“, се наведува во соопштението. /МИА

притисни ентер