Животните лекции на најфаталната Италијанка: Очите не се убави ако не плачат

Богатото животно искуство на познатите италијански актерки, но и тешкото детство, со вистинската мисла за животот секогаш ги сместуваат меѓу оние кои се најчесто цитирани.
Софија Лорен навистина има што да сподели, а ова се нејзините најинтересни изјави.

Ова се некои од нејзините најзначајни изјави од различни интервјуа дадени во текот на нејзината долга филмска кариера.

1. Сексапилот е 50 отсто од тоа што го имаш и 50 отсто од тоа што луѓето мислат дека имаш.

2. Мораш да уживаш во животот. Секогаш опкружи се со луѓе кои ти се допаѓаат, со кои можеш убаво да разговараш. Постои толку позитивни работи за кои треба да размислуваме.

3. Фустанот треба да биде како ограда од бодликава жица

4. После сите овие години, секогаш сум вклучена во процесот на самооткривање. Подобро да се истражува животот и притоа да се прават грешки, отколку да се игра на сигурно. Грешките се дел од долговите кои личноста ги плаќа за да води богат живот.

5. Мајката секогаш треба да мисли два пати. Еднаш за себе, а еднаш за своето дете.

Foto: Getty

6. Постои фонтана на младоста. Тоа е твојот ум, твојот талент, креативноста која ја внесуваш во својот живот и во животот на личноста која ја сакаш. Кога ќе научиш да го користиш тој извор, тогаш вистински ќе ги победиш годините.

7. Погрешно е да се мисли дека еднаш кога ќе завршиш училиште повеќе никогаш нема да треба да научиш нешто ново.

8. Твоите очи не можат да бидат убави ако не заплакале барем еднаш.

9. Многу луѓе мислат дека сакаат работи, но всушност не поседуваат сила, дисциплина. Верувам дека можеш да го добиеш тоа што го сакаш само ако го посакуваш доволно силно.

10. Мислам дека задоволството доаѓа одвнатре. Тоа е нешто што или го имаш или го немаш, и нема врска со градите, нозете или усните.

Фото: Српскиот џет сет на свадбата кај синот на Боба и Брена !!

Многу познати личности од јавниот живот беа присутни на свадбата на синот на Боба и Брена, Филип Живојиновиќ и пејачката од Гранд Александра Пријовиќ.

Кумови на Филип и Александра се кошаркарот Милош Теодосиќ и пејачот Аца Пејовиќ.

Меѓу 850 гости присутни на  џет сет свадбата одржана во „Белекспо центарот“ на Нов Белград  беа  браќата на Филип, Стефан и Виктор, мама Брена директорите на Гранд Саша Поповиќ и Жика Јакшиќ.

На елитната свадба   продефилираа и атрактивните пејачки на Гранд , Милица Тодоровиќ, Катерина Грујиќ  и  Милица Павловиќ.  Од младата гарда на Гранд  беа присутни и Николина и Саша Капор.

Свадбата на синот на Брена и Боба не можеше да мине и без Кебе, Маринко и  Никола Роквиќ, Саша и Дејан Матиќ  секако во друштво на своите сопруги.

Во ексклузивниот Белекспо центарот“  се појавија Јована и Жељко Јоксимовиќ, политичарот Млаѓен Динкиќ,  легендарниот Кики Лесандриќ.

Меѓу присутните беа и спортистите нашиот Перо Антиќ и српските тенисери Виктор Троицки и Илија Бозољац.

По една деценија повторно авто-трки во Кочани

По пауза од десет години, повторно ќе се вози традиционалната авто-трка во Кочани. 

На патеката Пониква, близу Кочани, следните два дена ќе се одржи втората трка од домашниот Шампионат на ридско-брзински патеки.

На патеката долга 6,4 километри учество ќе земат 25 домашни натпреварувачи, а се очекува и присуство на странски возачи. 

Официјалното отворање е закажано за в недела од 12:30 часот, а стартот на натпреварот е предвиден во 13:00 часот.

По успешниот старт на Водно, организаторот се надева дека ќе го врати сјајот на најатрактивниот спортски настан и во градот Кочани.

До крајот на натпреварувачката сезона во домашниот шампионат остануваат уште две ридско –брзински трки, во Крушево и на Водно. 

Гостите во шок: Љубовницата во венчаница влетала во црква (видео)

Млад пар организирал свое интимна венчавка во Бенонија, град во Јужна Африка, а никој не можел ни да се замисли дека веста за нивната свадба ќе стигне до светските медиуми.

Имено, свадбата течела според добро осмислениот план, а младенците уживале се додека одеднаш не се појавила љубовницата на младоженецот. Тоа што ги запрепастило многумина од гостите е фактот што таа се појавила во црквата облечена во бела венчаница.

Моментот кога анонимната жена влегла во црквата бил забележан од камерата, и на снимката се гледа како младоженецот се обидува да ја смири тензијата за церемонијата да се заврши докрај.

Сепак, присутните гости многу се вознемириле, некои врескале, што може да се слушне на снимката која на твитер ја објавил музичкиот продуцент од Јоханесбург, ди-џеј Нкокхи.

  

притисни ентер