Трагедија : Девојче почина во авион

Седумгодишно девојче почина во авион на летот од Дубаи кон Минхен .
Трагедијатас е случила само 45 минути по полетувањето , кога девојчето се онесвестило . Се додека авионот принудно не слетал во Кувајт , екипажот се обидувал да го врати во живот , но девојчето починало . Трагичниот настан се случил вчера во авионот на компанијата Емиратес , каде имало 336 патници . Веднаш по слетувањето во Кувајт , пристигнало возило на Итната медицинска помош , но предоцна .

Патниците сведочат дека девојчето имало висока температура . Девојчето било од Тајван и патувало со нејзините мајка , баба , брат и сестра .

Авионот , по неколку часа полетал од Кувајт и безбедно пристигнал во Минхен .

Од компанијата Емиратес изразуваат сочуство за девојчето и велат дека , иако авионот принудно слетал поради итен медицински случај , докторот само констатирал смрт .

Како ќе се реши проблемот со извозот на земјоделски производи на Косово?

Времената рамка на Косово за повисоки царини од 30% за овошје и зеленчук предизвика хаос во регионот.

Петти ден земјоделците немаат каде да ги извезуваат своите производи. Извозот од ден во ден е се помал. Им се закануваат огромни штети.

В среда во Белград ресорните министри на земјите од регионот на итен состанок ќе бараат лек за проблемот. Најавија и контра-мерки. Македонија веќе испрати и допис до ЦЕФТА  и ЕУ потенцирајќи дека мерката е неаргументирана.

Во меѓувреме српскиот министер за трговија Расим Љајиќ и порача на Приштина да се одлучи дали е или не е ЦЕФТА потписничка.

Косовската времена мерка ќе трае три месеци. Со неа, за 30% се зголемуваат царините за увезеното овошје и зеленчук. Опфаќа 21 сорта од земјоделските производи и важи за сите држави кои увезуваат во Косово.

Најпогодени, според министерството за земјоделство, се доматите, пиперките и сливите.

Иран: Најмалку 25 лица повредени во земјотресот

Најмалку 25 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени по Рихтер, кој денеска го погоди западен Иран, неколку часа откако два земјотреси ја потресоа јужната провинција Хормозган.

Гувернерот на западната провинција Керманшах, Хусанг Базванд, изјави дека 25 лица се повредени и дека, за среќа, нема информации за мртви.

Претходно денеска, јужниот дел на Иран беше погоден од земјотреси со јачина од 4,7 степени и 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Во тие потреси немаше повредени, а предизвикана е помала материјална штета.

притисни ентер