Дербито во Минхен за Реал, Атлеико подобар од Лесер

Шпанска доминација во вечерашните четвртфинални средби во Лигаа на шампионите
Победи на гигантите од Мадрид во премиерните четврфинални средби од Лигата на шампионите. На мега дуелот во Минхен , бранителот на тронот Реал со пресврт во режија на Роналдо го совлада домашниот Баерн Минхен со 2-1. Единствениот гол за домаќините со кој Баерн поведе со 1-0 го постигна Видал, кој во финишот на првото полувреме промаши пенал за водство од 2-0. 


Getty Images

Во второто полувреме со своите 98 и 99 гол во европските купови најдобриот срелец во елитното друштво Кристијано Роналдо обезбеди голем триумф за кралевите на Алианц арената во Минхен.Играта на Баерн падна посебно по исклучувањето на Мартинез во 61 минута.
Мануел Ноев вечерва го спаси Баерн од вистинска катастрофа.

На дуелот во Мадрид , Алетико со 1-0 го совладаа англискиот првак Лестер .Клучниот момен на мечот на Винсенте Калдерон се случи во 28 минута кога Гризман од пенал ја погоди гостинската мрежа за победа во првите 90 минути од чевртфиналето.

Славниот актер и рокер доживеа нова трансформација (фото)

Познатиот холивудски актер и музичар, миленик на понежниот пол, Џони Деп, кој во последните години најчесто го гледаме во улогата на капетанот Џек Спероу во филмскиот серијал „Пирати од Карибите“, често во текот на кариерата го менуваше имиџот.

Секогаш обидувајќи се неговиот изглед да биде повпечатлив и автентичен, Деп овојпат се одлучи за нешто подрастична промена.

Eден од поновите проекти на Деп е хард рок бенд, поточно супергрупа, „Hollywood Vampire”, која ја формираше во 2015 година со познатите музичари, пејачот Алис Купер и гитаристот Џо Пери.

На актуелната турнеја на бендот, актерот и гитаристот, тргна со нова фризура.

 

Canada the other night

A post shared by Johnny Depp (@johnnydeppofficial) on

На аукција најстарите вина на светот – цени и до 20.000 евра

Во Франција на аукција наскоро ќе се најдат три шишиња од жолтото вино „Арбоа“ од 1774 година, кое спаѓа меѓу најстарите вина во светот.

Во Франција на аукција наскоро ќе се најдат три шишиња од жолтото вино „Арбоа“ од 1774 година, кое спаѓа меѓу најстарите вина во светот.

Аукциската куќа „Жира Еншере“, вредноста на вината по шише ја проценува на околу 15.000 до 20.000 евра, пренесува „Ројтерс“.

„Експертите во 1994 година го пробаа ова вино и му дадоа оцена 9.4 од можните десет“, изјави акционерот Филип Етјеван.

Слично шише со вино во 2011 година се продаде за 57.000 евра на аукција.

Јадењето брза храна го зголемува нивото на фталати во телото

Ако сте љубители на хамбургери и пици, имаме лоши вести – тие можат да ви го нарушат здравјето повеќе отколку што очекувате.

Јадењето брза храна ги изложува луѓето на 40% повеќе штетни хемикалии познати како фталати, тврди новото истражување.

Фталатите се користат за омекнување и зголемување на флексибилноста на пластиката.

Забранети се при изработка на играчки, бидејќи се потенцијално токсични. Овие хемикалии можат да го нарушат хормоналниот баланс и се поврзани со клинички состојби како астма и аутизам.

Истражувањето е едно од првите кои го третираат проблемот. Претходните истражувања покажуваа дека хемикалиите можат да навлезат од пластичните пакувања и да ја загадат храната.

Истражувањето анализира примероци од урина на 8877 учесници, консумирале различни видови храна во последните 24 часа. Утврдено е дека храната е со брза храна и имаат 40% повеќе од еден специфичен фталат. Меѓу потрошувачката на брза храна се различни видови леб, колачи, пица, бурита, ориз и нудли.

Сподели

притисни ентер