Атлетико и Монако последни патници во четврфиналето на ЛШ

Во последните две средби од осминафиналето во Лигата на шампионите Монако го елиминира фаворитот Манчестер Сити а вицешампионот Атлетико Мадрид со реми без голови против Баер Леверкузен на домашен терен го потврди пласманот меѓу најдобрите осум екипи во ЛШ.
Францускиот прволигаш Монако и понатаму е хит на сезоната во најелитното европско фудбалско натпреварување.Монако на домашен терен со триумф од 3-1 го неутрализираше поразот од Итихад во Манчестер и се пласираше во посакуваното европско четврфинале.Храбриот и одличен Монако со одлична игра посебно во првото полувреме заслужено стигна до победа над фаворизираниот Сити од 3-1.Иако во вкупниот збир  Монако - Манчестер Сити 6-6 нема победник, трите гола постигнати како гости беа пресудни за пласманот меѓу осумте најдобри.

Фудбалерите од Монте Карло повторно се кобни за клубовие од Англија. Тимот на Монако одигра одличен меч уштте во Манчестер, но загуби со 5-3 , меѓутоа со уште подобро издание на Луј втори домаќините заслужено ќе бидат дел од чеврфиналето. Головите за Монако ги постигнаа Лоин 8мин. Фабињо 29мин. и Бакајоко во 77 мин. Единствениот гол за Сити го постигна Сане во 71 минута.

Getty Images

Во Мадрид Атлетико не дозволи изненадување во осминафиналниот реванш со Баер Леверкузен. Мечот на Винсенте Калдерон заврши без голови 0-0 но победата на избраниците на Симеоне на Бај арената во Леверкузен од 4-2 беше доволно за пат на Атлетико во елитното четвртфинале.

Меѓу осумте најдобри екипи во Лигата на шампионите се и гигантите Реал М., Барселона, Барен М., Јувентус, Борусија Д. честа на Премиер лигата ќе ја брани Лестер. 

Запознајте ја најновата Инстаграм сензација – Преубавата Италијанка Силвија Карузо (фото)

Италијанката Силвија Карузо е новата ѕвезда на Инстаграм, а вниманието на јавноста го привлече со своите сексапилни фотографии.

Како најдобар адут, таа го издвојува својот задник.

Италијаните веќе ја обожаваат, а светот и се воодушевува на 20 годишната манекенка Силвија Карузо.

Освен со моделинг, убавата бринета се занимава со водителство и успешно го води својот блог за патување.

 

Morning 🥀 Sunday ! @tigermist #silvialicius #silviacaruso

A post shared by Silvia Caruso (@silvialicius) on

Со самото тоа, на својот Инстаграм редовно објавува фотографии од најразлични луксузни дестинации, а истакнува дека е вистински авантурист и вљубеник во модата.

 

BABE SQUAD 💛💙🧡❤️ #silvialicius #silviacaruso

A post shared by Silvia Caruso (@silvialicius) on

Образованието и е исто така важно, па Силвија студира на студиите за комуникологија во Рим.

 

 

Bongiorno a tutti ❤️ vi è piaciuta la puntata di ieri? #silviacaruso #silvialicius

A post shared by Silvia Caruso (@silvialicius) on

Славниот актер и рокер доживеа нова трансформација (фото)

Познатиот холивудски актер и музичар, миленик на понежниот пол, Џони Деп, кој во последните години најчесто го гледаме во улогата на капетанот Џек Спероу во филмскиот серијал „Пирати од Карибите“, често во текот на кариерата го менуваше имиџот.

Секогаш обидувајќи се неговиот изглед да биде повпечатлив и автентичен, Деп овојпат се одлучи за нешто подрастична промена.

Eден од поновите проекти на Деп е хард рок бенд, поточно супергрупа, „Hollywood Vampire”, која ја формираше во 2015 година со познатите музичари, пејачот Алис Купер и гитаристот Џо Пери.

На актуелната турнеја на бендот, актерот и гитаристот, тргна со нова фризура.

 

Canada the other night

A post shared by Johnny Depp (@johnnydeppofficial) on

На аукција најстарите вина на светот – цени и до 20.000 евра

Во Франција на аукција наскоро ќе се најдат три шишиња од жолтото вино „Арбоа“ од 1774 година, кое спаѓа меѓу најстарите вина во светот.

Во Франција на аукција наскоро ќе се најдат три шишиња од жолтото вино „Арбоа“ од 1774 година, кое спаѓа меѓу најстарите вина во светот.

Аукциската куќа „Жира Еншере“, вредноста на вината по шише ја проценува на околу 15.000 до 20.000 евра, пренесува „Ројтерс“.

„Експертите во 1994 година го пробаа ова вино и му дадоа оцена 9.4 од можните десет“, изјави акционерот Филип Етјеван.

Слично шише со вино во 2011 година се продаде за 57.000 евра на аукција.

притисни ентер