Љубовта на Наполеон и Жозефина: Без тебе сум несреќен!

„Откако те напуштив постојано сум несреќен. Мојата среќа е кога сум со тебе. Постојано живеам во сеќавања на твоите милувања, на твоите солзи и нежната грижа. Жарот на неспоредливата Жозефина постојано гори и тоа е вжештен пламен во моето срце“ - и пишувал вљубениот Наполеон на Жозефина која и покрај афетите, љубовниците и разводот остана до крај негова единствена љубов.
Жозефина како вдовица на 32 години и со две деца, го запознала Наполеон во 1795 година, кога тој имал 26 години. Нејзиниот маж бил погубен на гилотина.

Една од верзиите за љубовта на Наполеон и Жозефина е дека таа веднаш му се допаднала, но тој не и се допаднал нејзе. Сепак, навикната на живот на висока нога, се согласила да се омажи со него. 

Ни нејзината ни неговата фамилија не се согласувале со бракот. За неговите таа била подостарена вдовица со сомнителен морал и две деца, која не се знае дали уште може да раѓа, а за нејзините Бонапарта бил безначаен генерал со малку пари кој постојано е на бојно поле.

Вљубениот Наполеон бргу по склопувањето на бракот морал да замине и бил несреќен што ја остава сопругата. И пишувал писма со восхитување и убави зборови, а таа продолжила со својот живот полн со афери и секогаш наоѓала начин да не оди со него.

- Веќе не те сакам, те презирам. Ти си грозна, глупава, не ми пишуваш, не го сакаш својот сопруг. Ти знаеш какво задоволство ми прават твоите писма а не сакаш да ме удостоиш ни со шест реда најобични шкрабаници. Се надевам дека бргу ќе те прегрнам и ќе те опсипам со милиони врели бакнежи - стои во едно од писмата на Бонапарта до Жозефина.


Related image


Кога дознал што прави Жозефина додека тој не е дома, решил да го смени начинот на однесување кон неа - не ја оставил но почнал да ја игнорира. Тогаш таа решила да му се посвети само нему, престанала да го изневерува но тој се држел настрана од неа. Почнал да менува љубовници. Во писмата и натаму и пишувал дека ја сака само неа и не признавал дека има други жени.


Наполеон и Жозефина се развеле бидејќи таа не можела да му роди наследник. Останале во добри односи а тој останал вљубен во неа. Со новата сопруга, австриската принцеза матија Луиза добил син, но ја посетувал Жозефина во дворецот каде живеела и се грижел за нејзините деца.

Четири години по разводот Жозефина починала од воспаление на белите дробови, компликација наводно добиена од настинка добиена за време на прошетка со рускиот цар Александар. Во тоа време Наполеон веќе бил поразен а за нејзината смрт дознал на островот Елба каде бил протеран истиот месец кога Жозефин починала.

Наполеон наводно тогаш се заклучил во соба и два дена не сакал да види никого.

Тој починал 7 години подоцна а неговиот последен збор на смртната постела било името на Жозефина.


Ниту фановите не и веруваат на Ники дека е во врска со Еминем (ВИДЕО)

Ники Минаж објави дека е воврска со Еминем , иако популарниот рапер уште молчи.

Ники Минаж на својот Инстаграм објави ивидео во кое рапува дека е во врска со Еминем. Откако е објавена нејзината песна ,, Big Bank” , Ники на Инсаграм го спомна Еминем , по што еден од фановите ја праша дали е бво врска со него.

На тоа Ники одговори потврдно , што предизвика бројни реакции не само кај фановите , туку и во музичкиот свет. Повеќето се скептични и сметаат дека станува збор за рекламен трик за промоција на нејзината нова песна , уште повеќе поради тоа што Еминем не се огласил на оваа вест.  

На аукција најстарите вина на светот – цена и до 20 000 евра

На аукција во Франција утре ќе се најдат три шишиња жолто вино ,,Арбоа” од 1774 година.

Тоа се смета за најстаро сочувано вино на светот.  Аукциската куќа ,, Jura Encheres” по шише проценува дека вредат меѓу 15 000 и 20 000 евра. ,,Експертите во 1994 го дегустирале ова вино и му дале оценка 9,4 од можни 10 поени,рече аукционерот Филип Етјеван пред наддавањето што ќе се одржи утре.

Слични вакви шишиња на аукција во 2011 достигнаа 57 000 евра. Виното  “Vin Jaune” во шишиња од 87 центилитри се произведени од винарот Анатол Версел ,а грозјето е собрано од лозјата што му припаѓале на кралот Луј XVI.

Од тогаш виното е чувано во визба во амлото место Арбоа на границата со Швајцарија. На аукцијата во местото Лон ле Суниер , што се наоѓа во близина на визбата, ќе се продаваат вкупно 102 вина од регионот Арбоа , меѓу кои и од поново производство  , од 1811 година.

Стјуард направи забава за паметење (ВИДЕО)

Стјуард им приреди забава на патниците на Рајан Ер на летот од Џенова до Борнмут.

Стјуардот Паоло , откако со колегите им подели освежување на патниците , на неколку минути пред слетувањето заигра на пената на Бритни Спирс ,,Toxic”.Настапот го почна со соблекување на палтото , а потоа продолжи да игра до крајот на песната. Патниците , пријатно изненадени , го снинмаа невообичаениот настап.

,, Забавата ни ја најавија преку микрофон . Не можев да поверувам . Тоа се моменти што не ги гледаш од прва рака , туку само на интернет. На сите им се допадна , на крајот сите аплаудиравме .”изјави една од патничките.

притисни ентер