Муслиманско семејство спречено да влезе во авион за САД - сакале да го посетат Дизниленд

Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе го испита случајот во кој 11 члено муслиманско семејство од Велика Британија било спречено да влезе во авион за Калифорнија. Сакале да го посетат Дизниленд.
Стела Криси од опозициската Лабуристичка парија вели дека американските официјални лица не дале образложение зошто не у дозволиле на 11 членото семејство да влезе во авион за САД на аеродромот Гетвик на 15 септември. Таа го повика премиерот да реагира.

Даунинг стрит дееска соопшти дека Камерон ќе ги испита тврдењата за овој случај.

Мохамед Тарик Махмуд вели дека неговото семејство било спречено да тргне за САД, без никакво образложение.

- Ние бевме единствено семејство по изглед муслиманско, и беше малку непријатно што само ние бевме симнати од летот - изјави Мохамед за Би Би Си.

Американската амбасада во Лондон одби да го коментира случајот.

Тензијата е покачена особено ако се има предвид изјавата на Доналд Трамп кој побара муслиманите да не се пуштаат во САД, која беше критикувана ширум светот.

Камерон оваа изјава ја нарече „глупава и погрешна“.

Мохамед Тарик Махмид патувал со својот брат и нивните 9 деца. Сакале да ги одведат децата во Дизниленд.

- Очигледно е зошто не вратија. Тоа е поради нападите во Америка - мислат дека секој муслиман е закана - изјавил Мохамед, пренесе Гардијан.

Тој вели дека децата броеле денови кога со братучедите ќе го видат Дизниленд, и биле скршени од разочарување кога тоа не им било дозволено.

Мохамед вели дека авио - компанијата не сакала да им ги врати парите за билетите, а биле принудени и да остават се што купиле од фри-шоповите на аеродромот пред да бидат испратени надвор од аеродромот.

- Никогаш не сум бил позасрамен - вели Мохамед Махмуд.

Но тој и неговото семејство не се единствените муслимани кои биле вратени назад. Два дена по нивниот случај, на друг британски муслиман, Аџмал Масрор, имам и предавач базиран во Лондон, не му било дозволено д аотпатува во Њујорк.

- САД имаат право да издаваат визи, но да се враќаат обични граѓани без образложение е навредливо. Шокиран сум од овие ирационални процеси но дали тие се грижат за моето мислење - мислам не - напиша тој а Фејсбук.

/ извор: Гардијан

Четиригодишно дете си го уби братчето, мислело дека пиштолот е играчка

Четиригодишно дете во Вирџинија случајно си го убило своето две години помладо братче. Пукал во него со пиштол кој мислел дека е играчка, наведува американската полиција.

Тајлер Апонте не дишел кога бил пронајден во својот дом во округот Луиз во Вирџинија со рана од куршум во градите, пренесе „Индепендент“.

Итната помош се обидела да го реанимира двегодишното дете , го однесла во болница но докторите и покрај сите напори не успеале да го спасат малото дете.

Во времето кога се случила оваа трагедија мајката на двете деца била во куќата. Полицијата сега  води истрага за целиот случај.

Фото: Ким повторно гола

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан уште еднаш ги остави своите фанови на социјалните мрежи без текст. Ким на Инстаграм објави фотографија на која е потполно гола.

На овој начин, со провокативна фотка,  популарната старлета ја започна промоцијата на својот нов парфем. Нејзините обожаватели се повеќе од задоволни со новата гола фотка.

Инаку новиот парфем на Ким се вика „ KKW Body“

Форд ГТ продаден за 1,8 милиони долари, продажбата под истрага

Неодамна на една јавна аукција е продаден моќен автомобил Форд ГТ за неверојатни 1 815 000 000 долари, што е цена четири пати повисока од основната цена на овој супер автомобил.

Проблемот е во тоа што првите сопственици на овој модел од лимитираната серија од 2017 година, при купувањето на автомобилот потпишале договор  со Форд дека не смеат да го продаваат автомобилот во првите две години.

Минатата година вакво нешто сторил и познатиот „кечер“ и актер Џон Сина, брзо по купувањето на автомобилот тој го продал по што Форд го тужел за 500 000 долари поради непочитување на условите од договорот.

Актерот одговорил со контра тужба, па сега случајот „се провлекува“ по американските судови.

Минатата недела во Индијанаполис на аукција е продаден уште еден ГТ модел , и сега Форд ја истражува целата оваа ситуација.  

Во прашање е автомобил со сериски број 48 од 250-те  произведени во 2017, со само седум минати километри. Автомобилот е со сребрена боја  црни линии и темен ентериер.

Основата цена на овие супер автомобили од Форд е околу  450 000 долари.

притисни ентер