ЕУ ги бара „црните кутии“ и гарантира безбедност за авио-сообраќај

- Потпретседателот на Европската комисија, Сим Калас, попладнево излезе со изјава во име на Европската унија дека се инсистира на дозвола од страна на проруските сепаратисти во реонот на Источна Украина каде падна авионот на „Малезија Ерлајнс“, како и дека официјален Брисел им ја гарантира на своите жители безбедноста на авио-сообраќајот.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Калас својата изјава ја започна со повторно укажување за длабоката шокираност од несреќата на авионот на „Малезија ерлајнс“ во Украина и трагичната загуба на толку многу животи.

- Она што е потребно сега е итна и независна истрага за причините за несреќата. Ги повикувам сите засегнати да учествуваат и да бидат подготвени да направат што можат за да помогнат во оваа суштинска задача. Во практична смисла, ова значи дека иследниците треба да имаат непречен пристап до местото на несреќата и се разбира до „црните кутии“ што ги снимааат податоците од летот и разговорите во пилотската кабина.

Довербата на јавноста бара целосно транспарентна и отворена постапка - порача Калас. Според заменикот на Жозе Мануел Барозо на чело на неформалната Влада на ЕУ, тој веќе го активирал кризниот телефон на авијацијата на ЕУ, така што постои соодветна координација на ефектите врз воздушниот простор за да се гарантира безбедноста на летовите.

„Во тој поглед би сакал да ги уверам патниците дека е безбедно да се лета“, рече Калас. Потпретседателот на Еврокомисијата, исто така рече дека целосно ја разбира јавноста дека е гладна за факти и дека фактите во однос на она што се случи со летот “МХ-17” мора да бидат отворени за глобалната јавна контрола. - И ако стане јасно дека оваа несреќа е предизвикана намерно, и ако “МХ-17” е урнат од небото без чувство за смртта на толку многу невини цивили, оние кои се одговорни ќе бидат изведени пред лицето на правдата - се закани Калас.

Заврши трилатералната средба на Могерини со Тачи и Вучиќ

Во Брисел заврши средбата на шефицата на Европската дипломатија Федерика Могерини со претседателите на Србија и на Косово.

Пред заедничката средба , Могерини одвоено се сретна и разговараше со Александар Вучиќ и Хашим Тачи за надминување на проблемите меѓу Приштина и Косово. Во тек е повторно средба на Могерини со Вучиќ , а можно е во текот на вечерта да се одржи и состанок меѓу двајцата претседатели , за потоа сите тројца да имаат уште една рунда преговори. Како што јавуваат српските медиуми , по завршувањето на преговорите е најавена писмена изјава од Европската Комисија .

,, Договорено е сите проблеми да се решаваат на мирен начин , со взаемна почит. Тоа е многу важно за Србите на Косово , за сите граѓани на Србија . разговаравме за тоа да се фокусираме на дијалог , да покажеме дека можеме да разговараме и да поченме да ги решаваме отворените проблеми . Не сум преголем оптимист , но отворивме многу прашања ,”, изјави Вучиќ по средбата во Брисел.

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека состанокот бил тежок , но станува збор за решавање на стогодишен проблем. ,, Не сум наивен па да мислам дека веднаш ќе пронајдеме итно и магично решение за иднината . Не можеме да останеме жртви на горчливото минато , туку да гледаме кон иднината и придобивките за нашите земји и граѓани “ , рече Тачи кој очекува големи придобивки од ЕУ по нормализацијатан на односите со Србија.

Макрон на удар на јавноста поради фотографија со ЛГБТ група

Францускиот претседател Емануел Макрон е на удар на јавноста , откако денеска на социјалните мрежи беа објавени фотографиите со ЛГБТ музичка група во Елисејската палата.

Претседателот Макрон и неговата сопруга Брижит се фотографирале во Елисејската палата со дел од учениците на отворениот музички ден . На една од фотографиите претседателската двојка е во друштво со ЛГБТ музичка група . јавноста го обвинува за понижување на претседателската функција.

Меѓу најгласните критичари беа политичарите од десницата , како Мари ле Пен која го критикуваше Макрон з аначинот на кој се потсмева со местото каде вообичаено со високи почести се примаат странски државници.

Фотографијата била направена од шефот на протоколот на Брижит Макрон , а потоа објавена на социјалните мрежи . ,, Викајте ме господин претседател “ , напишаа иронично дел од пратениците , алудирајќи на пораката што Макрон им ја упати на младите да се однесуваат кон него со почит.

Најмногу коментари предизвика маицата на еден од музичарите , Киди Смајл на која пишуваше :,, Јас сум син на мигрант , црн сум и геј”.

Над 500 деца мигранти вратени на семејствата

Американското министерство за здравство соопшти дека 522 деца им се вратени на семејствата.

Сепак , над 2 000 деца без документи и натаму се одвоени од родителите во рамките на политикатаз а ригорозни мерки против илегалните мигранти . Претседателот Трамп одненадеж во средата го потпиша указот со кој се прекинува ваквата практика.

Систематското разделување на децата од родителите кои илегално ја минале границата меѓу Мексико и САД предизвика негодување не само во Америка , туку и во светот.

притисни ентер