Агенцијата Виза Плус негира дека измамила граѓани за работа во арапските земји

Од агенцијата Виза Плус ги негираат обвинувањата дека измамиле граѓани кои преку нив барале работа во Обединетите Арапски Емирати.

Тврдат дека во ниту еден момент не ветиле за кој временски период ќе стигне визата, бидејќи не зависело од нив. Конечно дури денеска стасала визата за девојката која два месеци чека да замине на печалба преку Виза Плус.

Соговорникот на Канал 5 кој пред два дена обвини за измама, изјави дека во Декември уплатиле 650 евра и чекале абер од Виза Плус. Но, тоа не се случило. Поминале два месеца и изгубиле секаков контакт. Телефонските линии на агенцијата не функционирале, а кога заминале во агенцијата, на вратите имало катанец.

- Наидовме на затворени врати, празни канцеларии, беше извадена таблата од агенцијата и сфативме дека станува збор за измама. – изјави пред два дена соговорникот на Канал 5

- Не се случило да не одговориме. – тврди Роберт Ивановски – раководител во Виза Плус

Виза Плус од 1-ви Јануари повеќе не работи. Фирмата е затворена поради финансиски причини, не е во стечај, но Министерството за труд и социјала ја одзело лиценцата за работа. Агенцијата работела од Март до Декември минатата година, а испратиле 100-тина Македонци на работа во Европа и во Арапските земји.


Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер