Шест грешки во бракот кои водат до развод!

Ова се совети од експерти за брак и врска кои многу пати виделе слични причини за развод. Еве што не треба да се прави за да му се даде на бракот најдобра шанса за опстанок!

1. Им зборувате на вашите пријателки за лошите работи кои тој ви ги направил.

Нашите пријателки се повознемирени кога некој не се однесува најдобро со нас, отколку што би биле вознемирени кога некој исто така би се однесувал со нив. Потоа додаваат масло на огнот, го мразите вашиот партнер заедно, што не е од никаква помош. Ако мора да кажете некому нека биде тоа една најдобра пријателка или експерт кој ќе ви даде стручен совет!

2. Мислите дека зборувањето за проблемите со сопругот ќе ги реши.

Му кажувате што не ви се допаѓа, тој не разбира, му кажувате пак уште подетално - тој веќе се нервира и се чувствува дека го гушите, особено ако навистина не разбира или не се согласува дека згрешил. Вие заклучувате дека штом не се променил по првото кажување, не ве сака. Готово. Совет - научете ги вештините на разговор со мажите и поминувајте повеќе време заедно во забавни активности!


3. Веруавте дека вашата среќа зависи од тоа дали вашиот сопруг ќе се промени.

Жените кои самите се промениле, и станале личност која сакаат да бидат, станале посреќни. Совет: Фокусирајте се да го извлечете најдоброто од себе, не да го менувате него.

4. Живеете параеллни животи.

Тоа е најсигурниот начин сосема да се оддалечите еден од друг. Целата поента на бракот е да имате заеднички цели, да се интересирате еден за друг. Двојките кои бараат помош како пак да се поврзат откако децата им пораснале и заминале, сфаќаат дека веќе не се познаваат. Совет - интересирајте се еден за друг, за потребите и желбите на другиот!

5. се фокусирате само на лошото.

Кога нема да ви бидат исполнети очекувањата, се фокусирате само на лошото. Тогаш и да прави добро - не важи, го гледате низ темни очила. Розовите очила се добри за опстанок на бракот, обидете се да го смените аголот на гледање на нештата!

6. Користите два „смртоносни“ збора: јас заслужувам!

Тие зборови треба да се забранат. Звучат како барање и омаловажување на другиот. Наместо тоа, научете како да се вреднувате себеси повеќе, размислете што ви е важно во врската и како да го добиете тоа.

/извор huffingtonpost.com

Вилијан нов член на Арсенал

По седум години во северен Лондон во тимот на Челзи, Бразилецот Вилијан ги смени клупските бои и стана член на лондонскиот ривал Арсенал.

Англискиот премиерлигаш Арсенал го потврди трансферот на 32 годишниот Бразилец.

Вилијан на Вембли стигнува како слободен фудбалер откако му истече договорот со Челзи.

Искусниот Бразилец со Арсенал потпишал тригодишен договор вреден 35 500 000 евра. Вилијан во Арсенал ќе игра за неделна плата од 244 000 евра.

Вилијан за Челзи каде стигна во 2013 година одигра 339 средби на кои постигнал 63 голови и остварил 56 асистенции.

Ердоган : Не сакаме ескалација , но Грција би можела скапо да плати

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска  ја предупреди Грција дека неговата земја ќе одговори на каков било напад врз нивниот истражувачки брод Орус Реис во источниот Медитеран, по расправијата меѓу двете членки на НАТО.

Турција и Грција се расправаат за територијалните води чии морски длабочини се богати со енергенси, а тензиите се зголемија во понеделникот кога Анкара испрати истражувачки брод во спорниот дел на Медитеранот, придружен со воени бродови.

Обраќајќи им се на новинарите во Истанбул, Ердоган денеска рече дека едно од воените бродови што го придружувал Орус Реис - Кемал Реис - „одговори на неопходен начин“ на нападот на грчкиот брод во четвртокот.

„Ако тоа продолжи, тие ќе добијат одговор“, рече тој.

Вчера Ердоган предупреди на „високата цена“ што Грција ќе ја плати доколку Орус Рис биде нападнат.

Претходно во Женева, турскиот министер за надворешни работи рече дека неговата земја не сака ескалација на тензиите со Грција во источниот Медитеран, нагласувајќи дека Анкара ја смета Атина одговорна за тензиите.

„Не сакаме ескалација, но Грција треба да дејствува во согласност со здравиот разум“, рече турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на прес-конференција во Женева.

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за спорот меѓу Турција и Грција во источниот Медитеран за време на вонредната средба во текот на денот.

Грчкиот министер ќе се состане и со државниот секретар на САД, Мајк Помпео.

Во Србија 235 новозаразени , починале четворица

Според најновите податоци, во последните 24 часа во Србија се регистрирани 235 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа уште четири лица.

Хоспитализирани се 143 лица, а 78 пациенти се на респиратор, пишува „Блиц“.

притисни ентер