Со балот под маски почна Струмичкиот карневал

Дени Делев и Верица Милушева се принцот и принцезата, кои вечер ќе ја предводат триилјадната интернационална поворка под маски на традиционалниот Струмички карневал.
Со синоќешниот маскембал во хотелот Сириус официјално почна годинашниот Струмички карневал 2013. Учесниците на маскембалот, како што јавува МИА, за принц и принцеза на карневалот ги избраа Дени Делев и Верица Милушева кои заедно со кралот, актерот Ване Крстев, ќе ја предводат интернационалната карневалска поворка.

Според Александар Цицимов, претседател на Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал 2013, годинава во карневалската поворка ќе има над 2.500 домашни и околу 650 учесници.

- Свое присуство на карневалот најавија 26 екипи од соседните земји, а за првпат на карневалот ќе настапи и група од збратимениот град Гроједски од Полска. Традиционално почетокот на карневалот ќе го означиме со величествен огномет, а карнеласката поворка ќе се движи по традиционалната маршрута и ќе можат да ја видат сите кои вечерва ќе бидат дел од големата веселба под маски која ќе трае до раните утрински часови, рече Цицимов.

Градоначалникот на Струмица Зоран Заев, кој беше маскиран како „оган“, а неговата сопруга Зорица во „мраз“, вели дека Струмица е подготвена и со широко отворено срце ќе укаже добредојде на сите љубители на карневалот.

- Се надевам дека снегот кој падна ќе биде повод за уште поголемо дружење и веселба. Знам дека сите хотелски капацитети во струмица се исполнети и гостите барат сместување во соседните градови. И годинава очекуваме голема посетеност не само од домашни, туку и гости од соседна Грција и Бугарија, истакна Заев.

Животот во Струмица вечерва ќе бие во ритамот на музиката, а маската е влезница за уживање во струмичките локали, како и на централната забава во подземното паркиралиште на плоштадот „Гоце Делчев“.

Струмичкиот карневал е вековна традиција во градот под Царевите кули и е директно поврзан со верскиот празник Тримери - празник на армасаните.

Карневалските празнувања почнаа уште во четвртокот со Концертот под маски на Музичкото училиште „Боро Џони“, а присутните ја проследија ретроспективната изложба од фотографии на Сречко Гунчев, како и изложбата на 50 најуспешни фотографии од 12 аматерири и професионални фото-репортери од земјата и странство.

Ристо Филчев член на Здружението Евро-Визија информира дека годинава добитници на наградите се Маја Златевска и Огнен Теофиловски.
Во рамките на седумдневните карневалски празнувања утре точно напладне на плоштадот „Гоце Делчев“ ќе продефилираат најмалите карневалчиња, кои преку шаренилото од бои и маски ќе ја изразат својата детска фантазија.

На Чист понеделник традиционално струмичките занаетчии, со песна ќе го варат белиот посен грав зачинет со разни мирудии, а за сите гости општината подготвува заеднички ручек на струмичкото корзо. По 14-ти пат годинава во Домот на културата „Антон Панов“ ќе им бидат доделени наградите на најуспешните карикатури и афоризми на тема „Еротика“ во Струмичкиот карневал, а посетителите ќе ги слушнат и видат најдобрите афоризми и карикатури.
На предпоследниот карневалски ден во вторник, кој традиционално беше ден на големиот карневал по втор пат годинава по струмичкото корзо ќе продефилираат наградените маски од Интернационалната карневалска вечер, а наградите на најуспешните ќе им бидат дадени во Домот на културата. Наградниот фонд годинава изнесува 5.380 евра за осум категории. Традиционално вечерта маскирани лица заедно со армасникот одат во домот на армасаната девојка, која треба да открие кое е нејзиното момче. Во рамките на карневалските празнувања ќе биде промовирана книгата „Семантика на карневалот, детронизација на секојдневието“ од  мр.Катерина Милушева.

Во среда на празникот Тримери по традиција струмичките свекрви со најблиските роднини со синии и подароци одат во домот на армасаната девојка, каде со посни јадења и песни со еротска содржина ја воведуваат момата во брачниот живот. Токму овој древен обред е главна тема на новата книга со наслов „Празнување на Покладни пости (Прочка) во Струмица и струмичко“ ,од мр. Наташа Василевска-Трајковска, по чија што промоција, ансамбалот „Распеани струмичани“ во Домот на културата ќе настапи со Тримерски обичаи.

Како што пишува етнологот Илија Сувариев, Струмичкиот карневал е најстара и најафтентична манифестација од ваков тип во Македонија и пошироко. Првите пишани извори се патеписите на Елија Челебија, кој уште во 1.670 година запишал дека, една ноќ бил во градот расположен во полите на еден барир, видел луѓе маскирани кои низ смеа и песна претрчувале од куќа во куќа, што, според толкувањата, укажува на градот Струмица и каневалот.

- Струмичкиот карневал секогаш се одржува во првата недела по Велигденските пости датумот се менува во зависност од тоа кога се паѓа Велигден, но секош е на Тримерските пости, кои ги практикувале армасаните, верените девојки, но и моми и нивни другарки. Тримерските пости започнувале со Прочка, а армасаната девојка или момата, не смеела три дена ниту да јаде ниту да пие. Прекршувањето на постот, бил најголем грев. Секоја армасана или мома, која тримерувала се на Тримери одела во црква и се причестувала со причест или ајазмо. Како награда за одржаниот пост, свекрвата, заедно со роднините, на Тримери напладне го посетувале домот на армасанта каде носат синии подароци. На Тримери се служи посна трпеза од специјални посни јадења, сарма, бел посен грав, варена пченка со ореви, а за слатко се служело зерде-посен сутлијаш, бела алва, ошав од сливи и суво грозје, се пиело исклучиво боза, која во ѓумови ја носела свекрвата. Ова е исклучиво женски обред, каде се пеат песни со еротска содржина, со што армасаната се воведува во обврските од брачниот живот, вели Сувариев.

Според  хроничарите, први обиди за организирана форма на струмичкиот карневал се случиле на почетокот на седумдесетите години од минатиот век, но тоа траело само неколку години. Од 1991 година започнува враќањето на сјајот на струмичкиот карневал, кој од 1994 година е при-мен во Меѓународната асоцијација на карневалските градови – ФЕЕЦ, додека во 1998 година Струмица е домаќин на 18. Интернационален конгрес на карневалските градови.

Во Ѕвездениот град деновиве се живее во ритмот на карневалските случувања. За љубовта на струмичани кон оваа манифестација зборува податокот дека одредени карневалски групи постојат повеќе од десет години. Голем е бројот на поединци чиј што пагански маски останаа во витрините да сведочат за човековата креативност и имагинација. Карневалнисте маски од Струмичкиот карневал во кои пред се доминира еротиката продолжуваат со својот живот и често пати се посебни актракции на карневалите во соседните држави и подалеку.

Струмичкиот карневал како манифестација со својата афтентичност во 2009 и 2012 година стана носител на признанието „Супер бренд“ на Македонија, а големиот број гости и учесници од земјата и странство само ја потврдуваат вредноста на оваа манифестација.

Делегации положија цвеќе на партизанските гробишта во Бутел

Делегации од повеќе институции денеска положија цвеќе на партизанските гробишта во Бутел

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, претседателот на градскиот Совет, Љубица Јанчева и секретарот на Градот, Викторија Аврамовска Мадиќ, ги предводеа делегациите што денеска положија цвеќе пред споменикот на ослободителите на Град Скопје на Партизанските гробишта „Бутел" и пред споменикот на генерал Михаило Апостолски на градските гробишта „Бутел".

На гробиштата во Бутел, соопштија денеска од Град Скопје, цвеќиња положија и делегација на Советот на Град Скопје, составена од советниците Игор Вељаноски, Бојан Ивановиќ и Јелена Жугиќ, како и делегација на Градскиот одбор на Сојузот на борците од народноослободителната антифашистичка војна – Скопје, делегации на Град Скопје, од Кабинетот на претседателот на Република Македонија, од Собранието на Република Македонија, делегација од Владата, од Министерството за одбрана, од Генералштаб на АРМ, како и делегации од Општините на Град Скопје, од јавните претпријатија и јавни културни установи на Град Скопје,  делегација на Црвен крст на град Скопје и делегации на дипломатскиот кор, граѓани и институции. 

Осми Самит Македонија 2025, клучни работните вештини и борбата со аерозагадувањето

Сметаме дека доколку земјата ги фокусира своите напори за напредок во овие области ќе стасаме таму каде што посакуваме,  а тоа е подобрување на нашиот животен стандард со тој во Европската унија. 

днинатата на работните места и вештините и иновациите што можат да помогнат за намалување на загадувањето на воздухот, се главните теми на кои во наредните три дена во Скопје ќе дебатираат 50-ина говорници на 10 панели на 8.Самит Македонија 2025 на кој се најавени 400 учесници од државава и странство.

Инвестициите, иновациите, образованието, деловното опкружување, животната средина и корупцијата, се се области кои треба да се подобрат за поголем економски раст и за нив ќе се зборува на самитот, порачаа организаторите, невладината организација со бизнисмени од дијаспората „Македонија 2025".За државава и од аспект на евроатлантските интеграции и иницијативата „Мал шенген", како што порачаа, е најважно да подобри животниот стандард.

– Сметаме дека доколку земјата ги фокусира своите напори за напредок во овие области ќе стасаме таму каде што посакуваме,  а тоа е подобрување на нашиот животен стандард со тој во Европската унија.  БДП по глава на жител кај нас е 37 проценти од просекот во ЕУ. Сакаме да  напреднеме тука. Тоа е она што ќе донесе просперитет и ќе влијае за намалување на имиграцијата и одливот на мозоци, рече на прес-конференција главниот извршен директор на Макеоднија 2025 Никица Мојсовска Блажевски.

Според Мајк Зафировски, основач на Македонија 2025,  на државава и е потребен економски раст од пет до шест проценти за севкупно подбрување на состојбата во економијата.

– БДП годинава ќе расте  3,7 проценти оваа година, подбро од минатата година кога беше 2,9 проценти и подобра од таа претходно од 1,1 процент, меѓутоа тоа не е  доволно. за нашата економија да расте како што треба потребен е раст од пет до шест проценти. Мислам дека двете главни  политички партии ќе се согласат со ова, но сметам дека мора да постои ментален склоп кој ќе го поддржува ова, рече Зафировски.

Како што ќе се подобрува економската состојба, порача тој, така и инвеститорите, вклучително и тие од дијаспората ќе доаѓаат се повеќе. Многу е важно и јакнењето на домашните бизниси кои треба да бидат присутни и на меѓународните пазари, како и финансиската поддршка за нивен развој.Одлуката на ЕУ да не добиеме датум за преговори за членство, според Зафировски,е разочарувачка, но треба да биде поттик за реформи, а влегувањето во НАТО е важен чекор за стабилноста на државата и од аспект на инвестициите. – Како горд Македонец секогаш треба да размислуваме на работите кои се поврзани со одлуката на ЕУ да не почне преговори, а една од главните работи за кои треба да размислиме е секако корупцијата, забележа Зафировски.

Како што потенцираше Мојсовска Блажевски, Самитот што ќе се одржи во наредните три дена е платформа преку која сакаат да ги  поврзат бизнисите од земјава и странство со вклучување на дијаспората која е наш голем ресурс.- Бројките покажуваат дека во диајспората имаме 500.000 до 600.000 иселеници и меѓу нив има вистински професионалци кои сакаат да помогнат на нашата земја. Целта на самитот е и да сподели знаења, да пренесе иноваци и да иницира и мотивира економски реформи.

На посебни панели ќе бидат претставени макеоднски компании кои дават услуги во странство и успешни Македонци кои се присутни на светските бизнис листи, а ќе се зборува и за тоа како бизнисите побрзо и полесно да дојдат до  финансиски средства. – Сакаме да ја мотивираме и инспирираме нашата дијаспора и на младите да им покажеме дека можат да живеат и работат и тука и да бидат успешни во цел свет, посочи Мојсовска Блажевски.

Во пресрет на официјалниот старт на Самитот планиран за утре претпладне, денеска се одржуваат средношколски натпревар „Најдобар бизнис концепт" и бизнис натпревар за стартапи. На официјалното отворање на самитот, во програмата се најавени обраќања на претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз.

Заев: Градбата и развојот на Скопје да биде во дослух со граѓаните

 Градбата и развојот на Скопје мора да продолжи неизнасилено и умерено во дослух со граѓаните, порачува премиерот Зоран Заев.

– Масакар сме направиле заради тоа што градиме. Ние ќе го слушаме гласот на граѓаните. Мојата порака е градбата, развојот на Скопје мора да продолжи неизнасилено, умерено во дослух со граѓаните преку јавните анкети, преку стручните расправи, со богато зеленило внатре за да може главниот град модерно и убаво да  се развива онака како што скопјани тоа го посакуваат. Денеска кога ова го прашувате го давам одговорот на Денот на ослободувањето на Скопје. Слободата не би била комплетна ако не ни биде примамливо Скопје за живеење, за сите нас коишто доаѓаме времено во Скопје, но пред се на граѓаните на Скопје, изјави Заев одговорајќи на новинарски прашања.

Тој порача дека треба сите будно да следат, како градоначалниците кои имаат надлежност, пред се на советите што ги носат урбанистичките планови, но и јавноста, соседите на локациите, и сите заедно, како што рече, да  го чуваме Скопје, да ја чуваме околината во која живееме заради тоа што тоа е наша обврска.

притисни ентер