Со балот под маски почна Струмичкиот карневал

Дени Делев и Верица Милушева се принцот и принцезата, кои вечер ќе ја предводат триилјадната интернационална поворка под маски на традиционалниот Струмички карневал.

Со синоќешниот маскембал во хотелот Сириус официјално почна годинашниот Струмички карневал 2013. Учесниците на маскембалот, како што јавува МИА, за принц и принцеза на карневалот ги избраа Дени Делев и Верица Милушева кои заедно со кралот, актерот Ване Крстев, ќе ја предводат интернационалната карневалска поворка.

Според Александар Цицимов, претседател на Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал 2013, годинава во карневалската поворка ќе има над 2.500 домашни и околу 650 учесници.

- Свое присуство на карневалот најавија 26 екипи од соседните земји, а за првпат на карневалот ќе настапи и група од збратимениот град Гроједски од Полска. Традиционално почетокот на карневалот ќе го означиме со величествен огномет, а карнеласката поворка ќе се движи по традиционалната маршрута и ќе можат да ја видат сите кои вечерва ќе бидат дел од големата веселба под маски која ќе трае до раните утрински часови, рече Цицимов.

Градоначалникот на Струмица Зоран Заев, кој беше маскиран како „оган“, а неговата сопруга Зорица во „мраз“, вели дека Струмица е подготвена и со широко отворено срце ќе укаже добредојде на сите љубители на карневалот.

- Се надевам дека снегот кој падна ќе биде повод за уште поголемо дружење и веселба. Знам дека сите хотелски капацитети во струмица се исполнети и гостите барат сместување во соседните градови. И годинава очекуваме голема посетеност не само од домашни, туку и гости од соседна Грција и Бугарија, истакна Заев.

Животот во Струмица вечерва ќе бие во ритамот на музиката, а маската е влезница за уживање во струмичките локали, како и на централната забава во подземното паркиралиште на плоштадот „Гоце Делчев“.

Струмичкиот карневал е вековна традиција во градот под Царевите кули и е директно поврзан со верскиот празник Тримери - празник на армасаните.

Карневалските празнувања почнаа уште во четвртокот со Концертот под маски на Музичкото училиште „Боро Џони“, а присутните ја проследија ретроспективната изложба од фотографии на Сречко Гунчев, како и изложбата на 50 најуспешни фотографии од 12 аматерири и професионални фото-репортери од земјата и странство.

Ристо Филчев член на Здружението Евро-Визија информира дека годинава добитници на наградите се Маја Златевска и Огнен Теофиловски.
Во рамките на седумдневните карневалски празнувања утре точно напладне на плоштадот „Гоце Делчев“ ќе продефилираат најмалите карневалчиња, кои преку шаренилото од бои и маски ќе ја изразат својата детска фантазија.

На Чист понеделник традиционално струмичките занаетчии, со песна ќе го варат белиот посен грав зачинет со разни мирудии, а за сите гости општината подготвува заеднички ручек на струмичкото корзо. По 14-ти пат годинава во Домот на културата „Антон Панов“ ќе им бидат доделени наградите на најуспешните карикатури и афоризми на тема „Еротика“ во Струмичкиот карневал, а посетителите ќе ги слушнат и видат најдобрите афоризми и карикатури.
На предпоследниот карневалски ден во вторник, кој традиционално беше ден на големиот карневал по втор пат годинава по струмичкото корзо ќе продефилираат наградените маски од Интернационалната карневалска вечер, а наградите на најуспешните ќе им бидат дадени во Домот на културата. Наградниот фонд годинава изнесува 5.380 евра за осум категории. Традиционално вечерта маскирани лица заедно со армасникот одат во домот на армасаната девојка, која треба да открие кое е нејзиното момче. Во рамките на карневалските празнувања ќе биде промовирана книгата „Семантика на карневалот, детронизација на секојдневието“ од мр.Катерина Милушева.

Во среда на празникот Тримери по традиција струмичките свекрви со најблиските роднини со синии и подароци одат во домот на армасаната девојка, каде со посни јадења и песни со еротска содржина ја воведуваат момата во брачниот живот. Токму овој древен обред е главна тема на новата книга со наслов „Празнување на Покладни пости (Прочка) во Струмица и струмичко“ ,од мр. Наташа Василевска-Трајковска, по чија што промоција, ансамбалот „Распеани струмичани“ во Домот на културата ќе настапи со Тримерски обичаи.

Како што пишува етнологот Илија Сувариев, Струмичкиот карневал е најстара и најафтентична манифестација од ваков тип во Македонија и пошироко. Првите пишани извори се патеписите на Елија Челебија, кој уште во 1.670 година запишал дека, една ноќ бил во градот расположен во полите на еден барир, видел луѓе маскирани кои низ смеа и песна претрчувале од куќа во куќа, што, според толкувањата, укажува на градот Струмица и каневалот.

- Струмичкиот карневал секогаш се одржува во првата недела по Велигденските пости датумот се менува во зависност од тоа кога се паѓа Велигден, но секош е на Тримерските пости, кои ги практикувале армасаните, верените девојки, но и моми и нивни другарки. Тримерските пости започнувале со Прочка, а армасаната девојка или момата, не смеела три дена ниту да јаде ниту да пие. Прекршувањето на постот, бил најголем грев. Секоја армасана или мома, која тримерувала се на Тримери одела во црква и се причестувала со причест или ајазмо. Како награда за одржаниот пост, свекрвата, заедно со роднините, на Тримери напладне го посетувале домот на армасанта каде носат синии подароци. На Тримери се служи посна трпеза од специјални посни јадења, сарма, бел посен грав, варена пченка со ореви, а за слатко се служело зерде-посен сутлијаш, бела алва, ошав од сливи и суво грозје, се пиело исклучиво боза, која во ѓумови ја носела свекрвата. Ова е исклучиво женски обред, каде се пеат песни со еротска содржина, со што армасаната се воведува во обврските од брачниот живот, вели Сувариев.

Според хроничарите, први обиди за организирана форма на струмичкиот карневал се случиле на почетокот на седумдесетите години од минатиот век, но тоа траело само неколку години. Од 1991 година започнува враќањето на сјајот на струмичкиот карневал, кој од 1994 година е при-мен во Меѓународната асоцијација на карневалските градови – ФЕЕЦ, додека во 1998 година Струмица е домаќин на 18. Интернационален конгрес на карневалските градови.

Во Ѕвездениот град деновиве се живее во ритмот на карневалските случувања. За љубовта на струмичани кон оваа манифестација зборува податокот дека одредени карневалски групи постојат повеќе од десет години. Голем е бројот на поединци чиј што пагански маски останаа во витрините да сведочат за човековата креативност и имагинација. Карневалнисте маски од Струмичкиот карневал во кои пред се доминира еротиката продолжуваат со својот живот и често пати се посебни актракции на карневалите во соседните држави и подалеку.

Струмичкиот карневал како манифестација со својата афтентичност во 2009 и 2012 година стана носител на признанието „Супер бренд“ на Македонија, а големиот број гости и учесници од земјата и странство само ја потврдуваат вредноста на оваа манифестација.

Пристигнува уште едно електрично Ауди

Ауди во вторник на 7 јули ќе го претстави електричниот кросовер „Q4 Sportback E-Tron “ концепт.

По минатогодишниот концепт „Q4 E-Tron“, од германскиот произведувач доаѓа и неговата „Sportback“ верзија, со силуета на купе-кросовер.

Ауди премиерата на новото возило ја најави со кратко видео, а повеќе детали за овој концепт ќе се дознаат утре.

Во краткото видео се гледа дека предниот дел од концептот „Q4 Sportback E-Tron “ е сличен ако кај регуларниот „Q4 E-Tron “, а двете возила ќе се разликуваат по задниот дел и линијата на кровот која кај новата верзија ќе биде закосена.

Ауди „Q4 Sportback E-Tron “ концептот најавува идна продукциска верзија која би требало да биде претставена 2021 година.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

притисни ентер