Анџелина Џоли отвори модно ателје и ги повикува фановите да се пријават и да работат кај неа

Најновиот потфат на Анџелина Џоли ги изненади сите што ја познаваат.

Филмската ѕвезда се пробива во светот на модата со Atelier Jolie, кое е замислено како „креативен колектив за самоизразување“.

Никој не можеше ни да помисли дека некоја позната актерка би се занимавала со вакво нешто. Дури ни таа самата!

- Никогаш во целиот мој живот не сум била на модна ревија или на Мет Гала - изјави Џоли за дигиталното издание на магазинот „WSJ“.

Анџелина Џоли вели дека е „смешно“ да се приклучи на модниот свет: „Не сакам да бидам дизајнерка“.

За Џоли ова е страствен проект.

- Веројатно ќе изгубам пари, можеби дури и за некое време. Ако на крајот можам да имплементирам некои работи за кои сметам дека се подобрувања и едноставно да престанам, тоа е огромна победа.

Студиото е основано на Менхетен, во поранешниот дом и студио на Енди Ворхол и Жан-Мишел Баскија. Ателје Џоли е фокусирано на квалитетот и одржливоста.

- Ако е лесно да се објасни, веројатно нема да биде толку исполнето како што може да биде. Во животот никогаш не ме разбираа веднаш – додаде таа.

Анџелина Џоли ги замолила фановите да се пријават за работа во нејзината нова модна куќа. Таа сака да му даде шанса на секое талентирано суштество. Со фокус на одржливоста и луѓето, тие го следат етичкото создавање од почеток до крај.

- Дали можеме да избегнеме да предизвикаме вистинска штета, не само на земјата, туку и на работниците во модата? Дали е можно да отидам некаде и да уживам во правењето облека, да уживам во носењето облека и да не повредам никого? Дали е можно всушност добро да се однесувате со луѓето – прашува актерката.

Филмската ѕвезда и мајка на шест деца, исто така, се отвори за нејзиниот личен стил, откривајќи дека нејзината секојдневна „униформа“ (панталони, џемпери, фустани, чанти и облека за секој ден и за на работа) ѝ дава приоритет на функцијата пред модата, фокусирајќи се на нејзиниот идентитет на мајка.

- Јас сум мајка и тоа целосно го впивав во тоа што сум - рече таа, додавајќи дека една од нејзините ќерки често се исмејува со една од основните работи во нејзината гардероба.

- Ќерка ми се шегува дека носам премногу палта - изјавила за магазинот и додала дека тоа е само „нешто што треба да се крие“.

Џоли исто така за магазинот изјавила дека без разлика што носи, нејзе ѝ е поудобно од кога било во сопствената кожа.

-Кога ги гледам моите лузни и моите работи се чувствувам како да сум живеела - заклучила таа.

Нетанјаху со план за Газа: Израел ќе ги контролира сите територии и границата со Египет

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го претстави планот за Газа по војната, неговиот прв официјален предлог за повоена држава на палестинската територија со која моментално владее Хамас.

Според документот, презентиран вчера пред членовите на израелскиот безбедносен кабинет, Израел ќе ја задржи безбедносната контрола врз сите територии западно од реката Јордан, вклучително и окупираниот Западен Брег и Газа, области каде што Палестинците сакаат да создадат независна држава, објави Си-Ен-Ен.

Во наведените долгорочни цели, Нетанјаху го отфрла „едностраното признавање“ на палестинска држава.

Се наведува дека спогодбата со Палестинците може да се постигне само преку директни преговори меѓу двете страни, но не се наведува кој ќе ја претставува палестинската страна.

Во Газа, Нетанјаху ги истакнува демилитаризацијата и дерадикализацијата како цели што треба да се постигнат на среден рок. Не е разјаснето кога ќе започне таа меѓуфаза и колку ќе трае.

Сепак, реконструкцијата на Појасот Газа, чиј голем дел беше уништен од израелската офанзива, бара целосна демилитаризација.

Нетанјаху предлага Израел да одржи присуство на границата Газа-Египет на југот на енклавата и да соработува со Египет и Соединетите Држави во областа за да ги спречи обидите за шверц, вклучително и на преминот Рафа.

Со цел да се замени владеењето на Хамас во Газа додека се одржува јавниот ред, Нетанјаху предлага соработка со локални претставници „кои не се поврзани со терористички земји или групи и не ги поддржуваат финансиски“.

Тој повика и на затворање на агенцијата на ОН за палестински бегалци, УНРВА, која треба да биде заменета со други меѓународни хуманитарни групи.

„Документот на премиерот за принципите одразува широк јавен консензус за целите на војната и замена на владеењето на Хамас во Газа со цивилна алтернатива“, се вели во соопштението од кабинетот на премиерот.

Портпаролот на палестинскиот претседател Махмуд Абас, Набил Абу Рудеине, изјави дека предлогот на Нетанјаху е осуден на пропаст, како и сите израелски планови за промена на географската и демографската реалност на Газа.

„Ако светот е навистина заинтересиран за безбедноста и стабилноста во регионот, тој мора да стави крај на израелската окупација на палестинската земја и да признае независна палестинска држава со Ерусалим како главен град“, рече тој.

Ќе се случи ли сензација во Бахреин- Ферари е побрз од Ред Бул

Карлос Саинц го постави најбрзото време досега на предсезонските тестирања за Ферари и беше првиот што помина под 1:30 на воланот на SF-24.

Саинц ја презеде одговорноста за болидот на Ферари во попладневните часови и набрзо почна да прави кругови во SF-24 на C3 гуми, а два часа по попладневната сесија, Шпанецот постигнува 1:31.297 со помош на гумите C3.

Но, Саинз не застана тука бидејќи постави уште два брзи круга - прво 1:30.424 околу 14:20 часот, а потоа стана првиот возач кој помина под 1:30 со 1:29.921 десет минути подоцна.

Времето на Саинц е само две десетинки побавно од минатогодишното време на пол-позицијата поставено од Верстапен (1:29.708) и четири десетинки побрзо од најбрзото време на минатогодишното предсезонско тестирање (Перез, 1:30.305).

Перез денеска го возеше Ред Бул РБ20 што Верстапен го возеше вчера цел ден и го постави второто најбрзо време, 0,758 секунди побавно од Саинц.

Хамилтон го презеде Mercedes F1 W15 од Расел кој возеше целиот прв ден и заврши трет, но големи 1,2 секунди зад најбрзиот Саинц.

Јонуз: Изборот на претседател на државата во собрание му одговара на тој што има моќ да уценува

„Единствена партија што има став е ВМРО-ДПМНЕ и ќе тепа на избори сто нула.“

Во моментот кога го потшишавме Преспанскиот договор веднаш требаше да се пристапува кон обезбедување обрасци. Тоа е еден од многуте скандали со кои ќе се соочува јавноста. Ситуацијата на терен е едно, ветувањата и изборната реторика се друго. Албанцитее се друга приказна, на Албанците во Македонија не им се потребни повеќе од две политички партии, се друго е кој да седне во фотелја. Која идеологија се продава? Се останато е поделба на власта, власта подразбира моќ, моќта подразбира контрола, а контролата подразбира пари. А што прават Македонците, не мега, гига популизам. Единствена партија што има став е ВМРО-ДПМНЕ и ќе тепа на избори сто нула. Кому му одговара во парламент да се избира претседателот на државата во Собрание -на тој што ќе има моќ да уценува, рече Агим Јонуз во Само Вистина.

притисни ентер