Американски тенисер организирал голема свадба среде пандемијата,фановите лути (ФОТО)

Американскиот тенисер Џек Сок организирал свадба со бројни гости во Северна Каролина среде пандемија на коронавирус.

Тоа е област со многу коронавирусни инфекции, а 253-от тенисер на светот добил бројни критики.

"Владите ширум светот се прашуваат дали може да им се верува на тенисерите да се однесуваат одговорно за време на пандемија. Свадбените фотографии објавени од тенисерот не помагаат", напиша новинарот на Њујорк Тајмс, Бен Ротенберг.

Фотографијата на Сок и неговата избраничка со бројни пратилки и кумови предизвика најмногу полемики.

"Јас немаше да го постигнам тоа што го имам без љубов и поддршка од сите вас. Ова е најдобриот тим!", напиша Сок покрај фотографијата, а фановите во коментарите напишаа:

„Себично, неуко, грдо однесување“.

Ниту другите коментари не беа многу подобри за Сок, инаку поранешен второпласиран светски тенисер во двојки и носител на олимписки бронзен медал од Рио исто така во двојки.

„Браво, кловнови, се надевам дека ќе зажалите“, гласел друг коментар.

Петров во Белград: Постојано преземаме чекори за унапредување на правата на заедниците

Потпретседателот на СДСМ Коста Петров, вчера во Белград учествуваше на регионалната конференција Заштита и унапредување на правата на ЛГБТИ луѓето во државите од Западен Балкан:

Основа за прогресивно општество и политики, во организација на Фондацијата Макс ван Дер Штул и поддржана од Вестминистер Фондацијата за демократија.

„Многу е лесно да заземете храбар став за тешките прашања кога сте во опозиција, но кога сте на власт, треба да го спроведете тоа. За нас, прашањата поврзани со човековите права на маргинализираните заедници, вклучувајќи ги и ЛГБТИ луѓето се прашања на реални вредности и политики, а не ПР алатки.

Ние ги преземаме овие чекори бидејќи се вистинските, а не за добивање политички поени" – истакна Петров.

Според Лордот Реј Колинс од Лабуристичката партија на Велика Британија, загрижувачки е фактот дека во дел од светот, хомосексуалноста се' уште е криминализирана, а во одредени држави се казнува и со смртна казна.

Токму тука, смета тој, одговорот на невладиниот сектор и соработката на прогресивните сили е од посебно значење.

На конференцијата учествуваа претставници од социјалдемократските партии од Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија, како и преставаници од невладиниот сектор.

Марко Станиќ од СДП на Црна Гора и Бесима Бориќ од СДП на Босна и Херцеговина говореа за предизвиците со кои се соочуваат во своите држави, потенцирајќи дека Македонија и СДСМ се вистински лидери во регионот кога станува збор за имплементација на прогресивни и про-европски политики во претежно конзервативните држави на Балканот.

Кочо Андоновски од ЛГБТИ Центарот за Поддршка рече дека СДСМ е првата партија во нашата држава која во својата изборна програма го вметнала прашањето на недискриминација на ЛГБТИ луѓето, уште во 2006та година.

„Сега, кога СДСМ е на власт забележуваме имплементација на овие вредности во конкретни политики. – истакна тој. На настанот, потпретседателот Коста Петров ја потпиша и Декларацијата на социјалдемократските партии од регионот за борба за правата на ЛГБТИ луѓето, со што СДСМ стана првата партија од регионот која пристапи кон овој документ.

Центар за комуникации со јавност на СДСМ

МЗ: Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 39 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 39 нови пациенти поради компликации од корона вирусот.

Вкупно 323 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 22 приеми.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 11 нови приеми на пациенти и 3 на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле биле примени 3 пациенти. Во изминатите 24 часа дома се пуштени 19 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 28 пациенти, на Клиниката за неврологија 35 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 54 пациенти со симтоми на корона вирусот.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 83 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 96 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 22 пациенти. На ГАК има 5 хоспитализирани ковид позитивни пациентки.

Вкупно 323 пациенти потврдени и сомнителени за КОВИД- 19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 30 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна подршка.

Министерство за здравство

Од денеска до 16 март, во Грција се воведуваат построги мерки, со кои се ограничува движењето

Од денеска до 16 март, во грција се воведуваат построги мерки, со кои се ограничува движењето и се зголемуваат контролите, објави попладнево заменик-министерот за цивилна заштита Никос Хардаљас.

Како што јави МИА, Грција е поделена во две зони- темноцрвена со многу зголемена опасност и црвена со зголемена опасност во зависност од епидемиолошката слика.

Атика, Солун и уште 17 други региони се во темно црвената зона, односно ниво на многу зголемена опасност, каде што полицискиот час е од 19 часот до 5 часот наутро, со исклучок на Солун и Атина, каде што од понеделник до петок ќе биде од 21, а само за викендите од 19 часот, а затворени се сите училишта.во црвената зона се останатите делови на грција, каде полицискиот час почнува од 21 часот, додека пак настава со физичко присуство следат учениците од основните и дел од средните училишта.

Измените со новите мерки се однесуваат на продавниците за храна и банките, при што дозволено ќе биде посета само во рамките на општината или најмногу до два километри оддалеченост од местото на живеење.

Заострување има и во однос на физичките активности, односно не е дозволено спортување или шетање на милениче во друг регион.

притисни ентер