Американска скијачка победила во чест на починатиот татко, се расплака на финишот (ВИДЕО)

Американката Микаела Шифрин победи вчера во женскиот слалом за Светскиот куп во австрискиот скијачки центар Флачау.

Шифрин, која сè уште водеше по првото возење, стигна до 44-та победа во слаломот на Светскиот куп и четврта во Флахау, со 19 стотинки предност пред Австријката Катрин Линсбергер, додека третото место го освои Швајцарката Венди Холденер со 43 стотинки послабо време.

Таа победа ја чекала 13 месеци, а кога дојде до неа, плачеше пред камерите на финишот. Причината била смртта на нејзиниот татко Џеф кој починал на 2 февруари минатата година во Колорадо.

По несреќата дома и тешката повреда на главата, тој бил пренесен во болница, но таму им подлегнал на повредите неколку часа подоцна пред неговата сопруга Ајлин, ќерката Микаела и синот Тејлор.

"Чувствувам дека ова е нов почеток. Повеќето од моите победи и најдобри трки се веќе зад мене. Сепак, имам 25 години и е чудно да мислам дека завршија моите најдобри трки", изјави Микаела за ОРФ по трката во Флачау, додавајќи:

"Не можете да одите напред додека не престанете да се враќате назад, а јас не сум најдобра во тоа. Сакам живот како што беше пред 2 февруари. Веројатно ќе ми пречи некое време, но денес направив голем чекор напред".

Американска пејачка се соблече сосема гола, за да испрати порака (ФОТО)

Американската музичарка Лицо објави гола и целосно нефотошопирана фотографија на Инстаграм.

„Инаку ќе го скратев стомакот и ќе ја измазнев кожата, но сега сакав да ви покажам како изгледам природно“, напиша таа покрај фотографијата направена како дел од кампања, обидувајќи се да предупреди на негативните ефекти на социјалните мрежи и наметнатите стандарди за убавина.

Скоро милион и пол луѓе за неколку часа и ставиле лајк на фотографијата. „Прекрасна си“, „Кралица“, „Ова е толку силно, буквално плачам“, напишаа нејзините следбеници во коментарите.

Раперката редовно ги споделува своите голи фотографии на социјалните мрежи и, како што вели, се обидува да промовира позитивен став кон сите форми и големини на телото.

Израел се подготвува за втора фаза на вакцинации, ќе се вакцинираат и децата

Израел планира втор круг на вакцинации против ковид-19 во рок од шест месеци, а дотогаш очекува регулаторите да одобрат вакцинација и за деца, најави премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Околу 81 процент од израелските граѓани или жители постари од 16 години ги примиле двете дози на вакцината.Во Израел, кој ја спроведе најбрзата вакцинација во светот, децата под 16 години не можат да се вакцинираат со Pfizer.

Израелските власти соопштија дека планираат да ги вакцинираат децата на возраст од 12 до 15 години по одобрување од американската Администрација за храна и лекови (ФДА).

Pfizer и партнерската компанија BioNTech побарале вонредно одобрение за вакцина од ФДА за наведената возрасна група на почетокот на овој месец.Во телевизиско обраќање, Нетанјаху рече дека Израел постигнал договор со „Фајзер“ и „Модерна“ за купување дополнителни 16 милиони дози од вакцините.

Израел има 9,3 милиони жители.

„Ние се подготвуваме за нова кампања за вакцинација за шест месеци“, рече израелскиот премиер.

„Подгответе ги рамената и мускулите, ако сакате, и за децата исто така, затоа што проценуваме дека вакцините за деца ќе бидат дотогаш одобрени“, додаде тој.

Вакцинацијата на деца и млади се смета за критичен чекор кон постигнувањето колективен имунитет и совладување на пандемијата, велат многу експерти.Pfizer соопштува дека нивната вакцина е безбедна, ефикасна и произведува силни антитела кај деца и млади на возраст од 12 до 15 години.

Извршниот директор на Фајзер изјавил дека на луѓето „веројатно“ ќе им треба трета дополнителна доза на вакцината во рок од 12 месеци, а можеби ќе требаат и годишни вакцини.

Мерцедес го претстави електричниот EQB (ФОТО)

Mercedes на саемот во Шангај го претстави EQB, електричната верзија на моделот GLB.

Станува збор за кинеска верзија на линијата АМГ со 215 kW што ќе се произведува во Пекинг и е најава за европската верзија, за чие производство ќе бидат одговорни унгарските постројки на компанијата. Европската верзија на моделот ќе носи ознака EQB 350 4Matic, и ќе нуди домет од 419 км. Полначот за наизменична струја од 11 kW е дел од опремата, а системот ќе се полни со моќност до 100 kW DC полнач. Почетокот на понудата ќе биде батерија од само 66,5 kWh. И моќноста на погонот ќе надмине 200 kW со погонот 4Matic.

Карактеристичниот изглед е надополнет со ексклузивни додатоци како што се тркала од 20 инчи со нов дизајн, лесни ленти помеѓу фаровите, предните и задните. Димензиите и понудата на простор во кабината се идентични со верзиите со класични мотори со внатрешно согорување. Единствените разлики во деталите ги има во розово-златната боја и дигиталниот кокпит со интерфејс прилагоден на електричниот погон.

Цените и спецификациите сè уште не се познати, но се очекува да бидат понудени како за EQB 300 и EQB 350.

притисни ентер