Американка си пиела кафе на клупа,кога ја ,,нападнал’ камион за собирање смет (ВИДЕО)

Никола Хастлби редовно седела  на клупа во Рочестер, во државата Њујорк ,каде што чекала секое утро да се качи на автобус.

"Само што седнав таму, пиев кафе, пушев цигара и бам! Одеднаш, само ме потресе и ме фрли на улица", се сеќава жената на страшниот инцидент.Хастлби рече дека се случило толку брзо, што не видела како камионот за ѓубре ја собира клупата.

"Можев да одам. Барем завршив во болница", рече таа. "Сè уште имам болка во лактот каде што паднав. Беше многу длабока расекотина ".Хастлби вели дека возачот, вработен во градот, на крајот дошол кај неа.

„Ми рече:„ Дали си добро? му одговорив: „Да, мислам дека сум. Можам да одам“, се сеќава таа. „Ми даде кутија цигари и ми купи шолја кафе и замина.

Хастлби вели дека поднела полициски извештај следниот ден. Но, требало повеќе од еден месец да се види видеото снимено од камера за надзор.Официјалните лица од градот денеска побараа помош од јавноста во обидо да ја пронајдат жената.

На ова видео, наводно, се гледа како рачката на камион со отпад се обидува да подигне контејнер и ја закачува клупата додека жена седи на неа.

Видеото наводно го покажува инцидентот што се случил во јули,па сепак Карен Сент Аубин, директор на Бирото за операции во градот, вели дека не била запознаена со случајот дури до крајот на минатиот месец.Сент Аубин вели дека операторот на камионот бил долгогодишен возач и дека се повлекол кратко време откако наводно се случил инцидентот. Таа рече дека тој не го пријавил инцидентот.

„Тоа е спротивно на нашата политика“, рече таа за време на денешната прес-конференција, „и сега го имаме овој инцидент каде што се обидуваме да реагираме и да дојдеме до вистинската личност“.

Хастлби изјави дека не знае дека градот се обидува да ја најде.

„Ќе го земам бројот што ќе ми го дадете и ќе им се јавам и ќе им кажам:„ Совршено сум добро, но сакам пари “, рече таа низ смеа.

Шекил: Од првата плата потрошив милион долари за само еден час

Постојат многу спортисти кои не успеаја да се снајдат откако одеднаш почнаа да заработуваат огромни пари и банкротираа по кариерата. Тоа скоро му се случи и на Шекил О’Нил.

Легендарниот центар дојде во НБА лигата во 1992 година кога потпиша за Орландо, а потоа, според неговото сопствено признание, знаел многу малку за финансиите.

"По потпишувањето, купив неколку луксузни автомобили, накит, купив сè. Потрошив толку многу што банката ми се јави и ми рече дека тоа ќе ме уништи ако продолжам да трошам толку многу", рече О'Нил во шоуто " Shark Tank " и продолжи:

"Потрошив милион долари од првата плата за само еден час. Еден човек од банката ме предупреди да не трошам толку многу затоа што не сметав на даноци и на такви работи", изјави легендарниот кошаркар, кој денес тежи околу 400 милиони долари.

Во Белгија мора да работат и заразените доктори со корона

Од докторите заразени со коронавирусот во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс на системот, пренесува Би-Би-Си.

Околу една четвртина од медицинскиот персонал во Лиеж бил заразен со коронавирус, а денес 10 болници во тој град побарале од заразениот персонал да продолжи да работи доколку нема симптоми.

Шефот на белгиската асоцијација на медицински синдикати, др. Филип Девос, за Би-Би-Си, изјавил дека тие „немаат друг избор“ ако сакаат да спречат колапс на здравствениот систем за неколку дена.

Девос тврди дека постои „очигледен ризик“ лекарите и другиот инфициран медицински персонал да ги заразат пациентите.

Во тој град на истокот од Белгија, околу една третина од тестовите се покажале позитивни, што доволно зборува за сериозноста на ситуацијата.

Болниците ги префрлаат пациентите во други здравствени установи и ги откажуваат неитните операции. Сето ова се случува неколку дена откако белгискиот министер за здравство Франк Ванденброуке објави дека земјата се приближува кон „цунами од инфекции“, додавајќи дека властите „повеќе не ја контролираат ситуацијата“.

Одлуката во Лиеж доаѓа во време кога цела Европа се бори со голем пораст на бројот на заболени од коронавирус.

Италија, најтешко погодена во пролетта, ги затвори спортските сали, театрите и базените за да го забави ширењето на вирусот. Вчера, пријавени се 21.200 нови случаи на инфекција во земјата.

Италијанската влада предупреди дека големото зголемување на бројот на заразени прави голем притисок врз здравствените служби, но премиерот Џузепе Конте не сака да нареди нов карантин, што според него би било погубно за економијата.

Во Белгија се затворени и спортските сали и базените, а продавниците мора да се затворат во 20 часот. Маските се задолжителни на сите јавни места.

Во Франција, официјалните лица предупредуваат дека дневниот број на новозаболени лица во таа земја може да биде околу 100.000, што е двојно повеќе од официјално потврдената бројка.

Ауди го поднови најмалиот кросовер, се знае и цената(ВИДЕО)

Малите урбан кросовери се исклучително популарна категорија, но ги нема многу со премиум знак. Audi Q2 е еден од нив и сега е обновен.

Однадвор, ќе го препознаете по малку редизајнираните браници, но и според Матрикс ЛЕД светлата. Понудата на бои е побогата, како површината на лимот, така и контрастниот детал на подлогата Ц. Вториот се нуди и за прв пат со карбонска завршница.

Промените во кабината се исто така пристојни, и тие одат во насока на нова форма на рачката на менувачот, рачките на вратите и отворите за вентилација и новите ткаенини. Се нудат седум дизајни на ентериер, од кои три се поврзани со финишот на S-Line. Во горната верзија, инфо-забавата сега има LTE модул за мрежно поврзување, но исто така и услуги како Google Earth и слично. Има екран од 8,3 инчи, и се надоврзува на поскапите верзии на дигиталниот кокпит.

Логично, безбедносната опрема е богата и не остава простор за компромис. Моторот сега нуди три бензинци и два дизела, каде 2.0 TDI од 150 КС ќе работи во комбинација на quattro погон.

Погледот на ценовникот ја открива достапноста на верзијата со 150 КС, наречена 35 TFSI, по цена од 31.600 евра. Во иднина, стартот ќе биде ист како и во претходната верзија, на бензинскиот 1,0 TSI и цената е околу 25 000 евра.


притисни ентер