Али Ахмети од Шипковица: Патот кон ЕУ е незапирлив!

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети придружуван од своите соработници и вечерва присуствуваше во срцето на Шара на средба со граѓаните од Тетово, поточно со жителите на селата Расадиште, Гајре, Лисец, Шипковица, Бродец, Вешала и Бозовце. 

Покрај претседателот Ахмети говори пред присутните имаа и генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети, министерот за надворешни работи Бујар Османи, пратеничката Фиснике Бектеши Шаќири и директорите Ејуп Рустеми и Беким Максути.

Али Ахмети – претседател на ДУИ

Ова не е изборна кампања, туку традиционални средби на ДУИ за да контактира со вас граѓаните и да ги слушне вашите мислења и оценки, што сме направиле и што можеме уште подобро да направиме! Денеска не знам зошто не ја одржавме оваа средба во спортската сала, бидејќи сега ја имате спортската сала. Не сме малку, многу сме, затоа ни требаше салата вечерва! Пред мене зборуваа функционери на ДУИ. Слушнав дека се направени многу добри дела, но на доброто му нема крај. Посакувам Коридорот 8 да започне што поскоро бидејќи тоа е капитална работа, по јазикот, знамето и универзитетите. Шар Планина ја прогласивме за Национален парк бидејќи нашето природно богатство можеме да го искористиме како туристичка точка. Зборувавме за државни симболи и универзитети, но сега е време да се бара квалитет, да се рангираме на повисоки позиции по квалитет. Ковид пандемијата не отсече од нашите традиционални средби и комуникација бидејќи такви беа околностите. Потоа се случи руско-украинската војна која сè уште е жешка зона. Се сретнав со делегација од Украина и им кажав дека оваа војна ќе ја добијат, но да бидат силни и да не се откажуваат. Сега како мисија ја имаме Европската Унија бидејќи само така ќе го подигнеме животниот стандард, ќе обезбедиме повисоки плати за нашите граѓани, постабилен живот и европски стандарди. Тоа е единствениот начин да се запре миграцијата. Има скептици, како и секогаш, за членство во НАТО, за министрите, директорите и за претседателот на парламентот кои се Албанци, но тоа се задачи кои се успешно извршени. Со овие достигнувања докажавме дека и оваа земја е наша и подготвивме тимови во кои инвестиравме. Јас сум меѓу иницијаторите на распадот на поранешна Југославија, така што овој политички плурализам не прави свесни колку сме постигнале низ годините. Секогаш сум за реформи, но секогаш со принципот дека Албанците треба да бидат господари во сопствената држава и достоинствено претставени. Нашите кадри работеа напорно кон победи, со платформи кои се реални. Јас секогаш ќе ги поддржувам младите бидејќи тие имаат квалитет. Тие се образована генерација што ја бараат и странците. Нашите министри се најуспешните кои ја менаџираа актуелната криза особено енергетската, но посакувам да има епилог од руско-украинската, косовско-српската војна, бидејќи не можете да живеете во вековно непријателство.

Фатон Ахмети – генерален секретар на ДУИ

ДУИ, на чело со лидерот Али Ахмети, како наследник на ОВК имаше седиште во Шипковица. Оваа структура успеа да ја направи Македонија подобро место за живеење и порамноправна држава. Али Ахмети и овозможи на земјата да биде дел од НАТО. Заложбата оди понатаму, сега да станеме дел од Европската Унија. На овие средби под мотото „Заедно за ЕУ“ ги информираме граѓаните за придобивките што ги има земјата доколку влезе во ЕУ. Ви посакувам само добро здравје, благосостојба и заеднички успех, рече Ахмети.

Бујар Османи – министер за надворешни работи

Ја сакам Шипковица затоа што тука за прв пат го запознав Али Ахмети се разбира во поинаква облека од оваа. Штотуку се вратив од Украина и таму во овие 11 месеци агресија има многу жртви, меѓу кои и жени и деца. Таму рекоа дека ако Украина влезеше порано во НАТО немаше да се случи овој конфликт укажувајќи дека имаме среќа што Северна Македонија е дел од НАТО. Со ова може да се разбере тежината на важноста да се биде во НАТО, благодарение на политиката на Али Ахмети. Денеска ја посетив канцеларијата на ОБСЕ во Тетово. Албанците одеа во канцелариите на ОБСЕ само за да го претстават насилството што се применуваше врз нив, некоја полициска неправда или нешто слично, а денес работите се сменија, јас влегов таму како прв во ОБСЕ, како претседавач со ОБСЕ. Па, гледате ли колку Албанците се сменија и напредуваа низ годините? Погледнете каде бевме и каде сме денес, благодарение на политиките на лидерот Али Ахмети. Политичарот кој е референца за визија, успех и политика. Некогаш ни требаше институционална застапеност , а денес ја имаме, ни требаа универзитети, а денес ги имаме затоа сега мора да се фокусираме на подобар квалитет и стандард на живеење на секој граѓанин, појасни Османи.

Фиснике Бектеши Шаќири - пратеничка

Никогаш не сте се двоумеле да дојдете на нашите состаноци. Јас сум пратеничка и потекнувам од село Гајре. Г-дин Али Ахмети овде ја најде гостинската куќа, гостопримството и помошта со која се карактеризираат планинските луѓе. ДУИ отсекогаш била и е носител и спроведувач на барањата на граѓаните. Имаме многу планинари кои низ годините ја реализираа одбраната на националните идеали кои ги жртвуваа своите животи за свети мисии. Нашиот лидер отсекогаш ги бранел националните идеали со јасни визии. Станавме дел од НАТО и сега мора да бидеме дел и од ЕУ. Нашата иднина е во ЕУ, обединети без разлика на националност и вера, рече Бектеши-Шаќири.

Ејуп Рустеми – директор на ЈПДП

Често сме доаѓале во Шипковица, одржувавме состаноци и разговаравме бидејќи таков е концептот на нашиот лидер Али Ахмети. Секогаш обезбедувавме платформи со работата што треба да се заврши. Вечерва дојдовме заедно да разговараме за проектите што ги направивме и што треба да се направат, како и да го слушнеме вашиот глас. ДУИ секогаш ја добивала својата моќ од вашиот глас. Тој го спомена Охридскиот договор и придобивките што ги донесе овој договор со факторингот на Албанците. Тоа беше цел што беше постигната додека сега приоритет е инфраструктурата, патиштата, канализацијата итн. Свесни сме дека ковид пандемијата како и руско-украинската војна ги зголемија цените во градежништвото, но добро се менаџира благодарение на нашите министри и нема кратење на буџетот. Изградивме и рехабилитиравме многу патишта, инвестиравме и во автопатот Кичево-Охрид, а го планиравме и патот Блаце како и други проекти. Разговараме и за капиталните проекти како Коридорот 8 и 10Д, патот Тетово-Призрен. Сите овие проекти се реализираат благодарение на раководството на Али Ахмети, оцени Рустеми.

Беким Максути – директор на Дирекција за заштита и спасување

Не ни е лесно да зборуваме во Шипковица од многу причини. Шарпланинските висорамнини секогаш ги отворале вратите и срцата за да го поддржат нашиот лидер. Каде бевме некогаш, а каде сме денес? Секако, доверител е Али Ахмети, бидејќи во политиката им верува на младите и талентираните луѓе кои донесоа инвестиции. Сите проекти во кои денес уживаме се задачите што им ги даде Али Ахмети на министрите, а тие успешно ги завршија. ДУИ во следните 20 години се потпира на младите и како таква секогаш има потреба од поддршка, рече Максути, се наведува во партиското соопштение.

Го фатила сопругот со швалерка па направила хаос, такво дивеење не е видено (ВИДЕО)

Жителите на Нижни Новгород во Русија биле сведоци на луда сцена која љубоморна жена ја приредила на паркингот пред нивната зграда.

Како што вчера информираа од полицијата, пијана 38-годишна жена со „шевролет“ на 31 јануари намерно налетала на 39-годишен маж, по што неколку пати со клоци ја удрила жртвата. Покрај тоа, удрила уште еден маж и со својот автомобил оштетила седум паркирани автомобили.

На снимката објавена на Телеграм се гледа како вознемирена жена удира во паркирана Тојота, го скинува предниот браник, ги крши ретровизорите, а потоа се качува на покривот и скока на автомобилот. Заминала викајќи нешто, а потоа влегла во својот автомобил и почнала да удира во Тојотата и другите автомобили.

На едно видео се гледаат другите учесници во конфликтот: поголем маж удира помал маж и две жени кои се обидуваат да ги разделат, а бесната 38-годишна жена исто така е прикажана како вози во рикверц, прегазувајќи ги нозете на еден од мажите, соборувајќи го другиот и тој паѓа на земја, губејќи свест.

Во обид уште еднаш да го прегази, била сопрена од девојка во лесна облека. Жртвата била одвлечена поблиску до автомобил паркиран во близина, а пијаниот возач продолжил да ја уништува Тојотата. После тоа, таа излегла од автомобилот и неколку пати го удрила мажот кој се уште лежел на тротоарот.

Според првичните податоци од Истражната комисија, на 39-годишната жртва ѝ бил скршен скочниот зглоб, додека другиот не е повреден. Против жената возач е поведена кривична постапка за убиство во обид како и за возење во пијана состојба.

Причината за нејзината агресија била наводно љубомора. Имено, се тврди дека претепаниот маж е нејзиниот сопруг кого го пронашла во автомобилот со љубовницата.

Мадона танцува на песната „Wednesday dance“, фановите шокирани: Знаеш ли што правиш? (ВИДЕО)

Кралицата на поп музиката, Мадона на својот профил на TikTok објави видео на кое се обидува да танцува, во свој стил, се разбира, популарниот танц од серијата Нетфликс, но нејзините обожаватели и следбеници не се многу ентузијасти.

Како прво, на многумина не им беше јасно зошто Мадона танцува на песната на Лејди Гага, Bloody Mary, кога е општо познато дека тие двете долги години не се во добри односи. Некои од нејзините следбеници едноставно беа разочарани од нејзиниот настап. Ќе истакнеме дел од нивните коментари.

@madonna ♬ original sound - heyy

„Кој би помислил дека Мадона ќе заигра на песната на Гага“, „Знае ли чија е песната“, „Ајде да го избришеме тоа“, „Кралица на cringe“, „Игра на крек“, „Ова е најблиску до соработка помеѓу Мадона и Гага“, „О Боже, Мадона танцува на Гага“, „Таа танцува на песната на Гага, сега можам да умрам во мир“, „Не верувам што гледам“, се само некои од коментарите од социјалните мрежи.

Да потсетиме дека Гага на почетокот на кариерата ја споредуваа со Мадона, а таа тоа го сфати многу лошо и нејзиниот коментар ја навреди Мадона. „Само затоа што јас сум првата жена уметник во последните 25 години што успеала да ги достигне првите 40 на радио, не значи дека сум нејзина копија, тоа значи дека сум е**но паметна личност“, ги коментираше Гага споредбите меѓу себе и Мадона пред десет години.

Мадона не ѝ остана должна и јавно кажа дека Гага ја копира во многу сегменти, особено во музиката и имиџот. Како што е познато, тие двете никогаш не се помириле.

Десет мигранти се удавија во близина на островот Лампедуза, меѓу нив три жени и бебе

Десет мигранти, меѓу кои едно бебе и три жени, ги загубија животите обидувајќи се да преминат од Тунис во Италија, соопшти денеска италијанската крајбрежна стража која успеала да спаси 42 лица.

Преживеаните тврдат дека четиримесечното бебе ѝ се лизнало од прегратките на мајката која била уморна и паднало во морето пред почетокот на спасувачката акција. Еден маж скокнал во морето за да го извлече детето, но се удавил. Двете тела се уште не се пронајдени.

Брод со мигранти испловил од Тунис минатиот викенд, но набрзо се појавија тешкотии. Се верува дека жртвите починале од хипотермија. Во текот на ноќта италијанските власти спроведоа уште три брода со 156 мигранти до Лампедуза.

Италија повторно се соочува со прилив на мигранти од Северна Африка. Годинава преку Средоземното Море во Италија пристигнале околу 5.000 мигранти, наспроти 3.035 лани и 1.039 мигранти во 2021 година, покажуваат податоците на МВР.

Според ОН, 1.400 мигранти ги загубиле животите минатата година обидувајќи се да го преминат Средоземното Море.

притисни ентер