Александар Николоски избран од Советот на Европа за известител за БиХ

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во радио Лидер зборуваше дека тој е избран од Советот на Европа за известител за БиХ и потенцираше дека за него тоа е огромна чест и дека тоа е резултат на негов личен напор.

-Навистина е една посебна чест да прв пат на било кое ниво, било кој политичар од Македонија, кај мене дополнителен квалитет е што сум и политичар од опозиција, тоа е неколку пати потешко да стигнете до било која позиција отколку доколку владата стои позади вас, значи за мене не лобира ни амбасада, ни дипломатија и така натака, туку е личен напор. Значи за прв пат се случува да политичар од Македонија да е известител за било кое ниво, за било која држава во Европа. Јас ја имам таа чест, таа привилегија да Советот на Европа ме овласти да бидам известител за БиХ, тоа не е мала работа. Имајќи предвид дека БиХ е една од најжешките точки во Европа, таму војната за среќа заврши во 90-тите години, но конфликтот никогаш не престана, и тоа е еден активен конфликт, меѓународната заедница има многу значајна улога во одржувањето на државата каква-таква, рече Николоски.

Потпретседателот Николоски во текот на своето гостување потсети дека во БиХ има висок претставник кој што го именуваат Обединетите нации, тоа е Христијан Шмит.

-Да не заборавиме дека во БиХ има висок претставник кој што го именуваат Обединетите нации, кој што е еден вид гувернер на државата. Тоа е во моментот господинот Христијан Шмит кој што меѓу другото е и трет човек на Европската Народна Партија, кој најблиско кажано е одговорен за финансиите на ЕНП. Тој беше министер во неколку претходни влади, вели тој.

Николоски порача дека негова цел е што побрзо да се изработи извештајот за состојбата во БиХ.

-Така да една ваква чест да бидам известувач за Советот на Европа е огромна. Мојата цел е да што побрзо да изработиме извештај за состојбите во државата, имајќи предвид дека последниот извештај советот на Европа го има продуцирано 2018 година, потоа беше корона кризата, потоа се сменија неколку известители. Инаку принципот е секогаш двајца известители, народски кажано со „врзан потпис“ за да не може еден известител да е пристрасен, така што за секоја држава која што е под мониторинг има по два известители, така што јас сум еден од тие двајца известители и се надевам со колегата што побрзо да изработиме извештај. Нашата цел е ако е возможно веќе на пролетната априлска сесија да извештајот биде усвоен, додаде Николоски.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер