99-годишна старица од Шпанија оздраве од корона и му се врати на таблетот(ВИДЕО)

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се зарази со коронавирус во септември, нејзината внука се плашела дека ќе заврши сама на одделот за интензивна нега.

„Постојано се плашев дека осаменоста ќе ја докрајчи пред вирусот, бидејќи се плашеше дека ќе остане сама, особено во болницата“, вели Ноелија Вале.

Таа претпоставува дека нејзината баба се заразила на 99-от роденден на 16 септември, кога семејството се собрало и се напило.

„Мислам дека мораше да биде таму, во време кога сите бевме заедно без маска“, рече Вале.

Неколку дена подоцна Мартин почнала да се чувствува слаба и паднала во кревет.

Изложеноста на контаминираното масло од репка на млада возраст ја оставила со долгорочни здравствени проблеми и зголемена подложност на респираторни компликации од ковид-19.

Сепак, таа имала само благи симптоми и се опоравила дома во Мадрид, со помош на нејзиното семејство, негувателката Олга Арауз и верната кучка Луна.

Сега повторно може да ги гледа своите омилени претстави и да игра игрички на таблетот.

„Добро сум, навистина сум добро“, рече Мартин и нејзините сеќавања за вирусот се нејасни.

Иако нејзината баба се опоравила, Вале, биолог, сепак инсистира да носи маска кога ќе ја посети. „Јас сум сè уште на штрек, но секако чувствувам огромно олеснување“, рече таа.

Со над милион случаи, Шпанија има најголем број на коронавирусни инфекции во Западна Европа.

Повеќе од 34.000 луѓе починале од ковид-19 во земјата, повеќето над 80-годишна возраст.

Леверкузен: Пронајдени три тела на местото на експлозијата, се трага по уште две лица

Три тела се пронајдени во урнатините по експлозијата во Леверкузен, на западот од Германија, со што бројот на жртви порасна на пет.

Телата се пронајдени кога судските вештаци почнале да работат на местото на несреќата, во хемискиот комплекс во индустрискиот парк во Леверкузен.

Со тоа службено бројот на жртви се искачи на пет, затоа што две загинати лица се пронајдени неколку часа по експлозијата во втроник наутро. Две лица се уште се сметаат за исчезнати.

„Volkswagen Taigo“ доаѓа во Европа

„Volkswagen“ уште минатата година својата гама на пазарот во Јужна Америка ја збогати со моделот наречен „Nivus“, додека сега ја прикажа и верзијата за европскиот пазар.

„VW Taigo“ во европските продажни салони ќе пристигне до крајот на годината, а ќе се произведува во Памплона, Шпанија, заедно со модлеите „Polo“ и „T-Cross“.

„Taigo“ е долг 4270мм, широк 1757мм, висок 1494мм, муѓуосовинскотот растојание е 2566мм, а багажнико тима капацитет од 438 литри.

Во Европа ќе се нудат само „TSI“ бензинци со преден погон, додека дизел и хибридни верзии нема да има во понудата.

Во понудата се присутни турбо бензински мотори со 95, 110 и 150 коњски сили. А во зависност од моторот ќе се вградудваат мануелни менувачи со 7 и 6 брзини, како и 7 степен роботизиран автоматски менувач со двојно квачило.

-„Taigo“ ќе биде опремен со економични „TSI“ мотори, стандардни „LED“ фарово, целосно дигитализиран кокпит и многу системи за помош на возачот, велат од германскиот автомобилски гигант.

Масовно посетен фестивалот Лолапалуза во Чикаго

Експертите загрижени поради ширењето на вирусот

Лолапалуза, еден од најголемите музички фестивали во САД, започна денеска во Чикаго со масовна посетеност на десетици илјади фанови, но здравствените експерти во земјата во настанот гледаат голема опасност, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Градските власти до последен момент, до мај, не знаеја дали да се одобри, но, сепак, решија фестивалот да оди во полн формат.

Експертите сметаат дека фестивалот може да биде „супер ширител" на коронавирусот во тесно насобраните големи групи пред сцените.

Четиридневниот фестивал се очекува да биде најмасовно посетен настан во САД по избувнувањето на пандемијата лани.

На настанот, кој се одржува во чикашкиот Грант парк, ќе настапат 170 музички бендови на осум сцени и се очекува да дојдат околу 100.000 посетители.

При влез организаторите бараат доказ за вакцинација или негативен коронавирус тест за невакцинираните. Невакцинираните мора да носат маски насекаде.

Загриженоста кај градските власти е поголема со ширењето на позаразниот Делта сој, што може лесно да се појави во вакви собрани големи групи, без разлика што се на отворено.

Летните музичи фестивали беа целосно одминати во САД во екот на пандемијата лани, но за радост на многумина ова лето повторно се организираат со зголемениот број вакцинации и олабавените мерки во повеќе држави. Сепак, експертите предупредуваат дека поотпорниот Делта сој, кој се појави во сите 50 држави, може лесно да избувне во масовно посетените концерти во живо кои можат да станат „супер ширители".

Тоа е возможно дури и во добро проветрени места под отворено небо. Постои загриженост дека посетителите на концертите нема да го држат потребното физичко растојание кога се прават големи метежи и кога сите танцуваат, пеат или пијат. Ризици постојат на места како влезови, чекање пред тоалети или местата најблиску до сцената каде луѓето се собираат во мошне тесен простор и се туркаат еден со друг.

Лори Лајтфуд, градоначалничката на Чикаго, на Твитер соопшти: „Сакаме да се забавувате, но ве молам почитувајте ги правилата и условите и продолжете да го заштитувате Чикаго".

притисни ентер