30-годишен Мексиканец ја пријавил мајка си во полиција, зашто го избркала од дома

30-годишен Мексиканец, наводно, ја пријавил сопствената мајка во полиција затоа што таа го избркала од дома затоа што тој не сакал да најде работа или барем да и помогне во домашните работи.

Минатата среда, мексиканските медиуми известија за случајот со Кристијан Уриел, 30-годишен маж кој ги осуди сопствената мајка и тетка пред мексиканското обвинителство, обвинувајќи ги за напад и малтретирање.

Младиот човек тврдел дека двете жени го избркале од дома и истуриле вода врз него. Но, тој не успеал да им каже на властите дека живеел во куќата на неговата мајка со месеци, целосно бесплатно и без никакви придонеси во семејниот буџет, па дури и без да помага во едноставните домашни работи.

Мајката на Кристијан објаснила дека тој дошол да живее со неа на почетокот на пандемијата на коронавирус, кратко време откако ја изгубил работата. Била среќна што може да му помогне, но по четири месеци тој само седел на каучот и играл видео игри,по што мајчинскиот инстинкт почнал да опаѓа. Да бидат работите уште полоши, 30-годишникот не само што не помагал, туку и очекувал сè да му биде сервирано.

Кога Мексико започнало да се опоравува по карантинот, жената го замолила својот син да побара работа за да може да придонесе во семејниот буџет, но тој целосно ја игнорирал и продолжил како дотогаш.

Жената признала дека во очај ја повикала својата сестра и дека заедно го исфрлиле Кристијан од куќата, истурајќи вода врз него и удирајќи го со метли, пренесува Одити Централ.

Мексиканскиот весник „Ел Комерсио“ објави дека Кристијан Уриел се пожалил дека е навреден што мајка му го избркала. Тој вели дека ја пријавил и за начинот на кој го сторила тоа.

Пресудата за овој необичен случај сè уште не е донесена.

Пропадна уште еден обид за примирје меѓу Ерменија и Азербејџан

Премиерот на Ерменија, Никола Пашинијан изјави дека примирјето што стапило на сила денеска наутро во Нагорно Карабах, не заживеа, пренесува Спутник.

Од друга страна, Азербејџан денеска го обвини Ереван за ракетни напади врз градот Тертер.

"Јасно е дека уште еднаш не успеавме да го зачуваме примирјето. Не знам каква ќе биде реакцијата на групата Минск, но ерменската страна стори се за да го почитува примирјето и армијата беше воздржана. Но, во вториот дел од денот можеме да кажеме дека не успеавме да го зачуваме примирјето “, рече Пашинијан во видеото објавено на Фејсбук.

Портпаролката на ерменското Министерство за одбрана Шушан Степанјан објави дека „азербејџанската армија денес дури го зголеми интензитетот на нападите, користи артилерија и тенкови, по линијата на раздвојување во Нагорно Карабах“, додаде Спутник.

Во светот се излекувани над 32 милиони лица ,заразени со Ковид-19

Бројот на луѓе во светот кои биле излекувани од ковид- 19 надмина 32 милиони, според податоците на веб-страницата „Worldometers“.

Досега, 32.001.313 пациенти се излекувале од коронавирус во светот, или 96 проценти од 43.520.941, односно сите забележани случаи.

Како резултат на ковид- 19, досега починале 1.161.360 луѓе, што е четири проценти од вкупниот број на пациенти.

Во моментов има 10.358.268 активни случаи. Лесни симптоми на болеста покажуваат 99 проценти од заразените, или 10.280.049 лица, додека 78.219 пациенти се во критична состојба.

Јапонската влада претстави план за достигнување нулта емисија на штетни гасови

Новиот јапонски лидер Јошихиде Суга претстави план според кој земјата треба да постигне нулта стапка на емисии на гасови одговорни за глобалното затоплување до 2050 година.

Новиот премиер го претстави планот во својот прв говор пред парламентот. Претходната влада имала за цел да ги намали емисиите на стакленички гасови за 80 проценти до 2050 година.

„Треба да го промениме нашиот пристап“, рече Суга, тврдејќи дека проактивните структурни промени во индустријата и бизнисот ќе овозможат силен економски раст.

Јапонија, рече Суга, ќе се обиде во голема мерка да ги развива своите обновливи извори на енергија, да ја намали зависноста од јаглен и, кога станува збор за нуклеарните централи, да се фокусира на прашањето на безбедноста.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на Твитер го поздрави ветувањето на јапонскиот премиер дека Јапонија ќе стане јаглеродно неутрална до 2050 година.

„Јапонија е добар пријател и сојузник.Светот се обединува во борбата за климата“, објави на Твитер Фон дер Лајен.

Јапонија е потписник на Парискиот договор за клима во 2016 година.

По нуклеарната катастрофа во Фукушима во 2011 година, Јапонија ја прекина работата на нуклеарните централи, а многу од нив сè уште не работат, а недостатокот на електрична енергија го надоместуваат со огромен увоз на фосилни горива.

притисни ентер