12-те милиони евра на Мишковиќ во самиот светски врв на платена кауција

Си ја купи слободата и влезе во историјата на српското правосудство. 12 милиони евра кауција, плати српскиот тајкун, сопственикот на Делта Холдинг, Мирослав Мишковиќ.

Тој утре ќе го напушти Окружниот затвор во Белград, каде мина седум месеци и 10 дена – одземен му е пасошот и има обврска секој месец да се јавува во полиција.

- Станува збор за многу моќен човек. Кога велам моќен, не е во игра само тој. Во прашање е цела номенклатура од претходната власт, вклучувајќи и добар дел министри и пратеници од оваа власт. Тие беа дел и во претходната влада и беа на неговиот платен список, изјави Петар Лазиќ, аналитичар.

68-годишниот Мишковиќ е осомничен дека преку приватизација на различни градежни фирми без да плати данок ја оштетил земјата за околу 33 милиони евра. Се смета за најбогат Србин, чие богатство никој не успеа точно да го преброи, а за кого со години се зборуваше дека има моќ да урива и да формира влади, се до лани, кога на власт дојдоа екс радикалите Николиќ и Вучиќ. По апсењето, Мишковиќ му порача на вториот дека нема да го дочека телевизиското интервју закажано истата вечер.

- Знам каква пресуда си потпишав себе си, со тоа што дозволив полицијата и обвинителството да си ја работат работата. Државата ова еднаш мораше да го направи, изјави Александар Вучиќ, вицепремиер на Србија.

Неговите 12 милиони евра кауција го ставаат Мишковиќ на самиот врв во светски рамки. Помалку од него, 8 милиони евра плати еден Бернард Медоф, брокерот кој ја предизвика најголемата финансиска измама во САД тешка 65 милијарди долари, а за која доби 150 години затвор. Колку за споредба, Џорџ Зимерман, плати скромни милион долари во случајот со 17-годишното момче Трејвон Мартин. Недостижни и за Мишковиќ, сепак се титанот од Вол Стрит, Мајкл Милкен со вртоглави 250 милиони и британскиот брокер Џулиус Меинл со 133.

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче наместо да се крие зад штури соопштенија, да се извини за случајот Геријатрија

Венко Филипче и СДСМ немаат ниту минимум доблест да признаат грешка и да понесат одговорност, како што тоа се прави во остатокот земјите во светот, но и во регионот.

Венко Филипче и СДСМ се директно виновни за сите заболени во Геријатрија, но и за потенцијалните жртви во иднина.

Појавата на Ковид 19 во Геријатриска установа, каде што се сместени стари и изнемоштени лица, со хронични заболувања е темпирана бомба за сите стари лица кои се згрижени во истата. И причинителот на опасноста е Венко Филипче, кој не презел чекори во насока да се спречи појавување, а тоа требало да го направи со засилени контроли и протоколи при влез, мерки за заштита и тестирања.

Во здрава држава Филипче ќе си поднесе оставка, ќе имаше истрага за пропустите за корона кластерот во геријатрискиот центар и владата ќе се извинеше за пропустите. Народот вели ем крив ем боде.

Наместо воспоставување на систем за заштита во здравствените установи, Венко Филипче изминатиот период беше насочен на кампањата на Заев и СДСМ, а граѓаните и пациентите, паднаа во втор план.

Наместо да се крие зад штури соопштенија, Филипче да излезе и да се извини за пропустите кои се негова вина, но и да преземе одговорност за истите.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Берлин и Париз напуштија преговори за СЗО поради САД

Германија и Франција ги напуштија преговорите за реформата на Светската здравствена организација , фрустрирани од обидите на САД да ги водат преговорите, иако Вашингтон одлучи да ја напушти таа организација.

Нивниот потег е удар за американскиот претседател Доналд Трамп затоа што вашингтон, кој моментно е претседател на Г 7, се надеваше дека ќе објави план за сеопфатна реформа на СЗО во јуни, два месеца пред претседателските избори во САД.

Никој не сака да биде вклучен во реформскиот процес и да добие нацрт од земја што штотуку ја напушти СЗО“, вели висок европски функционер што учествува во преговорите.на прашањето за потврда на одлуката на Париз и Берлин, портпаролите на Германија, Франција, Велика Британија и Италија немаа коментари.

Сепак, француското министерство за здравство објави дека САД не треба да бидат лидер во реформата на СЗО, бидејќи тие имаат намера да ја напуштат таа организација.

притисни ентер