„Вашингтон Пост“: Договорени принципите на договорот за примирје во Газа

Израел и Хамас се договорија за принципите за ослободување заложници и договорот за прекин на огнот и сега преговараат како да го спроведат, објави денеска „Вашингтон пост“.

Весникот оценува дека клучниот чекор за двете страни е тоа што се договориле „привремено да управуваат“ со Газа, а во втората фаза од договорот да управуваат силите поддржани од Палестинската управа, која управува со делови од окупираниот Западен Брег.

Колумнистот Дејвид Игнатиус цитира висок американски функционер кој наведува дека во моментов се преговара за овие детали.

Израелските медиуми пренесуваат дека, сепак, потребна е претпазливост затоа што, иако има рамка, конечниот договор веројатно се уште е неизвесен и ќе треба време да се договорат сите детали.

„Каменот на сопнување беше транзицијата (во втората фаза) во која Хамас ќе ги ослободи машките војници држени како заложници и двете страни ќе се согласат на „траен крај на непријателствата“ со целосно повлекување на израелските сили од Газа“, напиша колумнист на Вашингтон пост.

Игнатиус верува дека клучниот развој е тоа што и Израел и Хамас сега „сигнализираа дека прифаќаат план за привремено управување што ќе започне со втората фаза во која ниту Хамас, ниту Израел, нема да управуваат со Газа“.

Во првата фаза од шестнеделното примирје, заложниците, старите и болните ќе бидат ослободени во замена за палестински затвореници. Така предлогот на договорот, за кој рече дека е израелски, на крајот на мај го претстави американскиот претседател Џо Бајден.

За безбедноста во втората фаза би се погрижиле сили обучени од САД со поддршка на умерените арапски земји.

Тие би биле формирани од 2.500 членови на групата поддржувачи на Палестинската управа која Израел наводно веќе ја проверила.

Хамас им соопшти на посредниците дека е „подготвен да се откаже од управувањето за привремен аранжман за управување“, изјави американски претставник за Вашингтон пост.

Палестинската исламистичка организација со сила ја презеде контролата врз Газа, победувајќи ги силите лојални на поумерениот ривал Фатах во 2007 година. Оттогаш, Фатах доминира само на Западниот Брег, додека Газа е управувана од Хамас.

Колумнистот на „Вашингтон пост“ оценува дека двете страни се мотивирани да ги прекинат борбите, а Израел наводно сака да ги подготви своите сили за можен конфликт со Иран и неговите сојузници.

Изворот уште навел дека Хамас е во лоша состојба во своите подземни дувла и нема муниција или залихи.

Нетанјаху се обрати во Американскиот конгрес: нашата борба е и ваша борба

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху одржа жесток говор во Американскиот конгрес во кој апелираше САД и Израел да застанат рамо до рамо за да се спротивстават на Иран.

Нетанјаху доби овации кога излезе на говорницата за да се обрати на заедничката седница на конгресот, а пратениците постојано стануваа за да му аплаудираат во текот на речиси едночасовниот говор. Тој ги опиша САД и Израел дека се на „раскрсницата на историјата“ и оти во ова време на глобален „пресврт“ си требаат еден на друг повеќе од кога било. - нашите непријатели се ваши непријатели. Нашата борба е и ваша борба. И нашата победа ќе биде ваша победа, рече израелскиот премиер.

Највисоките хрватски функционери си ги зголемија платите за 83%

Хрватската влада денеска ја усвои одлуката за зголемување на платите на највисоките државни функционери.

Со оваа одлука, месечните примања на претседателот Зоран Милановиќ, премиерот Андреј Пленковиќ и на претседателот на парламентот Гордан Јандроковиќ од август ќе пораснат за 2.500 евра..

Основицата на платата на околу 270 функционери ќе се зголеми за 83,45 посто, па место досегашните 516 евра бруто, ќе изнесува 947 евра.

Според новите пресметки, Пленковиќ ќе има плата од 5.535 евра, а Милановиќ од 6.074 евра.

Соработка -Министерството за локална самоуправа- Министерството за дигитална трансформација

Министерството за локална самоуправа во соработка со Министерството за дигитална трансформација и со општините ги интензивира активностите за дигитализација на локалните услуги

Министерот за локална самоуправа Златко Перински денеска имаше состанок со министерот за дигитална трансформација Стефан Андоновски на кој се разговараше за конкретните чекори за дигитализација на општините, со вклученост и на донаторската заедница.

На состанокот беа презентирани можностите за вклучување на сите општини во процесот на дигитализација со цел и помалите општини да можат да го фатат чекорот со поддршка од надлежните министерства. Притоа беше констатирано дека основите се веќе поставени со воспоставената електронска платформа од страна на УНДП и на Министерството за локална самоуправа, а ќе се направат напори за вклучување на услугите на националниот портал за услуги воден од Министерството за дигитална трансформација.

Претставниците од УНДП истакнаа дека изразената подготвеност од страна на надлежните министерства да се интензивираат работите дава можност целиот процес на дигитализација на локално ниво да се заокружи многу побрзо од планираната динамика.

Министерот за локална самоуправа Златко Перински истакна дека Министерството за локална самоуправа ќе го води овој процес и очекува поддршка од сите вклучени страни, а општините нема да бидат оставени сами.

-Ќе работиме на обезбедување на сите технички услови и на зајакнување на административните капацитети на локално ниво, а помалите општини ќе бидат вклучени без исклучок, со воспоставување на меѓуопштинска соработка со поголемите и покапацитетни општини, рече министерот Перински. Перински нагласи дека целиот процес ќе се води системски за што веднаш ќе се ревидираат планираните активности во нацрт Акцискиот план за спроведување на Програмата за одржлив локален развој и децентрализација и по неговото усвојување од страна на Владата целиот процес ќе биде предвидлив со точно утврдена временска рамка за реализација на сите конкретни чекори.

притисни ентер