„Телеграф“: Велика Британија повеќе нема војска

Велика Британија повеќе нема војска, а морнарицата е толку лоша што веќе не може ниту да учествува во вежбите на НАТО.

Велика Британија се наоѓа на удар од напади против националната одбрана и на никого за тоа не му е грижа, пишува поранешниот британски специјален агент Тим ​​Колинс во својата колумна за „Телеграф“.

Првиот проблем со кој се соочува Британија е регрутирањето, смета тој, наведувајќи дека наместо да се привлечат „оние кои ја бранеле оваа земја со векови“, денес се форсира различноста, односно регрутирање на различни малцинства кои не се ни заинтересирани за кариера. во армијата.

Другиот е тоа што се деморализираат и исмејуваат „непожелните“ - оние кои починатиот командант на британските воздухопловни сили Мајкл Винстон ги нарече „бескорисни бели машки пилоти“ - поради што тие масовно ја напуштаат војската.

Третиот проблем се ниските безбедносни стандарди, кои им овозможуваат на непријателите да се инфилтрираат во британската армија без поголеми проблеми, наведува Колинс.

Бродовите чии поправки се скапо платени се исклучени од употреба. Морнарицата не може да учествува во вежбите на НАТО, а камоли ефикасно да се бори против Хутите во Црвеното Море.

Она што остана од армијата е едвај функционално. Ситуацијата не е многу подобра ниту кога станува збор за оружјето, пишува Колинс, наведувајќи дека Британија сега практично нема артилерија откако ги испрати преостанатите системи и муниција во Украина.

Проблем за Британците е и набавката на ново оружје. Имено, од 589 нарачани оклопни возила, испорачани се само 44 - десет години откако Министерството за одбрана платило 5,5 милијарди фунти за нив.

Уште еден проблем е недостигот на тенкови. Минатата година беше откриено дека британската армија има само 157 тенкови „Челинџер“ подготвени за итно или 30-дневно распоредување - наспроти официјалните 227.

Георгина направи фустан од дресот на Роналдо и прошета по модната писта (ФОТО)

Георгина Родригез, партнерката на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, привлече големо внимание на Модната недела во Париз поради изборот на облека во која прошета по пистата.

Оваа шпанска убавица вчера вечер беше на модната писта, на ревијата на Vetements, облечена во фустан од дресот на Роналдо со потпис и посебна посвета на актуелниот играч на Ал Наср.

Медиумите пишуваат дека овој фустан е пример за „блоккор“ кој комбинира спортска мода со урбана облека, а на задната страна пишувало:

- За љубовта на мојот живот, Георгина и Ветементс - потпишан од Кристијано Роналдо.

На Георгина, инаку, не и е непозната Модната недела, бидејќи претходно присуствувала на некои од најголемите модни ревии. Сепак, ова е прв пат да прошета со некој од брендовите. Сите се согласуваат дека нема да и биде последен настап.

Во сообраќајка кај Колари синоќа загина 46 годишник од Скопје, со возилото излетал од патот

Во сообраќајна несреќа вчера околу 18 часот на магистрален пат Кичево – Гостивар кај селото Колари животот го загуби 46 годишник од Скопје, откако со возилото што го управувал излетал од патот. 

Во сообраќајката со тешки повреди се здобила малолетна сопатничка во автомобилот.

-На 01.03.2024 во 18.20 часот во полициската станица Кичево, пријавено е дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај селото Колари, патничко возило „форд“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.Н.(46) од Скопје, излетало од коловозот. Притоа, тој од здобиените повреди починал на местото на настанот, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. Со тешки телесни повреди се здобила малолетна сопатничка, констатирани во болницата во Кичево, информираше СВР Охрид.

Увид на местото извршила увидна екипа од Одделението за внатрешни работи Кичево.

Силна експлозија одекна во Санкт Петерсбург

Гувернерот на Санкт Петербург Александар Беглов објави дека во областа Красногварде во тој град се случил „инцидент“ во кој делумно се оштетени балконите на две куќи, но дека нема повредени.

„Министерството за вонредни ситуации и припадниците на полицијата работат на местото на инцидентот во областа Красногварде. Нема повредени“, напиша Белглов на Телеграм.

Тој изјави дека станарите од тие згради се евакуирани, пренесува РИА Новости.

Силна експлозија го потресе рускиот град Санкт Петербург рано утринава, откако беспилотно летало удрило во станбена зграда, јавија локалните медиуми, а пренесува Раша тудеј.

Како што пренесува локалниот весник Фонтанка, експлозијата се случила во северниот дел на градот, а фасадата на станбениот блок е „сериозно оштетена“.

Весникот „Известија“ објави и дека во Санкт Петербург имало експлозија која оштетила две згради и дека нема жртви.

притисни ентер