„Мајчиното млеко е прва и најмоќна вакцина за новороденчето“ мото на кумановската болница

​ Кумановската општа болница и одделението за гинекологија и акушерство стандардно, не само за време на Светската недела на доење, ги поттикнуваат, едуцираат, мајките на доење.

Кумановската болница е прогласена за „Болница, пријател на бебињата“ уште пред 22 години и оттогаш посветува исклучително внимание на промоција на доењето, како во едукација на мајките од поволностите од доењето, така и во едукација на персоналот, педијатри, неонатолози, медицински сестри на актуелни теми поврзани со доењето, како што се, правилно воспоставување на доењето, справување со најчестите проблеми при доење, важноста на психосоцијалната поддршка на доилките.

Раководителката на одделот, примариус специјалист д-р Лидија Јовчевска вели дека кумановската болница има долга традиција како пријател на бебињата. Таа ги повика мајките и порача дека доењето треба да биде ексклузивно најмалку шест месеци од раѓањето.

– Од 1990 година кога е донесена декларацијата на невините, препорачано е од Светската здравствена организација сите новородени да го добијат она што го заслужуваат, мајчиното млеко. Од 1992 година, од 1-ви до 7-ми август, се одбележува, Светската Недела на доењето. Кумановската болница од 2000 година е болница пријател на бебињата. Ние веќе 22 години во континуитет, работиме, инсистираме, ги обучуваме мајките кога ќе си заминат да дојат, инклузивно шест месеци. Сите мајки сакаат да дојат, особено затоа што промоцијата е повеќе од две децении, тие знаат дека нема ништо подобро за почеток од мајчиното млеко за бебињата. Особено во првите шест месеци, тоа е им е храна, вода, заштита, топлина, вели д-р Јовчевска.

Мотото на кумановската болница, како пријател на бебињата е „Мајчиното млеко е првата и најмоќната вакцина за новороденчето“.

Главната сестра во кумановската болница и акушер со 36 годишно работно искуство, Валентина Стојмировиќ вели дека болницата придава исклучителна важност на доењето.

– Веќе 22 години сме болница-пријател на бебињата, статус кој го добивме под покровителство на УНИЦЕФ и Светската здравствена организација. Речиси сите доктори, гинеколози, акушерки, претходно бевме на неколкудневна обука и потоа се здобиваме со сертификати со коишто работиме на нашето одделение. Додека мајките се тука на одделението, вложуваме сериозни напори да ги едуцираме и поттикнеме на доењето, нагласува Стојмировиќ.

Колку е важно доењето зборува и податокот што и Светската здравствена организација ги поттикнува државите, здравствените установи на промоција. Според пишувањата на Институтот за јавно здравје по повод Светската недела на доењето, мајчиното млеко е идеална храна за доенчињата, безбедно е чисто и содржи антитела кои помагаат во заштитата од многу чести детски болести. Мајчиното млеко ја обезбедува целата енергија и хранливи материи што му се потребни на доенчето за првите месеци од животот и продолжува да обезбедува до половина или повеќе од нутритивните потреби на детето во текот на втората половина од првата година и до една третина во текот на втората година од животот.

Сепак, од кумановската болница укажуваат дека има мал процент на мајки кои одбиваат да дојат. Лекарите и сестрите обично им посветуваат повеќе внимание едуцирајќи ги за користа од доењето.

– Во нашата болница мал процент мајки одбиваат да дојат. Дури и тие што се двоумат, се трудиме да ги едуцираме, мотивираме и многу е важно што не се сами во соба, имаат и друга мајка којашто веќе дои, така што меѓусебе се мотивираат, да видат како е тоа убаво и за мајката и за новороденото. А, оние што имаат објективни причини, не можат да дојат од некоја друга здравствена причина им нудиме таблети кои ќе ја прекинат лактацијата, истакнува доктор Јовчевска.

Во болницата пред пандемијата почна и школата за идни мајки. Надлежните очекуваат да почнат со интензивна работа и едукација од септември. Во моментов се прават смените за едукација на идните родители.

Пред пандемијата започна со работа „Роса школа“ за идни мајки, како едукативен центар за идните родители.

-Со голем ентузијазам пристапивме кон тој проект, меѓутоа поради пандемијата бевме спречени, сега повторно сме на идеа од септември да ја промовираме меѓу младите родители. Имаме обучено сестри кои ќе се занимаваат со тој проект и се надеваме дека со помош на матичните лекари кои ќе ја препорачуваат, успешно ќе се реализира, изјави Стојмировиќ.

Кумановската болница е е едно од најголемите родилишта во државата, сепак и градот не е имун на миграцијата која ги зафати и државата и земјите од околината.

– Се намалува бројот на раѓања во кумановската болница што е тренд и на миграцијата, нешто што не го одминува градот, државата, но сме едно од најголемите родителишта во државата. Оваа болница во изминатите децении 20-30 години над 2.000 раѓања, за жал трендот во државата е таков, намален е бројот на раѓања, во моментов имаме 499 новороденчиња и би сакале да се зголеми тој број. Имам доволен број персонал, соби, оперативна сала, педијатри, инструменти, ултразвук, потребна опрема, вели доктор Јовчевска.

Светската недела на доењето се одбележува од 1 до 7 август, а годинешново мото е „Доењето основа на животот“. СЗО и УНИЦЕФ препорачуваат, рано започнување со доење во рок од еден час од раѓањето, ексклузивно доење првите шест месеци од животот, континуирано доење до 2 – годишна возраст или повеќе, со воведување на нутритивно соодветна и безедна дополнителна цврста храна на шест месечна возраст.

Ноќ на вештерките: Не можеле да поверуваат што гледаат во дворот на соседот (ВИДЕО)

Едно американско семејство кое прави реквизити одлучиле да ја реинкарнираат легендарната сцена од серијата Stranger Things кога Макс лебди над гробишта за Ноќта на вештерките.

Но изгледа тоа не му се допаднало на нивниот сосед, кој бара да се отстрани инсталацијата, пишува Полигон.

Видеото од оваа сцена, кое тие го споделија на нивниот TikTok, собра 14,5 милиони прегледи и многу лајкови, а луѓето најмногу ги интересирало како успеале да го подигнат.

@horrorprops ♬ Stranger Things - Kyle Dixon & Michael Stein

Оваа инсталација привлече многумина, па корисниците на TikTok и обожавателите на Ноќта на вештерките споделија видеа. Сцената секако привлекува внимание бидејќи нема видливи жици или потпори и изгледа реално.

Семејството Епл соопшти дека им биле потребни 1.500 часа за да го реинкарнираат сетот Upside Down во нивниот двор, а користеле различни материјали за верно да ја прикажат сцената, како и да го украсат остатокот од дворот. Освен Макс, во дворот се и Alien, Predator и Pennywise.

Изложбата ја отвориле за јавноста за да ја затворат два дена подоцна бидејќи добиле критики и обвинувања од соседите дека „привлекуваат негативно внимание кон соседството и ги загрозуваат децата“.

Двојката пред два дена се огласи на својот Фејсбук и кажа дека планирале да ги отстранат реквизитите, но дека поради огромната поддршка што ја добиле, моментално паузираат и преговараат со полицијата и останатиот дел од населбата да ја задржат инсталацијата.

@horrorprops Tell me you like Stranger Things without telling me you like Stranger Things... I'll go first #halloweendiydecor #spookytok #strangerthings #vecnacurse #halloweenprops #horrorprops #halloweendiy #diyproject #upsidedown #halloween2022 #fyp ♬ Running Up That Hill (A Deal With God) - Kate Bush

„Нема да дозволиме еден луд сосед да им ја уништи забавата на неверојатните семејства и обожавателите на Stranger Things кои не посетија.“

Во САД се појави нов сериски убиец, понудени се 125.000 долари за информација

Полицијата во американскиот град Стоктон поврзала седум престрелки - шест фатални - со можен сериски убиец од Калифорнија, кој сè уште е во бегство.

Официјалните лица потврдиле дека бранот навидум случајни убиства започнал во април минатата година - повеќе од една година порано отколку што претходно се верувало - и предупредија дека може да има повеќе жртви.

Полицијата ги поврзала сите седум престрелки користејќи балистички докази и ги проверувале со националната база на податоци, како и видео-снимка од некои од местата на злосторството. „Значи, како што истрагата продолжува, дефинитивно постои можност да има повеќе“, изјавил портпаролот на полицијата во Стоктон, Џо Силва за NPR.

Тим детективи ги истражува постарите убиства за можни врски со неодамнешниот бран на насилство. Полицискиот оддел ги повикал и другите локални станици да ги разгледаат сопствените случаи и да откријат можни врски.

Минатата недела властите рекоа дека сериски убиец можеби е одговорен за неодамнешните престрелки што ги потресоа жителите на Стоктон, што се случија помеѓу 8 јули и 27 септември. Исто така, било објавено дека сите жртви се мажи од градот. Но, новите информации укажуваат дека и 40-годишниот Хиспанец кој бил смртно застрелан на 10 април 2021 година во Оукленд е поврзан со неодамнешните престрелки.

Тоа би било прво во оваа серија убиства надвор од Стоктон.

Покрај тоа, полицијата го поврзала осомничениот со ранувањето на 46-годишна црнка во Стоктон на 16 април 2021 година. За разлика од другите жртви, таа е единствената која ги преживеала повредите и единствената жена која била цел. „Нашите детективи работеа со неа за да дознаеме колку што можеме“, рече Силва, истакнувајќи дека е можно повеќе од еден сторител да е вмешан во низата убиства.

„Таа го опиша својот напаѓач како човек од непозната раса, тенок и висок од 177 до 182 см“, рече Силва. На денот на нападот, тој носел темна тренерка со навлечена качулка преку главата, темни панталони и црна маска. „Чудно е што работиме деноноќно и добиваме многу повици, но во моментов немаме никакви корисни информации“, додаде Силва.

Полицијата во Стоктон работи со неколку локални и федерални агенции за да ги идентификува и фати сторителите, вклучително и ФБИ, Калифорниската сообраќајна патрола, неколку локални одделенија на шерифот и Бирото за алкохол, тутун, огнено оружје и експлозиви.

Пет жртви кои биле убиени во последните месеци се идентификувани од Канцеларијата на медицинскиот преглед на округот Сан Хоакин: Пол Јав, 35, кој бил убиен на 8 јули; Салвадор Дебиди Џуниор (43), кој почина на 11 август; Џонатан Хернандез Родригез (21), кој починал на 30 август; Хуан Круз (52), жртва на 21 септември; и Лоренс Лопез (54), кој е убиен на 27 септември.

По прегледувањето на повеќечасовната видео снимка, инспекторите веруваат дека пронашле „лице од интерес“, се вели во соопштението, вклучувајќи зрнеста фотографија од неидентификувано лице облечено во темна маичка со качулка и темни панталони. Во вторникот, официјалните лица објавија кратко видео од истото лице чие лице не се гледа.

Во секој случај, вклучително и инцидентот во Оукленд и нападот врз жената минатата година, Силва рече дека сите жртви биле надвор доцна во ноќта или рано наутро, сами и во слабо осветлени области. „Тогаш им беше поставена заседа“, рече Силва. Ниту еден од случаите не се однесувал на грабеж, ниту се верува дека се поврзани со организирани банди.

Полицијата ги повикува граѓаните да се обратат во полиција со информации поврзани со убиствата. Од вторникот, е понудена награда од 125.000 американски долари за информација што ќе доведе до апсење.

Лукашенко: Ги забранувам сите поскапувања. Забрането!

Белорускиот лидер Александар Лукашенко со декрет го забрани зголемувањето на цените во неговата земја.

„Од 6 октомври се забранува секое поскапување. Забрането!“ рече тој на владиниот состанок, според државната новинска агенција Белта.

„Не од утре, туку од денеска“, додаде тој.

Целта на таа наредба е да се осигура дека никој не може да го искористи рокот за покачување на цените, рече 68-годишниот претседател.

Оние кои ќе го прекршат декретот „ќе бидат веднаш уапсени и кривично гонети“, рече тој.

Лукашенко не ја отфрли целосно можноста во иднина да биде неопходно зголемување на цените во некои области, доколку тие бидат официјално одобрени.

Според податоците на Државниот завод за статистика, инфлацијата во Белорусија во август била 17,9 отсто во однос на истиот месец лани.

Особено се зголемиле цените на храната. Според предвидувањата на белоруските економски експерти, стапката на инфлација би можела да се искачи на 19 отсто до крајот на годината.

притисни ентер