„ID.3“ е „Golf“ меѓу електромобилите

„Volkswagen“ го претстави првиот модел кој од самиот почеток е развиван исклучиво како електричен автомобил.

Со ова започнува ново поглавје во историјата на германскиот автомобилски гигант.

Револуционерни беа првата „Буба“, првиот „Golf“ а од оваа компанија сакаат да направат нешто слично и во полето на електромобили.

Автомобилот кој треба да ја одигра улогата на „Golf“ меѓу електричните возила ја носи ознаката „ID.3“ а претставен е пред новинарите на франкфутшкиот авто саем.

Како што е најавено овој автомобил ќе биде прв во низата електрични модели кои оваа компанија има намера да ги понуди на купувачите.

За „ID.3“ е избрана компактна форма со 5 врати што значи дека овој автомобил и по димензиите спаѓа во таканаречената „Golf“ класа.

Сериското производство започнува во ноември а германскиот произведувач се пофали дека веќе има преку 30.000 нарачки.

Купувачите ќе можат да изберат помеѓу три модела кои во суштина ќе се разликуваат по капацитетот на батериите. Основната изведба ќе може да извози 330 км со едно полнење на батеријата, средно опремениот модел 420 км а на врвот од понудата е возилото кое со едно полнење може да достигне радиус од дури 550 км.

Со помош на брзиот полнач, за 30 минути батериите ќе можат да се наполнат доволно за да можат да поминат 290 км.

Не е соопштени податоци околу целокупните перформанси но најавено е дека максималната брзина на новите електромобили ќе биде компјутерски ограничена на 160км/ч.

Цената за основниот модел „ID.3“ ќе изнесува 30.000 евра.

Љубе Бошкоски е примен на Инфективната клиника, му се влошила состојбата со коронавирусот

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски попладнево е примен на Инфективната клиника откако неговата состојба поради коронавирусот се влошила.

Неговата состојба во овој момент е комплицирана, јавуваат медиумите ,но подетални информации до овој момент нема.

Бошкоски беше дијагностициран со ковид-19 минатата недела.Тој самиот пред неколку дена изјави дека му бил дијагностивиран Ковид-19 , но дека се чувствува добро и е во самоизолација во родниот Челопек.

Пукотници во Призрен, убиен напаѓачот кој пукал кон полицајците

Косовската полиција вечерва објави дека во Призрен напаѓачот пукал кон полицајците кои одговориле со огнено оружје во самоодбрана.

Во соопштението, косовската полиција наведува дека нивните припадници вечерва во Призрен го пронашле осомничениот Б.Ш., со прекар „Слепи“, за кого е распишана потерница за делото „убиство во обид“.

Во моментот кога ја забележал полициската патрола, осомничениот започнал да пука кон полицајците, кои биле принудени да одговорат со огнено оружје во самоодбрана, се вели во полициското соопштение.

На осомничениот, кој бил повреден при размената на оган, му била укажана лекарска помош и бил испратен на лекување во болница.Сепак, надлежните лекари потврдиле дека лицето починало, се додава во соопштението.

На местото на настанот е пронајдено оружје, со кое осомничениот пукал кон полицајците, како и две рачни бомби.

Форд од 80-тите е најскапиот караван на светот(ФОТО)

Тргувањето со стари автомобили е денес многу профитабилна работа, особено кога станува збор за егзотични примероци на класиците од минатиот век.

Овој Форд не припаѓа скоро никаде. Тоа е издолжено возило, типично за американскиот пазар,што ја дели основата со тогашниот Мустанг. Готовиот производ е апсолутно неинтересен во однос на технологијата. Се напојува со 3.8 V6 мотор , а овој модел има 150.000 километри поминато зад себе.

Сето ова вели дека автомобилот ќе биде тешко да го смени сопственикот, дури ни за неколку илјади евра, а камоли за 1.999.999 евра, колку што бара сегашниот сопственик. Неговата самодоверба произлегува од фактот дека тој е единствен, барем кога станува збор за изгледот. Автомобилот е насликан во 1996 година од танзанискиот уметник Џорџ Лиланг.

Според огласот објавен на mobile.de, Лиланг го насликал автомобилот за време на изложбата во Фирт, Германија, кога сопственик на хотел му понудил бесплатно сместување доколку го наслика автомобилот и го претворил во уметничко дело.

Друг уметник, Пони Јенги, помогнал во креирањето на новата надворешност, украсувајќи ги предните и задните делови на возилото, додека остатокот го направил Лиланг.

Без сомнение, безличниот караван станал уметничко дело и единственото прашање е дали вреди толку многу.

притисни ентер