„Google“ подготвува нова алатка за заштита на приватноста на корисниците

„Google“ воведува нов начин за отстранување на резултатите од пребарувањето кои содржат лични податоци.

Дури и оние кои најмногу се грижат за приватноста честопати се принудени да ги споделат своите лични информации на интернет, а штом ги споделите вашите информации, ризикувате да ја изгубите контролата врз тие информации.

Секој што сака да бара некого на Интернет, веројатно веднаш започнува со „Google“, каде што ќе најде се што пребарувачот успеал да индексира. За оние на кои не им се допаѓа фактот што луѓето можат да го користат пребарувањето на „Google“ за откривање детали како датумот на раѓање, сексуалната ориентација или адресата, добрата вест е што „Google“ сега воведува нов начин за отстранување на резултатите од пребарувањето кои содржат лични податоци.

Иако „Google“ и сега има формулар за барање за отстранување на информации за идентификација од резултатите од пребарувањето, но тој беше тежок за пронаоѓање. За време на „I/O“ 2022 претходно оваа година, „Google“ изрази желба да ја направи алатката подостапна преку своите апликации, а сега некои корисници се чини дека конечно ја гледаат новата опција во бета верзија за апликацијата „Google“ на „Android“.

Алатката „Резултати за вас“ се појавува како опција кога ќе ја допрете иконата на вашиот профил во горниот десен агол на апликацијата „Google“, како што забележал корисникот на „Telegram“ „ralph950412“, веднаш под опцијата за чистење на последните 15 минути од историјата на пребарување.

Допирањето на копчето „дознај како“ на страницата со новата функција објаснува како можете да најдете резултати за себе и како да ги отстраните. Опциите за објаснување зошто резултатите треба да се отстранат дозволуваат да одредите дали страниците ги содржат вашите лични информации, ги содржат вашите информации со намера да ви наштетат, вклучуваат други незаконски информации или содржат застарени детали.

Сите ваши барања за отстранување на резултатите од пребарувањето со вашите информации ќе се појават на вашата контролна табла под опцијата „Резултати за вас“ кога ќе ја допрете иконата на вашиот профил во апликацијата „Google“. Исто така, постои и категоризација за активни, одобрени и одбиени барања.

Не се знае кога и дали оваа опција ќе биде достапна за пошироката јавност.

Извор: Б92

Уапсени се 13 членови на „балканскиот картел“, шпанската полиција им влезе во бункерот (ВИДЕО)

Агенти на Националната полиција во Шпанија, во соработка со своите колеги од Србија, разбиле криминална организација со српско потекло во Барселона, која наводно се занимавала со меѓународен шверц на дрога.

По тој повод, како што јавија шпанските медиуми, откриени се пет плантажи со марихуана во кои се запленети повеќе од 37.000 растенија.

Во шест провинциски општини уапсени се 13 лица и извршени се шест претреси во кои се запленети 25 килограми пупки марихуана и 32.000 евра во кеш, пишува Блиц.

Насадите се наоѓале во населени места, далеку од урбаните центри, а најголемите ги сместиле во напуштен хостел, кој претходно го претвориле во бункер.

Како што се наведува понатаму, освен трговија со дрога, осомничените им доставувале и таканаречени растенија „бејби“ на продавачите во Барселона.

Истрагата започнала во јануари годинава како резултат на размена на информации меѓу српската и шпанската полиција за водачот на криминална група од српско потекло кои живееле во Шпанија и биле особено активни во трговијата со дрога со своите роднини од иста националност.

„Откако истражителите ги лоцирале и идентификувале сите членови на организацијата, откриле дека тие биле задолжени за управување со експлоатација на неколку насади со марихуана во различни делови на провинцијата Барселона. Организацијата била структурирана на пирамидален начин, со јасна распределба на функциите кои сите нејзини членови ги знаеле и ги извршувале координирано и подредено, со целосна дискреција во комуникацијата со цел да се гарантира нивната безбедност“, вели изворот за шпанскиот медиум. Покрај наведеното, полицијата конфискувала и три мобилни телефони и едно возило.

Ева Лонгрија среде улица ги соблече високите сандали и одеше боса (ВИДЕО)

Ева Лонгорија била на настанот на американското издание на магазинот Elle во Лос Анџелес.

Таа за оваа прилика облече долг сребрен фустан кој го истакна нејзиното деколте и потпетиците во иста боја.

Но, изгледа дека чевлите не ѝ биле баш удобни. Додека се шетала со пријателките по настанот, Ева застанала на сред улица и ги соблекла штиклите, а папараците го снимиле тој момент. Остатокот од патот продолжи боса.

Во оваа ситуација можеа да се препознаат голем број жени бидејќи секоја од нив барем еднаш одела дома боса по ноќно излегување.

Потсетуваме дека оваа есен почина актерот Тајлер Кристофер, поранешниот сопруг на Ева, а многумина ја осудија актерката. Имено, наместо посвета на Кристофер, успехот кој го постигна актерката го сподели во магазинот Тајм. Додека едни ѝ честитаа за успехот, други беа лути што таа не му посветила објава на нејзиниот починат поранешен сопруг.

„А што е со Тајлер?“, „Таа не коментираше, а тој беше толку прекрасен човек“, „Би требало барем да напишеш нешто за бившиот“, „Тој не се ни олади, а ти се фалиш“. „Мислам дека Ева и Тајлер не беа во најдобри односи, па можеби сака да ги задржи чувствата за себе“, се дел од коментарите.

Да потсетиме, Кристофер беше во брак со ѕвездата од серијата „Очајни домаќинки“ од 2002 до 2004 година.

Сите бегаат од поплавите, а еден човек има друг проблем- снимката е хит (ВИДЕО)

Циклонот Михаунг предизвика големи поплави во Индија, а следното видео е снимено во областа Ченаи.

Многу жители на главниот град Тамил Наду се во сериозни проблеми поради поплавите. Сепак, среде хаосот, поединци се обидоа да го извлечат најдоброто од најлошото.

На социјалните мрежи кружи снимка од маж кој лови риба во надојдената вода. Наводно сѐ било снимено во населбата Тарамани, пренесува Times Now News.

Човек во кабаница уловил голема риба, но тешко ја контролирал. Корисниците најмногу на шега коментираа на сцената.

„Кога ќе добиеш поплава, оди на риболов“, напиша една личност.

Имало и такви кои изразиле загриженост за подводниот свет и опасноста што ги снашла.

„Поплавите предизвикаа многу проблеми, но долгорочно придонесуваат за опстанок на одредени видови. Оваа ситуација им дава можност да мигрираат во различни зони и да одржуваат генетска разновидност“, напишал еден човек.

притисни ентер