ЗОИ 2018: САД освоија историска титула во тимскиот спринт во крос-кантри

САД ја освоија титулата во тимскиот спринт во крос-кантри слободен стил за жени на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Џесика Дигинс и Кикан Рандал, кои во 2013 година станаа светски шампионки во оваа дисциплина, стигнаа до успехот со време 15:56.47 минути, по неверојатен финален спринт на Дигинс во последните метри.
САД ја освојуваат олимписка титула во ова дисциплина првпат во историјата. За 35-годишната Рандал ова е петто учество на Олимпијада.
На второ место со 0,19 секунди заостанување се пласира Шведска во состав Шарлоте Кала и Стина Нилсон. Бронзеното одличје го освои Норвешка со Марит Бјорген и Мајкен Касперсен Фала, кои финишираа на 2,97 секунди зад САД. Фала не го издржа темпото на Дигинс и Нилсон во последниот круг на трката.

Норвежанката Марит Бјорген продолжува да пишува историја. Таа веќе е најуспешниот натпреварувач на зимските олимпијади на сите времиња. Триесет и седумгодишната Бјорген има рекордни 14 медали, од кои седум златни, од Олимпијади. Таа освои и четири сребрени и три бронзени медали.
Со 13 медали е норвешката легенда во бијатлон Оле Еинар Бјорндален, кој сепак има псум златни одличја, за едно повеќе од Бјорген. Бјорндален има 8-4-1 медали, а Бјорн Дели (Норвешка, крос-кантри скијање) има 12 признанија (8-4-0).

Бјорген веќе има четири медали од Пјонгчанг - злато со штафетата на 4 по 5 километри, сребро на 15 километри скиатлон и бронза на 10 километри слободен стил.

Мартин Бјорген има шанса за уште едно признание во Пјонгчанг, бидејќи ќе стартува на 30 километри в недела.

Олимпискиот вицешампион од Сочи 2014, Финска заврши на петтото место со време 16:19.18 минути.

Крос-кантри слободен стил, тимски спринт, жени:
1. САД (Кикан Рандал, Џесика Дигинс) - 15:56.47 минути
2. Шведска (Шарлоте Кала, Стина Нилсон) - 15:56.66
3. Норвешка (Марија Бјорген, Мајкен Касперсен Фала) - 15: 59.44
4. Швајцарија - 16: 17.79
5. Финска - 16: 19.18
6. Словенија - 16: 28.24. 
притисни ентер