ЗНМ, колку дна има вашата „дупка“? Не можам да ги избројам...

За каква уредувачка независност зборувате? Јас , Иван Мирчевски, сум креатор ,автор и уредник на Само Вистина? Зарем требаше да дозволам да продолжи Рамадани со говор на омраза, сегрегација и напад кон нашиот новинар? Чл. 382 од КЗ познат ви е?

Младен Чадиковски,

ти се обраќам тебе, затоа што знаеш каква релација имаме - каде си молел и за што си молел и кого си молел.
Јас како човек нема да се спуштам на твоето јадно, за мене, ниво.
Како не ти е срам да напишеш дека јас се мешам во уредувачка политика?

Како не ти е срам да бидеш лидер на ЗНМ и да водиш вести на една малечка незначајна телевизија во исто време? Дали е ова пракса во Европа? Не е!
Вчера, твојот колега, а мој член на мојот тим и корпоративно семејство - Александар Видиновски беше нападнат, вербално и физички - Рамадани му мафташе со прст и велеше:
“Те следам неколку емисии “.
Дали си свесен дека Рамадани вчера се обиде на крајно безобразен и нехуман начин да не ЗАМОЛКНЕ, ЗАПЛАШИ но истовремено - дали забележа и латентна закана , не само према Канал 5, туку према сите нас Македонци, независно дали сме со македонски, албански, српски, ромски или други корени.

Уште една работа ќе ти кажам - не сум разочаран од тебе и од твоите „привезоци“...одамна сте на претпоследната страница на мојот интелектуален „весник“...а знаете таму која рубрика е.

Но моето ветување дадено знаеш кому - тука завршува, затоа што ги погази сите човечки постулати, не професионални - тие одамна се непознаница за тебе.

За крај - секој ваков коментар од тебе и твоите „придружни гласови“ ми ја потврдуваат тезата - јас сум на вистинскиот пат, вие - не знам дали знаете дека постојат патишта воопшто, професионални но и човечки.

Став: Иван С. Мирчевски
Директор на Канал 5 ТВ МАКЕДОНИЈА

П.С. еве го линкот до вашето соопштение па јавноста нека го оцени истото.
https://znm.org.mk/%d0%b7%d0%bd%d0%bc-%d1%81%d1%81%d0%bd%d0%bc-%d1%81%d0%b5%d0%bc%d0%bc-%d1%81%d0%b5-%d0%b7%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d0%b3%d0%b0%d0%b0%d1%82-%d0%b7%d0%b0-%d0%bc%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d1%83%d0%bc%d1%81%d0%ba%d0%b8/

Манчестер јунајтед загуби од Фулам и ја прекина серијата од пет победи

 Манчестер јунајтед попладнево загуби на домашен терен од Фулам со 2:1 во натпреварот од 26. коло на англискиот фудбалски шампионат. 

„Црвените ѓаволи“ ја прекинаа серијата од пет победи во низа во сите натпреварувања.

Првиот гол го постигна дефанзивецот на гостите Калвин Баси во 65. минута. На минута пред крајот на основните 90, Хари Мегваер го израмни резултатот. Алекс Ивоби им донесе победа на лондонскиот тим во седмата минута од судиското надополнување.

Манчестер јунајтед се наоѓа на 6. позиција во Премиер лигата со 44 бодови. Фулам има 32 бода и се наоѓа на 12. место.

На другите досега завршени натпревари од ова коло:

Астон вила – Нотингем Форест 4:2

Брајтон – Евертон 1:1

Кристал Палас – Барнли 3:0. /МИА

Телото на Навални вратено на неговата мајка

Телото на рускиот опозиционер Алексеј Навални и е вратено на неговата мајка, соопшти неговата портпаролка Кира Јармуш на социјалната мрежа Икс.

Погребот се уште се чека. Не знаеме дали властите ќе се мешаат да се спроведе како што сака семејството и како што заслужува Алексеј. Ќе ве известиме штом има новости“, соопшти Јармуш. Најпознатиот политички противник на Владимир Путин ненадејно почина во затвор пред една недела, а неговата мајка со денови бараше властите да и го предадат телото.

Бербок ја посети Украина Одеса на годишнината од војната

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок отпатува во јужниот украински пристанишен град Одеса, на денот кога руската инвазија врз Украина влегува во третата година.

Германската министерка пристигна во градот придружувана од нејзиниот украински колега Дмитро Кулеба во посета која првично беше чувана во тајност од безбедносни причини.

Ова е шесто патување на Бербок во Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари 2022 година.

Двајцата министри присуствуваа на состаноците на Генералното собрание на ОН и Советот за безбедност на ОН во петокот во Њујорк по повод одбележувањето на втората годишнина од почетокот на војната. Двајцата дипломати пристигнаа заедно во Берлин утрово со авион на германската влада. Оттаму, Бербок и Кулеба полетаа за Молдавија од каде отпатуваа по копно до Одеса, јави ДПА. /МИА

притисни ентер