Злато и кеш се најдени во домот на сенаторот од САД, обвинет за корупција

Сенаторот Боб Менендез во петокот бил обвинет дека тајно му помагал на авторитарниот режим во Египет и дека се обидел да го спречи гонењето на пријателите во замена за златни шипки и пари.

Ова го откриле обвинителите во обвинението за корупција што го товари за користење на своето влијание во надворешните работи за лична корист, објави АП.

Обвинението, второ во последните осум години против моќниот 69-годишен демократ од Њу Џерси, тврди дека Менендез незаконски ги мешал неговите професионални должности како претседател на Комитетот за надворешни односи на Сенатот за да ги унапреди приоритетите на САД и неговите приватни интереси во негувањето односи со богатите бизнисмени.

Обвинението - кое доаѓа неколку години по завршувањето на претходната кривична постапка против Менендез со порота - исто така ја товари сопругата на сенаторот и тројца бизнисмени од Њу Џерси за кои властите велат дека ја опсипувале двојката со готовина, злато и луксузен автомобил во замена за неговите постапки во нивно име. .

Менендез е обвинет и дека се обидел да го попречи кривичното дело против еден од бизнисмените со тоа што инсистирал Филип Р. Селинџер да биде назначен за американски обвинител за Њу Џерси бидејќи Менендез верувал дека може да влијае на Селинџер. Обвинителите велат дека тој, исто така, се обидел да ја искористи својата позиција на моќ за да се обиде да се меша во посебна истрага на канцеларијата на јавниот обвинител во Њу Џерси.

Властите пронашле златни шипки во вредност од повеќе од 100.000 долари и 480.000 долари во готовина во домот на Менендез - голем дел од нив скриени во плакари, облека и сефови, соопштија обвинителите. Фотографиите вклучени во обвинението покажуваат готовина што била ставена во пликови пронајдени во јакни со името на Менендез. Властите го пронашле пребарувањето на Менендез на Google за „колку вреди еден килограм злато“ и ДНК на еден од неговите сообвинети на плик во домот на Менендез исполнет со илјадници долари во готовина.

Обвинителите тврдат дека Менендез презел повеќе дејствија во корист на Египет и покрај загриженоста на американската влада за состојбата со човековите права во земјата, што во последните години го натера Конгресот да воведе ограничувања за помошта за Египет. Неговите чекори вклучуваа пишување писмо до колегите сенатори, охрабрувајќи ги да ја намалат помошта од 300 милиони долари за Египет, како и предавање доверливи информации на египетските власти за воени прашања, се наведува во обвинението.

Мицотакис најави релокација на село погодено од неодамнешните поплави

Локалното население и локалните власти, како што информираа од кабинетот на грчкиот премиер, на Мицотакис му ги претставиле главните проблеми со кои се соочуваат.

Релокација на селото Метаморфоси во областа Тесалија, кое беше особено погодено од невремето „Даниел“, беше во фокусот на посетата на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и неговата средба со жителите и претставниците на локалната самоуправа, јави дописничката на МИА од Атина.

Локалното население и локалните власти, како што информираа од кабинетот на грчкиот премиер, на Мицотакис му ги претставиле главните проблеми со кои се соочуваат и разговарале за прашањето за преместување на селото што ќе се гради на повисока точка, по одлуката која самите жители ја донесоа.

По средбата, грчкиот премиер рече дека во рамките на неговата посета на областа Тесалија, сметал дека е негова должност да го посети и Метаморфоси за да поразговара со локалното население за иднината на нивното село.

-Штом и тие сакаат и се чини дека за тоа одлучија преку демократски процедури, им ја пренесов волјата на Владата, да се обврземе за изградба на ново Метаморфоси во просторот што е веќе одреден и веднаш ќе се проучи дали е соодветен. Верувам дека можеме многу брзо да тргнеме во оваа насока и конечно да дадеме дефинитивно решение за преселба на селотп, кое, како што знаете, не е првпат поплавено и ќе биде трајно во „окото на циклонот“ на климатската криза, која можеби станува се полоша и полоша, истакна Мицотакис. /МИА

Министрите од арапските земји бараат итен прекин на непријателствата во Газа

Министрите за надворешни работи на неколку арапски земји и Турција денеска во Вашингтон повикаа на итен прекин на војната во Појасот Газа и апелираа до САД да ја поддржат резолуцијата на ОН за хуманитарен прекин на огнот, пренесе Бета.

-Нашата порака е дека веруваме дека е апсолутно неопходно веднаш да се запрат борбите, рече саудискиот министер за надворешни работи, принцот Фајсал бин Фархан, во име на групата, повикувајќи го Советот за безбедност на ОН да усвои резолуција за хуманитарен прекин на огнот во Газа.

Тој изрази жалење што се чини дека крајот на конфликтот не е „приоритет на меѓународната заедница“.

Египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри рече дека решението е прекин на огнот, а неговиот јордански колега Ајман Сафади изрази уверување дека „приоритет број еден е да се запре агресијата“.

Тој предупреди дека Израел ќе има одврзани раце да „продолжи со масакрот“ доколку ОН не ја усвојат резолуцијата.

Делегацијата, во која членуваат министри од Египет, Јордан, Катар, Саудиска Арабија и палестинските власти, подоцна денеска ќе биде примена од американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Саудискиот министер изрази надеж дека американските партнери ќе направат повеќе и уверување дека можат да направат повеќе за да се стави крај на конфликтот меѓу Израел и Хамас. /МИА

Политико: Администрацијата на Бајден бара прекин на војната во Газа до крајот на годината

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден им порача на израелските лидери дека треба да ја прекинат војната во Појасот Газа против Хамас до крајот на оваа година.

Тоа го објави весникот Политико, цитирајќи тројца неименувани официјални лица во Тел Авив, пренесе Бета.

Во извештајот на весникот се вели дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен минатата недела го предупредил Израел дека има недели, а не месеци, да ги прекине борбите. Беше објавена и вчерашната изјава на американскиот заменик-советник за национална безбедност Џон Фајнер (Џон Фајнер) дека Вашингтон не му дал „цврст рок“ на Ерусалим.

-Тие не советуваа да не одиме во Газа, но ние отидовме. Отидовме во Газа затоа што тоа е единствениот начин да го уништиме Хамас и да ги ослободиме заложниците. Ни рекоа: „Не влегувајте во терористичките тунели“. Но, ако не влеземе во терористичките тунели, нема начин да го уништиме Хамас. Тие ни рекоа: „Не одете во болниците“, иако Хамас ги користи како командни и контролни центри, но отидовме во болниците и го направивме она што беше потребно“, рече неименуваниот функционер.

Тој додаде дека ќе се направи се што е потребно за да се постигне „решавачка победа“.

Покрај „уништувањето“ на Хамас и ослободувањето на заложниците, израелските лидери најавија дека „целта на војната е да се осигура дека Газа никогаш повеќе нема да биде закана за Израел“. /МИА

притисни ентер