Животен распад на позната актерка: Моли за работа во кафуле, избира меѓу храна и плаќање кирија

Актерката Алис Еванс (55) е во тешка финансиска ситуација.

Таа им кажала на пријателите дека не може да плаќа кирија и да си дозволи храна и дека размислува да се вработи во Старбакс.

Еванс моментално е во процес на развод од актерот Јоан Груфуд. На пријателите им кажала дека парите што ги добила од продажбата на брачниот дом, за кои се верува дека се 100.000 долари, целосно ги нема, а најголемиот дел од нив отишле кај адвокатот.

- Алис беше многу вознемирена и вели дека не може да си дозволи да ја плати киријата овој месец, барем не ако сака да јаде, а штотуку го допре дното. Вели дека нема ништо, дури ни здравствено осигурување - изјавила пријателката на актерката за Daily Mail.

- Ѝ рекле дека треба да се вработи, но таа не може да најде актерска работа. Плус, мора да ги чува и децата на училишна возраст. Оваа недела зборуваше за вработување во Старбакс, но мисли дека можеби нема да сакаат да ја земат затоа што веројатно е премногу стара за нив. Исто така, нејзиниот агент не се согласува дека таа воопшто треба да го прави тоа - рекол пријателот.

- Се чувствува очајно и не знае како да се собере. Плачеше додека не заспие - додаде тој.

Таа и Груфуд се разведени, но старателството, брачната поддршка и издршката допрва треба да се решат, а следното рочиште е закажано за март следната година.

Актерката пред две години доживеа животен крах по навидум ненадеен развод од Груфуд, кого го запозна на снимањето на „101 далматинец“.

- Тажна вест. Мојот сакан сопруг/сродна душа веќе 20 години, Јоан Груфуд, објави дека ќе го напушти семејството. Јас и нашите мали ќерки сме многу збунети и тажни. Не добивме друга причина освен дека „не ме сака повеќе“. Жал ми е – напишала таа во јануари 2021 година на Твитер.

Груфуд, познат по драмата на ITV „Лажго“ и филмот „Фантастична четворка“, излезе во јавноста во октомври 2021 година со новата девојка Бјанка Валас, надежна актерка која имаше споредна улога во драмата „Хароу“, која се снимаше во Австралија. Тие сега живеат заедно во Лос Анџелес. Еванс живее со нивните ќерки Елси и Ела.

Во јуни 2022 година, Еванс отвори страница Go Fund Me барајќи 25.000 американски долари за плаќање на нејзините сметки.

- Никогаш за милион години не мислев дека ќе го направам ова. Меѓутоа, во август 2020 година, токму кога навистина започна пандемијата, целиот свет ми се сруши. Од тој датум не само што се борам како самохрана мајка за моите бебиња, туку и се обидувам да платам сметки и храна и правни такси (ха! не ми кажувајте за правни такси) кои го засенуваат секој друг трошок во мојот живот и конечно исцедија сè - заштеди, сметки, пензија, сè.

- Вчера сите сметки ми беа празни и не можев ништо да купам. Истиот ден, адвокатот на мојот сопруг ми испрати писмо во кое ми рече дека треба да дојдам на суд на 2 август за да се расправам за „мојот случај“ за разводот. Моментално немам адвокат или средства да платам. Ако не се појавам на суд, ќе бидам обвинета за непочитување на судот и немам поим што ќе се случи со мене или со моите деца во тој момент.

По сослушувањето во август 2022 година, ѝ беше издадена забрана за задржување откако Груфуд тврдеше дека нејзините објави на социјалните мрежи се лажни и претставуваат вознемирување.

-Алис се закануваше дека ќе им каже на луѓето дека ги малтретирав неа и нашите ќерки, ми се закануваше дека ќе повика полиција ако не ги исполнам нејзините барања... Се закануваше дека ќе им каже на луѓето дека сум наркоман и ќе ме стави во затвор .. .Се заканува дека ќе напише лажен дневник во кој ќе ја опише злоставуваната жртва и ќе го објави дневникот; и... таа се закани дека ќе ја уништи мајка ми“, рече Груфуд.

Еванс сега верува дека не може да зборува за нејзината ситуација во медиумите или да објавува на социјалните мрежи, бидејќи тоа може да доведе до прекршување на наредбата за ограничување и кривично судење.

Во јуни оваа година, ќерката Ела поднела забрана за задржување против Груфуд по несогласување додека ја посетувала негувателката во домот што го дели со Валас. Барањето подоцна било повлечено.

Според судскиот налог, од Еванс се бара еднаш неделно да ги носи Ела и Елси на сесии еден на еден со терапевт и на неделни сесии со нивниот татко и „терапевт за повторно обединување“. Судот ги предупредил родителите да не се напаѓаат пред девојчињата за време на терапијата.

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер