Жена се пораѓа во авион во Турција, шокираните патници гледаат вистинска драма (ВИДЕО)

Шокираните патници со стравопочит гледале како болничари ѝ помагаат на една жена да се породи во авионот.

Снимката од авионот, снимена на почетокот на овој месец, покажува како болничар брзо шета низ авионот носејќи бебе откако авионот слета во Турција, пренесува „Дејли мејл“.

Неколку моменти претходно, група болничари се качиле во авионот и се упатиле кон идната мајка додека патниците го поздравија нивното пристигнување.

Може да се видат патниците како потстануваат за да видат каде се мајката и болничарите на задниот дел од авионот и возбудено разговараат.

Се гледа како еден патник собира мали парчиња облека и се упатува кон местото каде што се породила жената, додека стјуардесата се оддалечува од преполната област.

Неколку моменти подоцна, може да се види медицинска сестра како го носи бебето - сега завиткано во сина крпа - кон предниот дел на авионот.

Изгледа дека бебето не плачело.

Засега не се знае каде летал авионот, но се верува дека одел во Турција бидејќи јазикот на задната страна на медицинските униформи е турски.

Не е јасно дали жената се породила додека авионот бил уште во воздух или откако слетал.

Раѓањата во воздух се неверојатно ретки. Фирмата за медицинска поддршка MedAire известува дека тие се јавуваат еднаш на 26 милиони патници.

Д-р Пауло Алвес, глобален медицински директор на компанијата, рече:

„Раѓањето во лет е многу, многу ретко, и кога ќе ги погледнете случаите, тие беа неочекувани - тие беа предвремено родени бебиња“.

Тој додаде дека породувањето во воздух има свои предизвици.

"Тоа не е најдоброто место за вас да се породите, поради многу причини. Како прво, воздухот е поредок, па на бебето му е потешко да дише. Тоа е како предвремено породување во Мексико Сити, на надморска височина".

Згора на тоа, веројатноста дека ќе има при рака специјалист кој ќе помага при породувањето е екстремно мала, што значи дека комплицираните процедури како царски рез се речиси невозможно да се преземат, дури и ако се неопходни за безбедноста на мајката и бебето.

ПМФЛ: Вардар го зачува прволигашкиот статус

Фудбалерите на Вардар и следната сезона ќе играат во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако попладнево го совладаа третопласираниот тим во второлигашката конкуренција Детонит Плачковица со  2-0 (2-0) во баражот во Струмица.

Победата која му донесе прволигашки опстанок на најтрофејниот македонски клуб ја навести Дејан Ѓуриќ во 42 минута, а само три минути подоцна предноста ја удвои Лука Шушњара.

Нови членови на ПМФЛ во сезоната 2024/25 ќе бидат дебитантот Беса и повратникот во прволигашката конкуренција Пелистер.

Во Втората лига се преселија Македонија Ѓорче Петров и Брегалница.

Пристигнува модифициран „Brabus Mercedes E class“

Германскиот тјунер „Brabus“ сега ја нуди својата палета на модификации за новиот караван „Mercedes-Benz E“-класа.

Според најавите, достапни се пакети за красење на надворешните делови од автомобилот, како и комплет за зголемување на силата на верзијата „E 220d“.

Тоа се преден спојлер, 21-инчни „Brabus Monoblock Z“ бандажи и гуми „Continental SportContact 7 (255/35 21 и 285/30 ZR 21)“, црни хромирани издувни цевки (по 90 mm) и изменета суспензија (автомобилот е 15 mm пониско).

Палетата на производи вклучува и елементи за уредување на ентериерот (прагови на Brabus, алуминиумски педали, патосници со ознаки Brabus, осветлување...)

Што се однесува до пакетот за засилување на моторот, верзијата E 220d е засилена од 197 КС и 440 Nm на 230 КС и 480 Nm. Ова му овозможува на автомобилот да забрза до 100 km/h за 7,4 секунди и да достигне максимална брзина од 243 km/h, пренесува „AutoBlog“.

Видео: 61-годишната Деми Мур гола на филм

Холивудската убавица Деми Мур и на 61- годишна возраст немала проблем да се соблече гола за потребите на новиот филм.

Ѕвездата на „Стриптиз“ Деми Мур се соблече во филмот „The Substance“.

Деми Мур е ѕвездата на филмот „The Substance“ во кој целосно се соблече. Филмот беше премиерно прикажан во Кан, а актерката проговори за новото искуство во снимањето.

- Тоа беше многу ранливо искуство и бараше многу чувствителност и многу разговор за тоа што се обидувавме да постигнеме - коментира Деми Мур, која во филмот глуми позната дама во пад.

Улогата на зависничка која користи дрога е приказна за самоприфаќање.

Споредувајќи го своето тело со новата верзија на себе, Мур го доживеала

снимањето како емотивно искуство кое нема да биде толку добро доколку не се поврзеше толку добро со актерката Маргарет Квали.

- Имав некој кој беше одличен партнер со кој се чувствував многу безбедно. Очигледно бевме прилично блиски и голи и исто така многу се разбравме во тие моменти за тоа колку беа апсурдни тие одредени ситуации. „На крајот на краиштата, се работи само за навистина канализирање на вашата комуникација и меѓусебна доверба“, рече Мур.

притисни ентер