Ждрепка за Еврокупот, Хувентуд во група со Партизан

Познати составите на групите во кошаркарскиот Еврокуп. 

Ждрепката во Барселона ги одреди составите на четирите групи во Еврокупот за сезоната 2020/2021.

Ако остане во Бадалона и догодина, нашиот репрезетативец Ненад Димитријевиќ ќе игра во силната А група со екипите на Партизан, Венеција,Бахчешехир, Бург.

Вкупно 24. клубови учесници, кои доаѓаат од 15. различни држави од Европа се најдоа во барабаните, односно групите на носители на ждрепката одржана во Барселона.

Овие екипи поделени во четири групи по шест, ќе одиграат по десет мечеви (пет на домашен, и исто толку на гостински терен) во периодот од 30.септември до 16.декември.

По четири најдобри од секоја од групите ќе обезбеди пласман во ТОП 16 фазата. Односно нови четири групи, со по четири екипи, кои ќе одиграат уште шест натпревари во групната фаза која е предвидена да се реализира од 20.декември 2020, до 3.февруари 2021 година.

Четвртфиналната серија „подобар во три“ натпревари ќе се игра во периодот од 2. до 10.март, а полуфиналните серии се на програмата од 16. до 24. март. Големото финале пак е закажано за периодот од 6. до 14.април.

ГРУПА А: Уникс, Хувентуд, Партизан, Венеција, Бахчешехир, Бург

ГРУПА Б: Уникаха, Будуќност, Макаби Ришон Ле Зион, Бреша, Улм Ратиофарм, Булоњ

ГРУПА Ц: Локомотив Кубан, Морабанк Андора, Лиеткабелис, Виртус Болоња, Монако, Остенде

ГРУПА Д: Промитеас Патра, Гран Канарија, Тренто, Цедевита Олимпија, Бурсаспор, Нантер 92

Едно лице настрада во силното невреме во САД (ВИДЕО)

Стотици илјади домаќинства низ Средниот Запад во Соединетите држави останаа денеска без електрична енергија, откако силно невреме го погоди регионот .

Невремето донесе ветрови од 100 километри на час, предизвикувајќи штета и една жртва.

Невремето зафати делови од источна Небраска и премина во Ајова и во делови од Висконсин и Илиноис.

Силните ветришта превртуваа возила и предизвикаа голема материјална штета, објави АП.

Словенија побара 1,1 милијарда евра од ЕУ за спас на работните места

Словенечката влада поднесе барање за финансиска поддршка од европските фондови преку инструментот SURE за програми за заштита на работните места вреден вкупно 1,1 милијарди евра.

Инструментот SURE е една од трите безбедносни мрежи во вредност од вкупно 540 милијарди евра. Инструментот SURE има за цел да ги зачува работните места во компаниите во земјите членки на ЕУ, преку меки заеми.

Во пријавата за финансирање од тој извор, Словенија објави дека така собраните средства ќе се користат за мерки за субвенционирање на чекањето за работа и работа со скратено работно време, за финансирање на основните приходи и за ослободување од плаќање придонеси на самовработените во микро-претпријатија и слични случаи.

Инструментот SURE треба да започне да функционира откако сите членки на ЕУ обезбедуваат гаранции за заеднички заем, а треба да биде достапен до крајот на 2022 година, а во случај кризната состојба да продолжи или да се задржи подолго, јавуваат словенечките медиуми.

Поранешниот италијански премиер ќе ги контролира здравствените системи во Европаа

Поранешниот премиер на Италија, Марио Монти е назначен да ја предводи пан-европската комисија за да утврди како реагирале здравствените системи во различни земји на пандемијата на коронавирус.

Европската регионална канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека комисијата исто така „ќе дава препораки за инвестиции и реформи за подобрување на еластичноста на здравствените и социјалните системи“.

Повеќе детали за комисијата ќе бидат познати на 26 август кога ќе се одржи инаугуративната конференција, објави денеска СЗО.

Членовите на комисијата вклучуваат поранешни шефови на држави и влади, научници и бизнисмени, како и претприемачи.

„Оваа пандемија ги истакна нееднаквостите и поделбите кои ги парализираат нашите општества и го спречуваат напредокот и одржливиот развој“, рече Монти, кој е претседател на Универзитет „Бокони“ во Милано и поранешен европски комесар.

Комисијата исто така треба да се осврне на иднината на здравствените и социјалните системи во Европскиот регион на СЗО. Конечниот извештај е закажан за септември 2021 година.

Ханс Клуге, раководител на Регионалната канцеларија на СЗО со седиште во Копенхаген, рече: „Наша задача е да го позиционираме здравјето на врвот на политичката агенда во рамките на целите за одржлив развој и да ја зајакнеме еластичноста на системите за здравствена и социјална заштита во 53-те членки на Европскиот регион на СЗО. "

Во 2015 година, Обединетите нации се согласија за целите на одржливиот развој, широк спектар на цели за решавање на глобалните проблеми.

Доброто здравје и благосостојбата е една од 17 категории. Другите вклучуваат сиромаштија, глад, родова еднаквост, климатски промени и економски раст.

притисни ентер