Земјите од КОП28 не постигнаа договор за постепено укинување на фосилните горива

Од друга страна, најмалку 80 земји, вклучувајќи ги САД, земјите од Европската Унија и многу сиромашни и климатски ранливи земји, бараат договорот од КОП8 јасно да го наведе евентуалниот крај на употребата на фосилните горива.

На Самитот на КОП28 во Дубаи, земјите-членки не успеаја да се договорат за предложениот договор за постепено укинување на фосилните горива, загрозувајќи ги напорите за постигнување на првата обврска за трајно ставање крај на употребата на нафта и гас како дел од 30-годишните преговори за намалување на глобалното загревање.

Набљудувачите на разговорите рекоа дека Саудиска Арабија и Русија се меѓу неколкуте земји кои се залагаат за конференцијата во Дубаи да се фокусира само на намалување на загадувањето на животната средина, а не на борбата против фосилните горива што го предизвикуваат.

Од друга страна, најмалку 80 земји, вклучувајќи ги САД, земјите од Европската Унија и многу сиромашни и климатски ранливи земји, бараат договорот од КОП8 јасно да го наведе евентуалниот крај на употребата на фосилните горива.

- Потребни ни се реални пристапи за справување со емисиите, рече генералниот секретар на ОПЕК Хајтам ал-Гаис во коментарите прочитани од официјален претставник. Оние кои овозможуваат економски раст, помагаат да се искорени сиромаштијата и истовремено да се зголеми отпорноста, нагласи тој.

Претходно неделава, групата производители на нафта испрати писмо во кое ги повикува своите членови и сојузници да отфрлат какво било спомнување на фосилни горива во конечниот договор на Самитот, предупредувајќи дека „неоправданиот и непропорционален притисок врз фосилните горива може да достигне критична точка“.

Саудиска Арабија е најголемиот производител на нафта во ОПЕК и е де факто лидер на организацијата, а Русија е членка на таканаречената групација ОПЕК +.

Притискајќи да се фокусираат на емисиите наместо на фосилните горива, двете земји се чини дека се потпираат на ветувањето за скапа технологија за апсење на јаглерод, за која панелот на ОН за климатски науки вели дека не може да го замени намалувањето на употребата на фосилни горива во светски рамки.

Другите земји, вклучувајќи ги Индија и Кина, не го поддржаа експлицитно отфрлањето на фосилните горива COP28, но го поддржаа популарниот повик за зголемување на обновливите извори на енергија.

Инсистирајќи да се фокусираат на емисиите, а не на фосилните горива, изгледа дека двете земји се потпираат на ветувањето за скапа технологија за извлекување на јаглерод, што, според панелот за климатски науки на ОН, не може да го замени намалувањето на употребата на фосилни горива во светот.

Другите земји, вклучувајќи ги Индија и Кина, не го поддржаа експлицитно отфрлањето на фосилните горива, но го поддржаа популарниот повик за зголемување на обновливите извори на енергија.

Индискиот министер за животна средина, шуми и климатски промени Бупендер Јадав побара „еднаквост и правичност“ во секој договор, велејќи дека богатите земји треба да предводат во глобална климатска акција.

Со завршувањето на самитот во вторник, министрите од речиси 200 земји собрани во Дубаи ги здружија напорите за надминување на ќор-сокакот на фосилните горива.

Земјите ранливи на климатските промени рекоа дека отфрлањето на споменувањето на фосилните горива на КОП28 ќе го загрози целиот свет.

- Ништо не ги става во поголем ризик благосостојбата и иднината на сите луѓе на Земјата, вклучително и на сите граѓани на земјите од ОПЕК од фосилните горива“, рече во изјавата претставничката за климата на Маршалските Острови, Тина Стеге.

Мајка од пеколот: Тригодишни близначиња починаа од предозираност со дрога

Џестис Џејмс (22), мајка на тригодишните синови близнаци Џоши и Џестин, е обвинета за убиство и злоупотреба на деца, откако децата починале поради прекумерна изложеност на дрогата фентанил.

Како што објави „Дејлимејл“, децата биле пронајдени во несвест на 11 јули во куќа во паркот Канога, Калифорнија. Тие не реагирале и не биле свесни кога болничарите пристигнале во станот во кој била Џастис Џејмс со нејзиното момче и нејзиното семејство.

Братчињата итно биле пренесени во блиската болница, но веќе било доцна. Џоши починал подоцна истата вечер, а Џестин два дена подоцна.

Џонатан Хатами, заменик окружен обвинител, рече дека ова е прв пат во областа на Лос Анџелес родителите да бидат обвинети за смрт од предозирање поврзано со фентанил.

Употребата на оваа дрога е во пораст, што е вознемирувачки тренд во последните години во САД. Поради истрагата, која се уште не е завршена, обвинителот не сакал да даде повеќе детали за тоа како близнаците биле изложени на дрога.

„Имавме уште четири слични случаи во последните шест месеци во Лос Анџелес. Децата се највредното нешто што го имаме. Тие не купуваат фентанил, не пушат. Возрасните го прават сето тоа, но невините деца плаќаат Највисоката цена е неприфатлива“, рече Хатами.

Мајката на малите деца, Џастис Џејмс, се појави на суд во вторникот и изгледала вознемирено. Во публиката имало уште неколку членови од нејзиното семејство. Таа била задржана во притвор откако ѝ била одредена кауција од четири милиони долари.

Ќе добие адвокат на нејзиното следно судење закажано за 31 јули. Членовите на семејството тврдат дека таа била грижлива мајка и не би направила ништо за да им наштети на синовите. Близнаците неодамна го прославиле третиот роденден, а за Денот на независноста биле на плажа и го гледале огнометот.

Семејството формирало фонд на GoFundMe за да собере пари за погребот на момчињата.

„Ова е навистина тешко за семејството. Сакаме сите да бидат свесни за опасностите од фентанилот“, рекла бабата на момчињата, Реџина Холмс.

Страшна снимка од Индија: Збеснати бикови нападнаа жени во продавница (ВИДЕО)

Во драматичен инцидент минатата недела во Ришикеш, Индија, две жени биле нападнати од разбеснети бикови во продавница.

Индијките се соочија со застрашувачко искуство на 12 јули, кога два диви бикови упаднале во продавница во Ришикеш, Утараханд (Индија). На снимката од инцидентот се гледа како огромните животни, спонтано влетуваат во продавницата и демолирале сѐ пред себе, а потоа им се нафрлаат на муштериите, пренесува Мирор.

Биковите, кои првично биле преокупирани меѓусебно борење и удирање со главите, одеднаш ја свртеа својата агресија врз жените кога едната се обидела да побегне качувајќи се на робата.

На шокантната снимка се гледа како бик се пробива по Индијките: животното во паника скокнало врз нив, расфрлајќи ги торбите и робата што ги заштитила жените од сериозни повреди.

Храбриот продавач брзо интервенирал, се качил на своите производи и со стап избркал еден од биковите, правејќи простор за жените да избегаат, а потоа го избркал другиот бик кој бил заглавен зад жените.

Жените поминале добро, со неколку ситни гребаници, благодарение на чантите и другите ситници.

Извршниот директор на Муники Рети Нагар Палика, Танвер Марвах, рече дека се прават напори за отстранување на бездомните животни од улиците за да се спречат слични инциденти во иднина.

Голема размена на руски и украински заробеници: Бевме во смртна опасност

Русија и Украина денеска разменија по 95 воени заробеници во најновата размена со посредство на Обединетите Арапски Емирати, соопштија украинскиот претседател Володимир Зеленски и руското Министерство за одбрана.

Руското Министерство за одбрана во соопштението објавено на Телеграм наведува дека ослободените руски војници ќе бидат префрлени во Москва на медицински прегледи и физичка и психолошка рехабилитација.

Тие додаваат дека војниците биле во „смртна опасност“ во украинско заробеништво. Украинскиот претседател рече дека ослободените украински затвореници биле припадници на украинските вооружени сили, Националната гарда и граничната служба.

Зеленски им се заблагодари на Обединетите Арапски Емирати за помошта. Тоа е трета ваква размена во изминатите седум недели.

Во последната размена, која се одржа во јуни и беше посредувана од Обединетите Арапски Емирати, Русија и Украина разменија по 90 затвореници.

притисни ентер