Зеленски во Вашингтон: Се надевам дека Украина може да смета на помошта од САД

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска на американскиот Национален одбранбен универзитет дека се надева дека сè уште може да смета на Соединетите држави, започнувајќи ја клучната посета на Вашингтон.

„Нема да се откажеме. Знаеме што треба да направиме и можете да сметате на Украина и се надеваме дека ќе можеме да сметаме на вас во иста мера“, рече Зеленски во своето обраќање на Универзитетот за национална одбрана на САД.

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден го предупреди Конгресот дека неизгласувањето на воената помош за Украина може да ја насочи речиси двегодишната војна во корист на Русија, создавајќи закани за националната безбедност за Западот.

Зеленски е поканет утре на средби во Белата куќа и со конгресмени. Многу републикански пратеници се сомневаат во продолжувањето на помошта за Украина.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин предупреди дека Путин се уште се надева дека ќе постигне победа во Украина. Остин, исто така, понуди гаранции за „непоколебливата“ американска поддршка за земјата.

„И покрај неговите злосторства и покрај неговата изолација, Путин сè уште верува дека може да ја надживее Украина и да ја надживее Америка. Но, тој греши“, рече Остин за што доби аплауз.

„Американските обврски мора да се почитуваат“, додаде тој, очигледно апелирајќи до Конгресот.

Конгресот одобри повеќе од 110 милијарди долари за Украина од руската инвазија во февруари 2022 година, но не одобри никакви средства откако републиканците го презедоа Претставничкиот дом од демократите во јануари.

До средината на ноември, Министерството за одбрана искористи 97 отсто од дополнителните финансирања од 62,3 милијарди долари за Украина, а Стејт департментот ги искористи сите 4,7 милијарди долари воена помош за Украина што му беа доделени, изјави минатата недела директорката на Канцеларијата за управување и Буџет на Белата куќа, Шаланда Јанг.

Франција протера радикален имам веднаш по пристигнувањето во земјата

Француските власти вчера протераа туниски имам обвинет за проповедање омраза кон жените и Евреите, објави министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин.

Махџуб Махџуби, имам во малиот град Бањолс-сур-Сезе на југот на Франција, бил вратен во Тунис за „помалку од 12 часа по неговото апсење“, порача Дарманин во објава на X, порано Твитер, пренесе Би-Би-Си.

Тој додаде дека овој пример докажува како неодамна донесениот закон за имиграција „ја прави Франција посилна“. Законот, кој ги заострува условите за миграција, се смета за дел од одговорот на владата на подемот на екстремната десница во француските анкети. На ова остро се спротивставија партиите на левицата.

„Цврстината сега е правило“, рече Дарманин, кој остро го критикуваше, како што рече, „радикалниот имам кој даваше неприфатливи коментари“.

Во официјалната одлука за протерување, се наведува дека во своите проповеди во февруари тој дал „ретроградна, нетолерантна и насилна“ слика за исламот што поттикнува однесување против француските вредности, дискриминација на жените, „тензии со еврејската заедница“ и „џихадистичка радикализација“.

Имамот, исто така, „го нарече еврејскиот народ непријател“, се вели во пресудата, исто како што Маџуби повика на „уништување на западното општество“. Адвокатот на имамот, Самир Хамрун, рече дека ќе поднесе жалба на протерувањето. Минатата година, Франција протера еден марокански имам и еден Алжирец, кои беа службеници во џамијата, која што била затворена во 2018 година.

Иако доаѓа без обештетување, Реал на Мбапе ќе му даде милиони за потписот

Реал официјално нема да му плати на Пари Сен Жермен никакво обештетување за трансферот на Килијан Мбапе, бидејќи договорот на Французинот истекува летово, но далеку од тоа дека „кралскиот клуб“ ќе избегне „да го отвори кесето“.

Имено, како што тврди италијанскиот новинар Фабрицио Романо, Реал ќе мора да му плати на играчот од 100 до 150 милиони евра во период од пет години само заради потписот на Мбапе.

Токму толку Мбапе ќе потпише со Реал, а се наведува дека неговата плата ќе биде фиксен дел од 14 милиони евра, односно со бонуси би можела да порасне и до 30 милиони.

Реал и Мбапе се уште официјално го немаат потпишано договорот, иако веќе се е јасно - потврди и првиот човек на ПСЖ, Насер Ал Хелаифи. Шпанските медиуми додаваат дека останува само да се разјаснат некои ситници во односот помеѓу клубот и играчот.

Латас: Овие 80% на избори треба дадат доволно гласови да не зависат од тие 20%

Јонуз: Не е Ахмети виновен што ти не си способен да водиш држава.

Латас: Во која општина според ЕВН не може 80% да наплати струја? Ако за нешто Македонија нема држава нема поради што едно малцинство ја води цела држава, тоа што Агим го кажа 20% држат за врат 80% и тоа е од некого поддржано и не е од Македонија туку е од надвор, во смисла промена на устав, во смисла два пати СДСМ губи на избори по ред од ВМРО-ДПМНЕ но со Албанските партии останува на власт ете тоа е цената. Значи јас ќе бидам со тебе, но ова чекам од тебе... Затоа овие 80% на избори треба дадат доволно гласови на некоја друга опција за не зависат од тие 20%. Во војната 2001 Бранко излегуваше на Тв и го демотивираше сопственото членство да не се активира во одбрана на државата и тој беше претседател од СДСМ, сме виделе кој како се однесува во кризните ситуации и како ќе се однесува во иднина.

Јонуз: Не е Ахмети виновен што ти не си способен да водиш држава. Ахмети вели сум нашол село без кучиња и ќе си правам што сакам. Тој ја држи цела Македонија вклучително и неалбанското население. Имаш народ што не знае како да води држава и виновен ти е Албанецот. Тој се обединил направил кохерентност во сопственото ткиво, поставил цели и задачи и успеал. Ти ќе правиш конгрес во Солун, го направи? Моделот на водење политика во Македонија е проблемот.

притисни ентер