Зеленски пред Бајден и Лавров во Њујорк ќе ја претстави својата визија за завршување на војната

 Американскиот претседател Џо Бајден и украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе се обратат пред светските лидери собрани во седиштето на Обединетите нации на првиот ден од Генералното собрание на таа организација.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва, иранскиот премиер Ебрахим Раиси и германскиот канцелар Олаф Шолц се исто така меѓу оние што ќе говорат на 78-то Генерално собрание во Њујорк во вторник.

Неделава почна вчера со самитот на Обединетите нации за целите за одржлив развој. Од денеска говор ќе одржат повеќе од 140 премиери и шефови на држави.

Зеленски, кој присуствува на настанот во Њујорк за прв пат од почетокот на војната, најверојатно ќе привлече најголемо внимание - и ќе присуствува на голем број состаноци.

Војната на Русија против Украина, која започна во февруари 2022 година, најверојатно ќе игра важна улога во многу говори во ОН.

Зеленски пристигна во Њујорк вчера попладне со неговата сопруга Олена.

Тој на социјалните мрежи напиша дека „ќе презентира конкретен предлог до членките на ОН за тоа како да се зајакне принципот на територијален интегритет и да се подобри капацитетот на ОН за спречување и запирање на агресијата“.

Тој, исто така, истакна дека ќе се сретне со Бајден во Вашингтон подоцна во текот на неделава, заедно со членовите на Конгресот и военото раководство.

Рускиот претседател Владимир Путин нема да присуствува на Генералното собрание, а како и минатата година кога тој не присуствуваше, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе биде негов полномошник на состанокот во Њујорк. /МИА

Русија ја престигна Америка во испораката на гас

 Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години.

Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години, и покрај напорите на регионот да се ослободи од зависноста од фосилните горива, пишува „Фајненшл тајмс“.

„Изненадувачки е да се види дека увозот на руски гас во Европа е зголемен по сите напори и напори да се намали зависноста од енергетските извори од таа земја“, истакнал пазарниот аналитичар од ИЦИС Том Марзек-Менсер.

Британскиот весник потсетува дека по почетокот на конфликтот во Украина во февруари 2022 година, Русија ја намали испораката на гас во Европа и регионот престана да го увезува овој енергенс, кој потоа се испорачува со специјализирани бродови од Америка. Во септември 2022 година, Америка ја престигна Русија во количината на извезен гас во Европа.

Сепак, според податоците на ИЦИС, минатиот месец испораките на руски гас и течен гас учествуваа со 15 отсто од вкупниот извоз во ЕУ, Велика Британија, Швајцарија, Србија, Босна и Херцеговина и Македонија, пренесува Капитал.

Истите податоци покажуваат и дека течниот гас од Америка учествува со 14 отсто во регионот, што е најниско од август 2022 година.

Мицкоски за кадровските решенија во владата од коалицијата „Твоја Македонија“

Изјава на мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кадровските решенија во новата влада од коалицијата „Твоја Македонија“, што вечерва беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на партијата. 

Гордон Ремзи имал тешка сообраќајна несреќа со велосипед,ги покажа модринките

Светски познатиот готвач Гордон Ремзи објави видео на Инстаграм во кое откри, како што самиот вели, „лоша несреќа“ додека возел велосипед во Конектикат.

Во видеото, Ремзи се „пофали“ со своите модринки добиени во велосипедската несреќа.

„Доаѓа Денот на татковците и имам важна порака за сите татковци... Носете кацига! рече тој, додавајќи дека се чувствува добро и дека не се здобил со сериозни повреди, но дека телото му е покриено со модринки, поради што изгледа „како виолетов компир“. На крајот им се заблагодари на персоналот во болницата каде што престојува, но и рече дека е среќен што носел кацига.

„Да не носев кацига, искрено немаше да бидам овде во моментов“, порача Ремзи.

притисни ентер